لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه - آسان طب

لکه سیاه شبدر : نشانه ها و راه مبارزه

بیماری لکه سیاه شبدر که در اصطلاح انگلیسی به آن Sooty Blotch گفته می شود یکی از بیماریهای مهم شبدر در ایران و به خصوص در لنجان اصفهان می باشد . بیماری لکه سیاه شبدر اولین بار در ایران در سال 1278 توسط ماگنوس جمع آوری و تشخیص داده شده است . این بیماری در تمام دنیا و بالاخص درجاهای مرطوب و در ماه های تابستان شیوع دارد و در ایران از نواحی خوزستان ، اصفهان ، شمیرانات و کرج گزارش شده و احتمالا در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد . خسارت بیماری لکه سیاه شبدر روی برگها بوده و بوته ها کم برگ می شوند .

لکه سیاه شبدر

نشانه های بیماری لکه سیاه شبدر

در بیماری لکه سیاه شبدر ، در سطح تحتانی برگها ، لکه های کوچک ، سیاه رنگ که ابتدا لطیف و بعدا سخت و چروکیده می شود بوجود می اید . قطر این لکه ها حدود یک میلیمتر است و در شرائط شدت بیماری بیماری لکه سیاه شبدر ، لکه ها بزرگتر و دست بدست هم داده و باعث مرگ برگها می گردند . در سطح لکه های سیاه رنگ پوشش قارچی که شامل کنیدیوفورکنیدیهای قارچ عامل بیماری است تشکیل می گردد که به سهولت قابل برداشت و میکروسکوپی کردن می باشد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
کوچک کردن بینی بدون عمل با nose secret

زیست شناسی بیماری لکه سیاه شبدر

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در بیماری لکه سیاه شبدر آلودگیهای اولیه در مزرعه بوسیله کنیدیها ، آسکوسپورها صورت می گیرد . آسکورپورهائیکه از اندامهای جنسی زمستانه خارج می شوند . توسط عوامل مختلف در مزرعه پخش شده و وظیفه اصلی آلودگی اولیه را به عهده دارند و سپس مرحله کنیدی دار قارچ در دوره تابستان ادامه می یابد و سپس در پائیز مرحله اسپرموگونی و تشکیل استروما جانشین مرحله غیر جنسی می گردد . در جاهائیکه رطوبت کم باشد فعالیت بیماری لکه سیاه شبدر متوقف می گردد و بدین جهت با آنکه شبدرهای واریته قرمزوکریمسون در اروپا به بیماری مبتلا می شوند ولی همین واریته ها در آمریکا مقاومت نشان می دهند .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خالکوبی یا Tatto یکی از عوامل مهم بروز عفونت‌های پوستی و خونی

لکه سیاه شبدر

مبارزه با بیماری لکه سیاه شبدر

معمولا علیه بیماری لکه سیاه شبدر مبارزه شیمیایی نمی شود و زارعین در اصفهان چنانچه بیماری لکه سیاه شبدر شدت داشته باشد ، چین های شبدر و به اصطلاح برداشت محصول را زودتر انجام داده و بدین طریق از خسارت زیاد بیماری جلوگیری به عمل می آورند . کاهش میزان آبیاری نیز از شدت بیماری می کاهد .  ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

لکه سیاه شبدر یکی از بیماری های شبدر است که در این بخش اطلاعاتی را درباره ان تقدیمتان کردیم.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *