خواص سویا و تاریخچه آن - آسان طب

خواص سویا و تاریخچه آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

 خواص سویا  و پروتئین و روغن آن بسیار بی نظیر است . کشت و پرورش سویا در چین تاریخی پنج هزار ساله دارد و آن را برای تغذیه به کار می برند ، فقط در سال 1804 بود که سویا به ممالک متحده رسید و حتی در آن هنگام نیز تصادفا به عنوان بالاست ballast (وزنه ای که در قسمت زیرین درون کشتی قرار می دهند تا توازن خود را در آب حفظ کند ) از طریق کشتی از چین به آمریکا برده شد . این لوبیا ها را به خاطر تنوع و بدون اینکه از استعدادهای بالقوه آن به عنوان یک ماده ی غذایی اطلاع داشته باشند کشت کردند .

تا سال 1918-1914 ( جنگ جهانی اول) به ارزش سویا به عنوان منبعی غنی از روغن پی نبرده بود و از سال 1939 تا 1945 (جنگ جهانی دوم ) که کمبود پروتئین حیوانی بروز نمود ، به استعداد و پتانسیل سویا به عنوان نوعی جانشین برای پروتئین حیوانی توجه کردند . امروزه مقادیر زیادی سویا کشت می شود و ممالک متحده ، برزیل ، و چین به ترتیب بزرگ ترین تولید کنندگان سویا در دنیا به حساب می ایند .

با خواص سویا آشنا شوید

سویا در غلاف و یا پیله ای بر روی گیاهی بوته ای رشد می نماید . این گیاه در مناطق نیمه گرم بهتر رشد می کند و پس از چهار ماه به بلوغ می رسد . سویا همانند نخودفرنگی و دیگر بقولات از خانواده ی لگوم هاست .

از خواص سویا اینست که سویا دارای ارزش غذایی زیادی است و دارای منبعی غنی از پروتئین با ارزش بیولوژیکی بسیار است . به گزارش اسان طب سویا همچنین منبعی سرشار از روغن است که می توان روغن آن را استخراج نمود .

از دیگر خواص سویا این است که روغن سویا از نظر PUFA غنی می باشد ، به خصوص اسید لینولئیک آن نیمی از اسید چرب روغن سویا را تشکیل می دهد .

از دیگر  خواص و فواید سویا و لوبیای سویا می توان به منبعی غنی از آهن بودن آن  ، کلسیم و مقداری ویتامین های ب در ان اشاره کرد . سویا مدر ، بادشکن ، ضد سم ، درمانگر نقرس ، محرک اشتها است و موجب پیشگیری از سرطان نیز می شود .

دیگر خواص سویا

کاربرد سویا در چین به طور حیرت انگیزی گوناگون می باشد . سویا را به عنوان سبزی در سالادها به کار می برند و دانه ی جوانه زده آن را به مصرف می رساند . لوبیای سویا را به جای قهوه بو داده به مصرف می رسانند و امتیاز آن این است که فاقد کافئین است . لوبیای تخمیر شده را برای ساختن سس به کار برده ، از آرد سویا نوعی شیر گیاهی می سازند که دارای پروتئینی همانند شیر گاو است و می تواند جانشین آن شود و شیر سویا را برای نوعی پنیر سازی به نام پنیر توفو به کار می برند .

خواص سویا

خواص سویا موضوع این بخش از اسان طب بود. خواص این داروی گیاهی خوشمزه را جدی بگیرید و از ان در مصارف مختلف استفاده کنید. این ماده دارای پروتئین زیادی است و همچنین شما را سیر می کند. همچنین از خواص سویا میتوان به آهن فراوان در آن اشاره کرد.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان