سیاهک پیاز چیست ؟ - آسان طب

سیاهک پیاز چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بیماری سیاهک پیاز ابتدا در سال 1857 در دره کانکتیکوت پیدا شده است . در ایران بیماری سیاهک پیاز در سال 1352 از تبریز توسط اسدی و ایزدیار گزارش گردیده است . این بیماری قادر است به گیاهان جنس Allium حمله نماید و آنها را مبتلا گرداند . بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد . در این بخش درباره بیماری سیاهک پیاز اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

سیاهک پیاز

نشانه های بیماری سیاهک پیاز

بیماری سیاهک پیاز ابتدا به صورت لکه های دراز کشیده ، ضخیم و تیره رنگ در قاعده برگ گیاهچه ها و به محض خروج آنها از خاک ظاهر می گردد . این لکه ها یا نقاط محتوی اسپورهای سیاهی است که با پاره شدن سطح لکه اسپورهای مزبور بیرون ریخته می شود . به محض تشکیل برگهای مجدد روی گیاه آلودگی ثانوی توسط همین اسپورها صورت می گیرد و برگهای مبتلا متورم و خمیده می گردند . با پیشرفت بیماری سیاهک پیاز در لابلای فلسهای پیاز در زیر خاک نیز سیاهک تشکیل می شود و رشد پیاز متوقف می گردد و بعضی از گیاهچه های آلوده قبل از آنکه به پیاز بروند مرده و از بین می روند . حداکثر آلودگی بوته ها معمولا 3-4 هفته بعد خروج گیاهچه ها از خاک صورت می گیرد . عامل بیماری سیاهک پیاز  مستقیما نمی تواند موجب فساد پیاز شود ولی شرایط را برای حمله پاتوژنهای فاسد کننده در انبار فراهم می سازد .

عامل بیماری سیاهک پیاز

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،عامل بیماری سیاهک پیاز قارچی است بنام Urocystis Cepulae Frost وازراسته Ustilaginales می باشد و به عبارت دیگر مانند قارچ هایی است که موجب سیاهک های اشکار و پنهان غلات می گردند .قارچ تا مدت چندین سال قادر است در خاک به طور زنده باقی بماند و احتمالا در این مدت زندگی گندروئی خواهد داشت . از طرفی روی گیاهچه های مرده پیاز نیز می تواند تا سال آینده بسر برد . اسپورهای قارچ به ندرت ممکن است روی بذر پیاز قرار گیرند و در واقع بیماری از این طریق انتقال یابد .

سیاهک پیاز

مبارزه با بیماری سیاهک پیاز

چون قارچ عامل بیماری سیاهک پیاز در اوائل رشد و پس از خروج گیاهچه ها حمله می نماید بنابراین محلول یا پودر ریزی قارچ کشهای مناسب روی سطح خاک در مجازات شیارهای کاشت بذر توصیه می گردد . ضمنا می توان بذر را قبل از کاشت با روش مخصوص زیر ضدعفونتی کرد . ابتدا محلول چسبنده ای مانند متیل سلولز ، به مقدار 50 گرم در یک لیتر آب ولرم روی بذر می ریزند و مقدار محلول لازم برای دو کیلوگرم بذر پیاز است و آنگاه بذر را قارچ کش تیرام یا کاپتان در داخل ظرفی که بتوان بخوبی بذر و قارچ کش را مخلوط نمود ریخته و بدینوسیله ضدعفونی کرد . سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه  با ان چیست ؟

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان