یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » زنگ لوبیا و زیست شناسی

زنگ لوبیا و زیست شناسی

بیماری زنگ لوبیا در ایران ابتدا در سال 1325 توسط اسفندیاری گزارش شده است . بیماری زنگ لوبیا انتشار جهانی داشته و در ایران در سواحل بحر خزر ، آذربایجان ، احتمالا بعضی دیگر از نواحی لوبیا کاری کشور شیوع دارد . در ناحیه ای که شرایط رشد بیماری زنگ لوبیا  فراهم باشد خسارت آن شدید خواهد بود .

نشانه های بیماری زنگ لوبیا

 به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،بیماری زنگ لوبیا قادر است تمام قسمتهای هوائی بوته گیاه را مورد حمله قرار دهد ، ولی جوش های قارچ عامل بیماری معمولا در سطح تحتانی برگها ظاهر می گردد . محل این جوشها ابتدا به صورت نقاط کوچک ، سفید رنگ بوده و ظرف چند روز اورد سپورهای قرمز رنگ قارچ که بعدا تبدیل به تلیوسپورهای قهوه ای تیره می شوند تشکیل می گردد . قطر جوش ها حدود 2 میلیمتر بوده و روی دمبرگ ویا ساقه نیز ممکن است بوجود آیند . برگ های مبتلا زرد سپس قهوه ای و خشک می شود .

زیست شناسی بیماری زنگ لوبیا 

اسپورهای قارچ عامل بیماری زنگ لوبیا ، اصولا روی بقایای گیاه لوبیا در مزرعه زمستان گذرانی می کند . در بهار توسط باد منتقل شده و گیاهان را آلوده می نماید . اگر شرائط آب و هوائی مساعد باشد ، اسپورها جوانه زده و قارچ به داخل بافت میزبان نفوذ می کند . سپس اسپورهای جدیدی تشکیل می شود که به نوبه خود منتشر شده و آلودگی های ثانوی را بوجود می آورد . این چرخه زندگی در طول فصل رویش چند نوبت تکرار می گردد . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، گرچه بیماری زنگ لوبیا ممکن است بوسیله ی احشام و یا حیواناتی که در مزرعه از آنها کارگرفته می شود و همچنین حشرات و وسائل کشاورزی منتقل گردد ولی باد نقش عمده تری را در رابطه با انتشار اسپورها تا فواصل دور دارد . بیماری زنگ لوبیا بیشتر در جاهائیکه رطوبت نسبی هوا زیاد می باشد شیوع داشته و خسارت آن در این مناطق زیاد است .

زنگ لوبیا

مبارزه با بیماری زنگ لوبیا 

برای مبارزه با بیماری زنگ لوبیا اولا بایستی ارقام مقاوم یا متحمل لوبیا کاشته شود ، ثانیا برای جلوگیری از انتشار زنگ در مزرعه می توان اقدام به سمپاشی نمود . در این مورد می توان از پلانت واکس یا زینب استفاده نمود .ویروس موزائیک زرد لوبیا چیست ؟

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

اختلالات ناشی از اضطراب و تاثیر آن بر ایجاد بیماری آلزایمر

یکی از مواردی که در سراسر ایالات متحده و یا حتی جهان بسیار شایع است، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *