اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس - آسان طب

اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است که شامل انتهای خلفی ( قاعده) ، تنه و انتهای قدامی ( سر) است . قاعده ها با ردیف دیستال استخوان های کارپس و نیز با همدیگر مفصل می شوند .

تنه معمولا منشوری است و از قاعده به سمت سر تدریجا باریک می شود و سطح فوقانی پشت پایی آن طولا محدب است . سر ، شامل یک رویه ی مفصلی محدب است که دامنه ی آن بر روی سطح تحتانی بیشتر از سطح فوقانی بوده و با بند پراکسیمال انگشتان مربوط به خود مفصل می شود .

استخوان متاتارس

اولین استخوان متاتارس

مربوط به شست بوده ، ضخیم تر و کوتاه تر از بقیه ی استخوان های کف پا است . قاعده ی آن ، دارای یک رویه ی مفصلی لوبیایی شکل است که با کونیفرم داخلی مفصل می شود . گاهی یک رویه ی مفصلی کوچک در خارج قاعده جهت مفصل شدن با دومین متاتارس وجود دارد . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در سطح تحتانی قاعده ، رو به سمت خارج یک برجستگی پدید می اید که محل اتصال قسمتی از تندون تیبییلیس قدامی وتندون یفبیولریس لانگوس است . تنه ی اولین متاتارس قوی و تقریبا مستقیم است . سر اولین متاتارس ، بزرگ و عریض است و همراه با قاعده ی اولین بند شست و دو استخوان سسامویید جمعا ، بر آمدگی کف پایی شست را می اسزد .

سر ، در طرف خارج و داخل برجسته شده ، رباط های محکم طرفی به آن دو می چسبند . در طرفین قسمت تحتانی رویه مفصلی سر ، دو حفره ی ناودانی کوچک ، جهت لغزش استخوان های سسامویید که در ضخامت تندون ها هستند دیده می شود .

دومین استخوان متاتارس

از بقیه بلند تر است و قاعده ی آن با هر سه استخوان کونیفرم مفصل می شود .

پنجمین استخوان متاتارس

در قسمت خارجی قاعده ی آن یک برجستگی بزرگ وجود دارد که کمی هم از لبه ی کیوبویید بالا می زند و محل اتصال تندون فیبیولریس برویس می باشد .

استخوانی شدن استخوان های متاتارس

هر کدام از استخوان های کف پا  توسط یک مرکز اولیه که در تنه ظاهر می شود و یک مرکز ثانویه یا اپیفزیال استخوانی می شوند . مرکز اپیفیزیال اولین متاتارس در قاعده و مرکز اپیفیزیال چهارتای آخر در سر ظاهر می گردد . مرکز استخوانی تنه ، در هفته ی نه و ده زندگی داخل رحمی شروع می شود . مرکز استخوانی اپیفیزیال ، بین سالهای سوم و چهارم ظاهر می گردد و در سن 17 تا 20 سالگی به تنه ی استخوان می پیوندند . با استخوان هیپ در کمربند لگنی  اشنا شوید .

در این بخش از اسان طب درباره اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی را از این بخش کسب کرده باشید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *