خانه » اخبار پزشکی » اشنایی با ساختار آب و مولکول آب

اشنایی با ساختار آب و مولکول آب

ساختار آب و مولکول آب گسترده است .  در ساختار آب یک مولکول آب دارای دو اتم هیدروژن است که کووالانت (اتصال غیر الکتریکی دو اتم به وسیله ی اشتراک الکترون) به یک اتم اکسیژن متصل هستند ، زاویه اتصال 105 درجه می باشد . داشتن بار الکتریکی منفی اکسیژن ، که به معنی کشش و جاذبه ان برای الکترون هاست ، از هیدروژن بیشتر است . این امر نتیجه اش پخش نامساوی بارالکتریکی به مولکول است .

در  ساختار آباتم هیدروژن حامل بخشی از بار منفی است که توسط بخش بارهای مثبت بر اتم های هیدروژن توازن می یابد . این مولکول ها در  ساختار آب را قطبی می شناسند و نسبت به هم کشش دارند . در آب ، اتصالات هیدروژن بین مولکول های قطبی تشکیل می شود . باید توجه نمود که آب به خاطر شکل مولکول ها ، مانند جاذبه بین دو مولکول نتیجه اش تجمع مولکول های آب با هم شده تا تشکیل ساختمان چهار ضلعی را بدهد ، که در آن مولکول های آب با چهار مولکول دیگر اتصال می یابند .

ساختار آب و مولکول آب
ساختار آب و مولکول آب

درباره ساختار آب بیشتر بدانید

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، اتصالات هیدروژنی در  ساختار آب ، اتصالات الکتریکی ضعیفی هستند که اسان جدا می شوند و در اب چنین اتصالاتی مرتبا ساخته و جدا شده و دوباره تشکیل می شوند . اگر آب گرم شود انرزی حرارتی مولکول ها اضافه می شود ، در نتیجه ی تحرک بیشتر ، مولکول ها ، بیشتر جدا می شوند تا دوباره تشکیل شوند ، و یا تشکیل اتصالات هیدروژنی دهند . در بخارات ، اتصالات هیدروژنی وجود نداشته و مولکول ها بیشتر به صورت واحدهای تک وجود دارند .

در حالی که ، اگر آب مایع سرد شود تا از دست رفتن انرژی حرارتی باعث کاهش حرکت مولکول های آب می شود و اتصالات هیدروژنی بیشتری تشکیل می گردد . به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، هنگامی که آب یخ می زند ،  اتصالات هیدروژنی آب انقدر زیاد می شود  که تمام مولکول های آب به هم می پیوندند و بدین وسیله ساختار آب به صورت جامد به وجود می اورند . ساختمان چهارضلعی گروه مولکول های آب حفظ می شود ، چهارضلعی ها به هم متصل می گردند و لایه هایی از چرخه و یا دایره های شش گوش (هگزا گونال ) که با هم جمع شده اند یک ساختمان باز را تشکیل می دهند . این ساختمان باز یخ نسبت به آب حجم بیشتر یخ نسبت به آب و چگالی کمتر آن را توضیح می دهد .اهداف و روش های تصفیه آب  چیست ؟

در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره ساختار آب و مولکول آب اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالعه این بخش بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

اختلالات ناشی از اضطراب و تاثیر آن بر ایجاد بیماری آلزایمر

یکی از مواردی که در سراسر ایالات متحده و یا حتی جهان بسیار شایع است، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *