علت مسمومیت غذایی را بشناسید - آسان طب

علت مسمومیت غذایی را بشناسید

علت مسمومیت غذایی متنوع است  که باید برای جلوگیری از ابتلا به مسمومیت غذایی از آنها مطلع شوید . دلایل متعددی برای افزایش مسمومیت غذایی در طی سال اخیر وجد دارد که مهم ترین آنها عبارتند از :

علت مسمومیت غذایی در سالهای اخیر

افزایش سریع خوراک همگانی از علت مسمومیت غذایی می باشد . افزایش میزان مصرف خواربار در بیمارستان ها ، مدارس ، سربازخانه ها و رستوران ها باعث بروز تعداد زیادی از موارد مسمومیت های غذایی در اثر مصرف یک نوع غذایی آلوده می شود .

از دیگر علت مسمومیت غذایی  میتوان به تنوع غذاها و توزیع سریع غذاها اشاره کرد . در حقیقت وجود انواع غذاها وتوانایی سریع برای آماده کردن غذا ممکن است غذا آماده پخته و یا گرم نگه داشته شوند ویا حتی مجددا به سرعت گرم شوند و مورد استفاده قرار گیرند .

افزایش استفاده راحت از غذاها از علت مسمومیت غذایی است . گرچه کارخانه های صنایع غذایی به دقت در کنترل کیفیت محصول دقت دارند و اغلب موارد در وضعیت بهداشتی بسته بندی انجام می شود ولی یک منبع عفونی می تواند هزاران محصول از آن نوع را آلوده سازد . همچنین استفاده از محصولات غذایی گوشتی به صورت سرد یا فقط تا حدی گرم باعث افزایش ابتلا به مسمومیت غذایی می شوند .

افزایش دامپروری : افزایش شدید پرورش مرغ و حیوانات باعث افزایش میزان بروز مسمومیت غذایی به خصوص توسط سالمونلا می شود .

استفاده ی زیاد از غذاهای مانده : برخی غذاها ممکن است برای مدت طولانی گرم نگه داشته شوند و یا برای مصرف در منزل مجددا گرم شوند که در این صورت به سرعت باکتری در غذا رشد خواهد کرد .مثلا برنج مانده ممکن است به باسیلوس سرئوس آلوده شود .

تغیرات روش خرید و ذخیره غذا در منزل از علت مسمومیت غذایی

 به گزارش اسان طب ، خرید هفتگی بیشتر از خرید روزانه ، نشان دهنده ی ذخیره ی غذا در منزل برای مدتی بیشتر است . وضعیت نادرست ذخیره مواد غذایی ممکن است باعث رشد باکتری ها شود . افزایش استفاده از گوشت و به خصوص مرغ یخ زده نیاز به آب شدن یخ آنها قبل از پختن دارد . در شرایط آب شدن ناقص یخ آنها و پختن معمولی ممکن است همه باکتری ها به خصوص در مرکز غذا کشته نشوند . میزان شیوع مسمومیت های غذای در تابستان به مراتب بیشتر از زمستان است زیرا سرد کردن مواد غذایی به اندازه کافی نیست . افزایش مصرف مواد غذایی بسته بندی و معمولا شامل گوشت پخته در ساندویچ ف در بین روز در فصل تابستان میزان خطر بروز مسمومیت های غذایی را افزایش می دهد .

برخی دیگر از عوامل و علت مسمومیت غذایی

در اغلب مواد حدود هشتاد درصد مسمومیت غذایی به دلیل سالمونلا ایجاد می شود . کلستریدیوم پرفرنژنس در درجه بعدی اهمیت قرار دارد و حدود 15-25 درصد موارد را به خود اختصاص می دهد . شیوع بیماری مسمومیت غذایی توسط این ارگانیسم زمانی اتفاق می افتد که غذا به صورت توده و انباشته برای جمعیت زیادی نگهداری شود .

غذایی که در ایجاد مسمومیت غذایی شایع تر هستند عبارتند از : گوشت و مرغ که حدود 80 درصد همه موارد مسمومیت غذایی را شامل می شوند . کلستریدیوم پرفرنژنس در گوشت و مرغی که مجددا برای استفاده و مصرف گرم می شوند و جود دارد ، در صورتی که شیوع سالمونلا در مرغ و گوشت پخته شده سرد بیشتر است .

علت مسمومیت غذایی

علت مسمومیت غذایی موضوع مهمی است که در اینجا به برخی از انها اشاره کردیم. این مسمومیت غذایی موجب بیماری و تهوع مصرف کننده شده و کارش را گاهی به بیمارستان می کشاند.

سعی کنید همیشه غذاهای تازه بخرید و مواد غذایی را کم کم خریداری کنید تا تازه باشند.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *