علت بیات شدن نان چیست ؟ - آسان طب

علت بیات شدن نان چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

هنگامی که نان را نگه دارند بیات می گردد و پوسته ی روی آن نرم و چرم مانند می شود و طعم خوشایند خود را از دست می دهد . در همین هنگام درون نان نیز طعم و مزه ی اصلی خود را از دست می دهد و همراه با بیات شدن نان ، خمیر آن دیگر قابلیت ارتجاع نخواهد داشت .

بیات شدن نان در قسمت پوسته بیشتر به خاطر از دست رفتن آب و رطوبت آن است اما در نانی هم که در پاکتی پیچیده شده باشد سریع تر صورت می گیرد با این که رطوبت نان آزاد نمی گردد .

اطلاعات بیشتر درباره بیات شدن نان

به گزارش اسان طب ، بیات شدن نان در قسمت خمیری نان به خاطر از دست دادن رطوبت نیست بلکه به خاطر رو به برگشت و انحطاط گذاردن آمیلوپکتین در نشاسته ژلاتینه شده می باشد که بیشتر حجم نان را می سازد . این امر با مانده شدن نان افزایش می یابد و مولکول های آمیلوپکتین منظم تر چیده می شوند و در نان تازه مولکول های آمیلوپکتین و زنجیره های واحدهای گلوکز که از ان ساخته شده اند به طور درهم کامل گرانول های نیمه ورم کرده نشاسته چیده شده اند .

در نان بیات ، بسیاری از مولکول های آمیلوپکتین به صورت خوشه ای چیده شده و زنجیره های واحدهای گلوکز به موازات یکدیگر چیده می شوند و به نظر می رسد که آنها را شانه زده و در کنار هم جا داده اند . وجود ویا عدم وجود نظم در نان تازه و بیات به ترتیب توسط مطالعات با اشعه تایید گردیده است .

طی عمل بیاتی نان ، در تغییر از نیمه ژلاتینه شدن نشاسته تا کم و بیش کریستالیزه شدن ، آب آزاد می شود و توسط پوسته جذاب می گردد ، به همین علت نیز تردی خود را از دست می دهد و مانند چرم می گردد . اگر نان را بدون پوشش بگذارند پوسته روی ان دوباره سفت می شود زیرا رطوبت خود را به محیط پس می دهد اما پوسته ای مانند پوسته ی نان تازه نخواهد گردید .

جلوگیری از بیات شدن نان

با خشک کردن نان از بیات شدن نان می توان جلوگیری کرد ، زیرا نانی که کمتر از 16 درصد رطوبت داشته باشد بیات نمی شود . جالب توجه این که نان با رطوبت زیاد نیز بیات نمی شود و تا مدت زیادی تازه می ماند . هیچکدام از این روش های نگهداری در عمل مهم نیستند .

دمای محیط می تواند نقش مهمی داشته و نانی که تحت کنترل دما و رطوبت کنترل شده نگهداری شود در 60 درجه سانتی گراد و بیشتر تازه می ماند و همچنین در 10 درجه سانتی گراد در دماهای بین این دو درجه ذکر شده نان بیات می گردد و بیات شدن در صفر درجه سانتی گراد بیش از هر دمای دیگری است و از این خاصیت برای نگهداری نا ن و کیک های اسفنجی با انجماد نان استفاده می گردد . نان پیچیده در لفافه ها به مدت زیادتری تازه می ماند تا نان نپیچیده ، اما پوسته ی چنین نانی زودتر بیات می گردد و این به خاطر حفظ رطوبت است که در عین حال باعث می گردد خمیر نان به مدت طولانی تری تازه بماند .

بیات شدن نان

سعی کنید در زمینه خرید نان اسراف نکنید. چون نان ها کم کم بیات شده و اصراف می شوند. برخی ها این نان بیات را می خورند ولی برخی انها را دور می اندازند که این اصراف است.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان