خانه » اخبار پزشکی » ایا طرز تهیه شکلات را می دانید ؟

ایا طرز تهیه شکلات را می دانید ؟

ماده اصلی شکلات کاکائو است ، کاکائو – کره و شکر . برای تهیه شکلات ، کاکائو را از دانه های کاکائو در میان غلاف میوه ی درخت کاکائو که در مناطق حاره رشد می نماید به دست می آورند . غلاف میوه کاکائو تخم مرغی شکل و هشت اینچ درازا و 3تا4 اینچ قطر دارد . هر غلاف میوه کاکائو دارای 20 تا 40 دانه کاکائو است که در بافتی نرم و سفید و نشاسته ای جا گرفته اند . این غلاف ها را باز کرده و دانه کاکائو را همراه با بافت چسبیده به آن بیرون آورده و چند روز در هوای آزاد برای تخمیر شدن می گذارند . نوعی قارچ تخمیری بر روی بافت های چسبیده به دانه کاکائو رشد می کند که آن را به مایع تبدیل می سازد و حاصل چنین تخمیری الکل است .

آشنایی با طرز تهیه شکلات

برای تهیه شکلات مایع تشکیل شده از دانه ها جدا شده و دانه کاکائو از رنگ بنفش روشن به قهوه ای تغییر رنگ می دهد . پس از خشک کردن دانه های کاکائو در آفتاب ، دانه ها به منظور حمل برای سازندگان کاکائو آماده است .

 به گزارش اسان طب ، در تهیه شکلات و کاکائو ، نخست دانه ها را در بشکه های گردانی بو می دهند و سپس از میان غلتکی می گذرانند تا خرد شوند . پوست دانه های کاکائو را جدا می کنند و آنچه که باقی می ماند مغز خرد شده ی دانه هاست به نام نیب nib خوانده می شود . در تهیه شکلات  فرآوری با بو دادن دانه کاکائو بسیار پر اهمیت است ، زیرا در این مرحله است که خصوصیات طعم و مزه و بوی شکلات تشکیل می گردد و چنین رویدادی به خاطر واکنش قهوه ای مایلارد در کاکائوست که بین کربوهیدرات ها و پروتئین موجود رخ می دهد .

شکلات با توده کاکائو ، شکر و کره ی کاکائو ساخته می شود و برای تهیه شکلات شیری ، از شیر تلغیظ شده یا شیر خشک استفاده می گردد . مخلوط کردن در ملانژور که در آن ماشین پالایش سوق داده می شود و در آنجا میان غلتک های در حال دوران با سرعت های مختلف خرد می شود . برای اتمام فرآوری شکلات ، آن را ذوب می کنند و در ماشین مخلوط کنی به مدت 24 ساعت مخلوط می نمایند . در این فرآوری غلتک های سنگین ، شکلات را تحت عمل آوری شدید مکانیکی قرار می دهند و تمام مواد آن را به نحوی مخلوط می نمایند که حالتی مخملی به خود بگیرد .

شکلاتی که برای پوشش ویا تزئین بیسکویت ها و یا شکلات های دانه ای به کار برده می شود دارای کره ی کاکائوی بیشتری است تا قطعات بزرگ شکلات ، و علت وجود کره ی کاکائوی بیشتر افزایش حالت مایع شکلات در زمان گرم بودن است تا آسان تر به ریو مواد دیگر قرار گیرد . شکلات مایع را در ماشینی به نام انروبر enrober می ریزند تا لایه ای از شکلات را روی شیرینی جات قرار دهد .

طرز تهیه شکلات

طرز تهیه شکلات را در این قسمت برای شما بیان کردیم. امیدواریم اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کرده باشید.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

سبزیجات پروتئین‌دار

سبزیجات پروتئین‌دار و معرفی 10 مورد از مهم‌ترین آن‌ها

پروتئین یک ماده مغذی ضروری بوده که بدن شما برای ساخت و تعمیر بافت‌ها از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *