سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی - آسان طب

سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بیماری سفیدک داخلی سویا به صورت لکه های کوچک رنگ پریده یا متمایل به زردی روی برگها ظاهر می شود . لکه های مزبور که در ابتدا به قطر 2-5 میلیمتر می باشند بتدریج توسعه یافته و قطر انها به یک سانتیمتر نیز می رسد . لکه های نامبرده که معمولا زاویه دار هستند به مرور حالت نکروتیک یافته و برنگ قهوه ای در می ایند برگهای بیمار بر اثر کثرت تعداد نقاط آلوده ، خشک شده و از بین می روند .

در سطح زیرین برگها و در محل لکه ها بار قارچ عامل بیماری سفیدک داخلی سویا به صورت کرک متراکم و برنگ خاکستری مایل به قهوه ای ظاهر می شود . نشانه اخیر بهترین وسیله برای شناختن بیماری سفیدک داخلی سویا  می باشد . در صورت شدت آلودگی گیاه بیماری به نیامها و بالنتیجه به دانه ها نیز سرایت می نماید . دانه های مبتلا دارای پوست چین خورده و کرک دار بوده و در سطح آنها بار قارچ به صورت کرک خاکستری رنگ ظاهر می شود . آلودگی نیام و دانه تاکنون در ایران مشاهده نشده است . لکه ارغوانی سویا و عامل بیماری چیست ؟

زیست شناسی سفیدک داخلی سویا

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، عامل بیماری سفیدک داخلی سویا زمستان را به صورت ائوسپور در داخل بقایای گیاهی آلوده و یا روی بذر سوژا به سر می برد . در صورتیکه بذر آلوده به ائوسپور در خاک کاشته شود ، بیماری سفیدک داخلی سویا در شرایط آب و هوائی خنک به صورت سیستمیک یا داخلی در گیاهچه ها بروز می نماید . پس از ابتلا گیاه ، کنیدیهای قارچ در سطح زیرین برگ ظاهر شده و به سهولت توسط جریان هوا در مزرعه انتشار می یابند . کنیدیها معمولا روی برگهای پیر کمتر ویا اصلا تشکیل نمی گردند .

با استقرار کنیدیها در سطح برگ پس از 12 ساعت جوانه می زنند . لوله زایا که از تندش کنیدی حاصل می شود ممکن است از راه روزنه های برگ وارد شود ویا اینکه تشکیل اپرسوریوم یا مکه چماقی شکلی به اندازه حدود 12*9 میکرن بدهد . با ورود لوله زایا و رشد آن ، میسلیوم به صورت بین لسولی پیشرفت نموده و چنانچه واریته سوژا حساس باشد هوستوریوم های منشعب و زیادی توسط قارچ ایجاد شده و در واقع میسلیوم به سلولهای بیشتری حمله می کند و در صورتیکه در ارقام نسبتا مقاوم انشعابات هوستوریوم کمتر است .

سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی
سفیدک داخلی سویا یا لوبیا روغنی

بهترین شرایط برای رشد و فعالیت بیماری سفیدک داخلی سویا ، وجود رطوبت زیاد و درجه حرارت 20-22 درجه سانتیگراد می باشد . برگهای پیر در برابر بیماری سفیدک داخلی سویا و تشکیل لکه های موضعی مقاومت نشان می دهند . آلودگی روی برگهای 5-6 روزه بهتر صورت گرفته ، درصورتیکه برگهای 8 روزه یا پیرتر کمتر در برابر ابتلا حساس هستند .

اسپورزائی تاج در حرارت های بین 10 و 25 درجه سانتیگراد انجام گرفته و در حرارت بیش از 30 درجه و کمتر از 10 درجه اسپوری به وجود نخواهد آمد . آلودگی گیاهچه نیز احتمالا از طریق هیپوکوتیل و بر اثر ائوسپوری که در سطح بذر ویا روی بقایای گیاهی قرار دارد انجام می گیرد . در این حالت بیماری  سفیدک داخلی سویا به صورت سیستمیک یا داخلی آلودگی پیدا می کند .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان