سلامتی دهان و دندان و توصیه های ضروری - آسان طب

سلامتی دهان و دندان و توصیه های ضروری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

سلامتی دهان و دندان مساله مهمی در زندگی ماست که باید به ان توجه کنیم و نکات لازم درباره ان را با دقت انجام دهیم . برای اینکه دندان کمتر آسیب ببیند باید در فواصل منظم قبل از اینکه پلاک دندان بتواند به آن صدمه بزند ، آن را از روی دندان برداریم . در این مقاله نکاتی را درمورد سلامتی دهان و دندان برایتان بیان می کنیم .

سلامتی دهان و دندان
 

نکاتی برای حفظ سلامتی دهان و دندان

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،برای سلامتی دهان و دندان  کودک ، از مسواک نرم استفاده کنید ، چون بافت لثه کودک بسیار ظریف است و مسواک زبر به آن صدمه می زند . ولی همین لثه های ظریف هنگام جویدن پایه میز ، لبه ی تخت و گاز گرفتن از خواهر و برادر ، خیلی دقیق و محک عمل می کنند . لثه های نوزادان به همان اندازه که ظریف هستند ، به اندازه آرواره های تمساح کار می کنند . دندان ها را مسواک بزنید نه اینکه بسایید . بچه ها از مسواک زدن آرام خوششان می آید .

برای سلامتی دهان و دندان توصیه می کنم بچه ها بعد از صبحانه و قبل از خواب دندانهایشان را دقیقا مسواک بزنند و از میان دندان های موجود نخ دندان رد کنند . اگر ممکن باشد ، مسواک زدن بعد از ناهار هم خوب است ، چون خرده های غذا را از میان دندان ها پاک می کند .

در دو سالگی ، شاید کودک شما بخواهد کارهایش را خودش انجام دهد ، ولی اغلب بچه های جوان مهارت دستی کافی برای مسواک زدن و نخ کشیدن بین دندان ها را تا نه یا ده سالگی را به دست نمی آورند بچه ها دوست دارند کارهای بزرگتر ها را انجام دهند .

از سنین بسیار پایین می توانید کودک را آزاد بگذارید که خودش مسواک بزند . ولی پس از او و برای اطمینان از تمیز کردن کامل دندان ها و از بین بردن پلاک دندان ، خودتان کار را تمام کنید . به تدریج و هنگامی که کودک توانایی کافی به دست آورد ( معمولا بین شش تا ده سالگی ) می توانید کار را کامل بر عهده خودش قرار دهید .

سلامتی دهان و دندان

اطلاعات دیگر درباره سلامتی دهان و دندان

بعضی از پدر و مادرها درباره لزوم استفاده از نخ دندان برای بچه ها سوال می کنند . دندان های کودک ، مخصوصا دندان های عقبی کاملا به هم چسبیده هستند . غذا و پلاک دندان در میان آنها گیر می کنند و هر چقدر هم دقیق مسواک بزنید ، از میان دندان ها بیرون نمی آیند . نخ دندان خرده های غذا و پلاک را بیرون می کشد و اینک می توان با مسواک آنها را پاک کرد و از بین برد .

توصیه می کنم به کودک جهت سلامتی دهان و دندان وی  استفاده از نخ دندان را بیاموزید . دندانپزشک می تواند شیوه ی صحیح این کار را به شما و فرزندتان بیاموزد . اگر همه کارها درست پیش بروند و کودک شما شخصا بتواند مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند ، به این کارها عادت کرده است .

دندانپزشک می تواند اهمیت استفاده از نخ دندان را به کودکتان یاد بدهد . همچنین پدر نیز می تواند با خواندن آواز یا گفتن قصه حواس کودک را پرت کرده و در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به او کمک کند .

بسیاری از دندان ها شیار ها و فرورفتگی هایی در سطح عاج دارند که قطعات غذا و پلاک دادنی در آنها جای می گیرند .
لایه کشیدن روی دندان بخش مهم دیگری است که می توان این نواقص را به کمک مسواک یا نخ دندان از انها بیرون آورد . چه چیز باعث سلامت دندان می شود ؟

اکثرا تصور میکنند برای سلامتی دهان و دندان فقط مسواک لازم است. ولی اینطور نیست و نکات دیگری هم وجود دارد که باید به انها توجه کرد. مثل نخ دندان کشیدن و نشکستن چیزی با دندان و .... .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان