پوسیدگی دندان ها و برخی علتها - آسان طب

پوسیدگی دندان ها و برخی علتها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

پوسیدگی دندان ها یکی از مشکلاتی است که برای دهان و دندان اتفاق می افتد . بعضی از بچه ها همه ی دندانهایشان می پوسد ، ولی بعضی ها تقریبا دندان پوسیده ندارند ، چرا اینگونه است ؟ ما واقعا همه علت هایی را که منجر به پوسیدگی دندان ها می شود نمی شناسیم ، ولی میدانیم که رژیم غذایی مادر باردار و بعد ها خود بچه نقش مهمی در تشکیل دندان کودک ایفا می کند. توارث هم در پوسیدگی دندان ها نقش دارد .

پوسیدگی دندان ها

علت پوسیدگی دندان ها

- به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، مهمترین علت پوسیدگی دندان ها اسیدی است که توسط باکتری ها در دهان ایجاد می شود ، این اسید از قند و نشاسته موجود در رژیم غذایی کودک به وجود می آیند . باکتری و مواد غذایی با بزاق دهان ترکیب می شوند و ماده ای چسبنده به نام پلاک دندانی را به وجود می اورند که به سطح دندان می چسبد . در طول شبانه روز هر چه مدت باقی ماندن این پلاک روی دندان کمتر باشد ، مقدار باکتری ها و اسید ترشح شده بیشتر خواهد بود . این اسید ماده معدنی سطح دندان را می پوساند و کم کم کم به قسمت های داخلی تر دندان نفوذ می کند .

اطلاعات بیشتر درباره پوسیدگی دندان ها

- تشکیل این اسید همچنین موجب بروز خونریزی و تورم لثه ها می شود . به همین دلیل است که مصرف آب نبات چوبی ، آب نبات های چسبنده ، خشکبار، نوشابه ها ، شیرینی و تنقلاتی که به دندان می چسبند باعث زیاد شدن پوسیدگی می شود .

- یکی دیگر از عوامل پوسیدگی دندان ها پوسیدگی در اثر شیر خوردن با شیشه است . هنگامی که کودک دائما با شیشه شیر می خورد ، مخصوصا موقعی که به خواب می رود ، شیری که در دهان اوست و به خصوص پشت دندان های جلویی او جریان پیدا می کند ، تشکیل اسید می دهد و باعث پوسیدگی دندان ها می شود . دندان های بعضی از بچه ها حتی قبل از سن یک سالگی می پوسد ؛ گاهی اوقات پوسیدگی به قدری شدید است که باید دندان پوسیده را کشید . نباید در حالی که کودک در تخت خوابیده ، شیشه شیر یا آب میوه یا هر مایع شیرین دیگری را به دهان او گذاشت . تنها مایعی که درهنگام خوابیدن ، دادنش به کودک ضرری ندارد آب ساده است .

- همچنین یکی دیگر ازموادی باعث تقویت دندان ها می شود فلوراید است . فلوراید ماده ای است که در دندان و استخوان وود دارد . پزشک می تواند به شما اطمینان دهد که آیا میزان فلوراید به کودک می رسد یا نه . اگر در آب اشامیدنی فلوراید نباشد ، پزشک با توجه به جامعه ، سن و وزن کودک مقداری فلوراید تجویز می کند . فلوراید زیادی ممکن است به صورت لکه های سیاه یا قهوه ای روی دندان دیده شود . بنابراین میزان دقیق مصرف مهم است .

- دریافت منظم حلول فلوراید در مطب دنداپزشکی هم یکی دیگر از راههای درمان پوسیدگی دندان ها است . خمیر دندان های فلوراید هم از آن جا که عاج دندان را تقویت می کنند ، سودمند هستند . ولی مراقب یک نکته مهم هم باشید که بچه ها معمولا خمیر دندان را قورت می دهند و این ممکن است که فلوراید زیادی را به بدن ان ها برساند که ضرر دارد بنابراین در مورد بچه ها از خمیر دندان های مخصوص خودشان استفاده کنید و خمیر دندان های حاوی فلوراید را در دسترشان قرار ندهید . مسواک زدن صحیح دندان چگونه است ؟

پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی دندان مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، نخوردن شیرینی زیاد ، نشکستن پسته و اجیل با دندان و ... همگی در پوسیدگی دندان تاثیر گذار است.

همچنین کمبود کلسیم بدن در خرابی دندان ها تاثیر بیشتری می گذارد.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان