نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج - آسان طب

نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج

بیماری لکه قهوه ای برنج در ایران ابتدا در سال 1335 توسط پتراک از مزارع برنج سواحل بحر خزر جمع آوری شده است . بیماری لکه قهوه ای برنج علاوه بر این در مناطق برنجکاری لنجان اصفهان و شهرکرد نیز کم و بیش دیده می شود . این بیماری انتشار جهانی داشته و در تمام کشورهای آسیائی ، آمریکایی و افریقایی که اقدام به کشت برنج می گردد شیوع دارد . خسارت این بیماری در بعضی مناطق زیاد و در سال 1942 در بنگال موجب قحطی گردید و خسارت آن 50-90 درصد بوده است . در پنجاب نیز میزان خسارت 6/4-29 درصد تخمین زده شده است .

بیماری لکه قهوه ای برنج

نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج چیست ؟

گرچه عامل بیماری لکه قهوه ای برنج قادر است که کلئوپتیل ، گلومها و برگهای جوان را مورد حمله قرار دهد ولی بیشتر برگ ها هستند که مبتلا می شوند . نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج ابتدا به صورت نقاط ریز قهوه ای تشکیل می گردد . بعدا این نقاط بزرگ شده و به شکل لکه های بیضوی یا گرد قهوه ای در طول برگ قرار میگیرد . لکه ها در حالت تکمیل قهوه ای روشن ، مرکز آن خاکستری و حاشیه آن تیره یا قهوه ای قرمز رنگ می باشد . گیاهچه ها اغلب به شدت آلوده می شوند و نقاط قهوه ای رنگی به قطر 2/5 میلیمتر روی انها ظاهر می گردد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
عکسهای گل میموزا به همراه مشخصات

در این گونه حالات برگها ممکن است خشک شوند و بمیرند . زردی برگ و رشد مجدد نیز ممکن است از نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج باشند . خزانه های برنج که به شدت مورد حمله قرار گیرد از دور نشانه های بیماری که شامل قهوه ای شدن و سوختگی برگها است دیده می شود. این نقاط قهوه ای روی برگهای پیر نیز ظاهر می گردد ولی اندازه آنها به مراتب بزرگ تر خواهد بود . این بیماری در واقع بذر زاد بوده و بیماری از طریق بذر قابل انتقال است و با کشت بذر آلوده گیاهچه های حاصله از ابتدا مبتلا هستند .

زیست شناسی بیماری لکه قهوه ای برنج

 به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، قارچ عامل بیماری لکه قهوه ای برنج ممکن است تا مدت 2-3 سال روی بقایای گیاهی زمستان گذرانی نماید . در بهار تحت شرایط مساعد اسپورها جوانه زده و ظرف چند ساعت ایجاد اپرسوریوم یا مکه در سطح برگ می نماید . این اندام مستقیما از طریق کوتیکول و اپیدرم ویا روزنه های بزرگ وارد برگ می گردد . اولین نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج پس از 24 ساعت ظاهر می شود و پس از چند روز ممکن است اسپورهای قارچ تشکیل شود و به این وسیله انتشار ثانوی قارچ صورت گیرد و به همین ترتیب در شرایط مساعد هر چند روز کیبار قارچ تجدید نسل می کند .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آموزش گام به گام پرورش درخت بونسای در خانه

در هندوستان بررسی شده که اسپورهای قارچ در بهار در هوای اطراف مزارع برنج معلق بوده و از این طریق ممکن است آلودگی اولیه ایجاد شود . علف های هرز گندمیان نیز می توانند میزبان قارچ قرار گیرند و آلودگی اولیه ایجاد شود . علف های هرز گندمیان نیز میتوانند میزبان قارچ قرار گیرند و آلودگی اولیه را موجب شوند . عوامل درجه حرارت ، رطوبت و نور در تمام دوره رشد قارچ مورد نیاز است . در مورد درجه حرارت اپتی مم گزارش های مختلفی وجود دارد و به طور کلی 25 درجه سانتیگراد است . آب آزاد در سطح برگ برای تندش اسپور و نفوذ قارچ ضرورت دارد .

بیماری لکه قهوه ای برنج

بیماری لکه قهوه ای برنج یکی از انواع بیماری های برنج بود که در این قسمت اطلاعاتی را در این باره بیان کردیم.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *