لکه قهوه ای یونجه و ویژگیها - آسان طب
خانه » اخبار پزشکی » لکه قهوه ای یونجه و ویژگیها

لکه قهوه ای یونجه و ویژگیها

بیماری لکه قهوه ای یونجه در ایران ابتدا در سال 1278 توسط ماگنوس گزارش شده است . بیماری لکه قهوه ای یونجه در تمام مناطق دنیا که اقدام به کشت یونجه می شود ، نسبتا وجود داشته و در ایران تاکنون از بروجرد ، اصفهان ، گرگان ، کرج ، کازرون ، کرمان ، خوی ، اهواز ، ارومیه ، شهرستانک ، شاهپور و شمیران گزارش گردیده است . این بیماری در زراعت یونجه اهمیت اقتصادی فراوان داشته و علاوه بر کاهش محصول کیفیت برگها نیز تقلیل می یابد .

نشانه های بیماری لکه قهوه ای یونجه

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در بیماری لکه قهوه ای یونجه بر روی برگهای جوان یونجه نقاط کوچک ، گرد و قهوه ای رنگ به وجود می آید و معمولا اندازه این نقطه ها محدود و ثابت باقی می ماند و قطر هر یک 2-3 میلیمتر است . از مشخصات عمده لکه آنست که در قسمت وسط لکه آپوتسیوم قارچ عامل بیماری تشکیل می شود . بر اثر حمله بیماری برگ ها اغلب ریخته و از طرفی مقدار تشکیل مواد پروتئینی در برگها نیز کاهش می یابد .

عامل بیماری لکه قهوه ای یونجه

عامل بیماری لکه قهوه ای یونجه قارچی است به نام :

Pseudopeziza medicaginis (Lib . ) Sacc.

آپوتسیوم های قارچ بر روی استرومائیکه در زیر اپیدرم وسط لکه برگ تشکیل شده به وجود می اید . این آپوتسیوم ها به صورت منفرد و یا دسته ای خواهند بود . سپس با پاره شدن اپیدرم هیمنیوم در سطح خارجی برگ قرار می گیرد .

پریتسیوم های قارچ در داخل آپوتسیوم محدود شده و در فواصل آسکها نیز رشته های عقیم یا پارافیزها که کمی بلندتر از آسکها هستند قرار گرفته اند . آسکها چماقی شکل و در هر آسک تعداد هشت عدد آسکوسپور درد و ردیف وجود دارد . آسکوسپورها بیرنگ ، تخم مرغی کشیده و بدون جدار عرضی و طول آنها 8-14 میکرن می باشد .

لکه قهوه ای یونجه

مبارزه با بیماری لکه قهوه ای یونجه

بهترین راه مبارزه با بیماری لکه قهوه ای یونجه  آنست که برداشت محصول سبز یونجه به موقع انجام گیرد و حداکثر خسارت بیماری از دست دادن دو نوبت چین محصول می باشد . نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج  چیست ؟

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

ویتامین c در چه غذاهایی است؟

ویتامین c در چه غذاهایی است؟ منابع ویتامین c

ویتامین c یکی از ویتامین های ضروری برای سلامتی است که برای درمان علائم سرماخوردگی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code