سفیدک سطحی گندم و نشانه ها - آسان طب

سفیدک سطحی گندم و نشانه ها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بیماری سفیدک سطحی گندم یا حقیقی گندم و جو از بیماری های عمده غلات به خصوص در کشورها و مناطق مرطوب و نیمه مرطوب می باشد . در ایران بیماری سفیدک سطحی گندم ابتدا در سال 1326 توسط اسفندیاری از روی جو و در سال 1343 بوسیله منوچهری آرزوی گندم جمع آوری و گزارش گردیده است . در این بخش درباره سفیدک سطحی گندم و نشانه های آن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

سفیدک سطحی گندم

نشانه های بیماری سفیدک سطحی گندم

بیماری سفیدک سطحی گندم در تمام مناطق ایران کم و بیش شیوع دارد و تاکنون از آذربایجان ، سواحل بحر خزر و استان های مرکزی ، فارس ، خوزستان و اصفهان گزارش شده است . خسارت آن معمولا روی جو بیشتر از گندم است و علف های هرز خانواده گندمیان نیز اغلب به این بیماری مبتلا می گردند و در واقع بیماری دارای 50 نوع میزبان است . در سال 1345 خسارت این سفیدک همراه با بیماری لکه قهوه ای به شدت در قریه حاجی آباد خوروبیابانک روی جو و در سال 1347 در گلپایگان روی گندم توسط نگارنده مشاهده گردیده است . میزان خسارت این بیماری در اروپا روی جو و گندم 10 – 15 درصد محصول طی یک آمارگیری چهار ساله 5 دصرد برآورد گردیده است . در دانه های مبتلا مقدار بیشتری مواد پروتئینی تشکیل می شود ، در صورتیکه مقدار مواد گلوسیدی در آنها به شدت کاهش می یابد . بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

نشانه های بیماری سفیدک سطحی گندم

بهترین نشانه سفیدک سطحی گندم و جو ظهور و تشکیل یک پوشش قارچ سفید متمایل به خاکستری در سطح فوقانی برگها و روی کاسبرگها می باشد . این پوشش قارچ ممکن است به طور پراکنده و یا به طور کامل سطح برگها را بپوشاند و این مطلب بستگی به حساسیت نوع ویا واریته میزبان دارد . شیوع بیماری سفیدک سطحی گندم سبب زرد شدن قبل از موقع و بالاخره از بین رفتن برگهای تحتانی بوته ها می گردد . چون قارچ عامل بیماری به طور عمقی در داخل برگ نفوذ نمی نماید ، لذا یاخته های تحتانی بافت برگ به صورت سبز رنگ باقی می مانند .

مبارزه با بیماری سفیدک سطحی گندم

 به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، برای مبارزه با سفیدک سطحی گندم ، بهترین راه کشت ارقام مقاوم می باشد و برای سمپاشی و مبارزه شیمیایی نیز توصیه می گردد که به محض ظهور اولین نشانه های بیماری ، مزرعه را با قارچ کشهای جدید سیستمیک مانند بنومیل و تریفورین سمپاشی نمود . ضمنا از استعمال زیاد کودهای ازته بایستی خودداری نمود و بیشتر کودهای فسفاته و پتاسه را به زمین داد .

سفیدک سطحی گندم

سفیدک سطحی گندم یکی از انواع بیماری های گندم است که در این بخش علایم ان و تصویر ان را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان