برق زدگی نخود و ویژگیها - آسان طب

برق زدگی نخود و ویژگیها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

نشانه های برق زدگی نخود روی کلیه اندامهای هوائی اعم از ساقه ، شاخه ، برگ و غلاف به وجود می اید . در روی ساقه و شاخه ها ابتدا در محل ظهور لکه های بیماری برق زدگی نخود  رنگ سبز ساقه یا شاخه شفاف تر شده و بعدا کمی تیره می گردد . کم کم که قارچ رشد و نمو می کند و پیشرفت ان در نسج گیاه زیاد تر می شود ، قطر لکه افزایش یافته و قسمتهای وسط لکه رنگش روشنتر و متمایل به قهوه ای می گردد . اما رنگ نوار حاشیه یعنی حد فاصل بین نسوج فاسد و سالم همچنان تیره باقی می ماند . این نشانه ها مربوط است به حالتی که بیماری برق زدگی نخود  دیر به مزرعه حمله کرده باشد ویا اینکه لکه روی ساقه قطور و خشبی ظاهر شود . سرعت پیشرفت و فعالیت قارچ عامل بیماری در گیاه و بالنتیجه قطر لکه ها فرق میکند .

اطلاعات دیگر درباره برق زدگی نخود

چنانچه در مراحل اولیه یعنی موقعی که گیاه میزبان فوق العاده حساس است بیماری برق زدگی نخود حمله نماید و اکثرا هم همینطور است . اندازه لکه به سرعت زیاد شده به طوریکه لکه تا 2-3 سانتیمتر طول ساقه را اشغال می کند . در این صورت لکه برنگ قهوه ای خاکی است و در متن آن نقاط ریز کوچکی دیده می شود که در واقع همان پیکنیدهای قارچ می باشد .

چند روز بعد از آنکه لکه اطراف شاخه را اشغال نمود ، قسمت های بالایی لکه شروع به پژمرده شدن نموده ، برگها کمی زرد و بالاخره 10-15 روز بعد به کلی خشک می شود و در اثر وزش باد یا عوامل مکانیکی دیگر شاخه ها در محل لکه می شکند . ظهور و پیدایش لکه های روی شاخه اکثرا در محل انشعاب دمبرگ یا شاخه فرعی از ساقه است و به تدریج که لکه بزرگ می شود دمبرگ و بالنتیجه برگچه ها و همچنین شاخه های فرعی می خشکد . با بوته زردی نخود آشنا شوید

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،در مواردی که حمله بیماری برق زدگی نخود شدید باشد سر تا سر شاخه و ساقه در محل انشعاب دمبرگ و شاخه های فرعی لکه ها به فراوانی دیده می شود . بدترین حالت بیماری برق زدگی نخود موقعی است که لکه ها روی ساقه اصلی و نزدیک زمین ظهور نماید ، در این صورت تمام بوته خشک می شود . این حالت بیشتر در مزارع آبی دیده می شود ، زیرا موقع آبیاری ، آب پای ساقه را فراگرفته و موجب انتقال و استقرار اسپورهای قارچ در این قسمت می شود به علاوه رطوبت نیز در این قسمت بیشتر از قسمتهای فوقانی می باشد . در مزرعه معمولا بیماری بسته به شرائط آب و هوائی 20-30 روز بعد از سبز شدن ظاهر می شود .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان