گل سبز کنجد و نشانه های بیماری - آسان طب

گل سبز کنجد و نشانه های بیماری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

گل سبز کنجد یک بیماری ویروسی است که در اصطلاح انگلیسی Green flowering disease of Sesamum  گفته می شود حدود پنجاه قبل از هندوستان گزارش شده و خسارتش در آن موقع 15 درصد بوده است . بنابر گزارش روبرتسون این بیماری در بعضی از مناطق برمه نیز وجود دارد و شدت آلودگی آن 80-90 درصد می رسد . رامانویام بیماری گل سبز کنجد را علاوه بر این از روی دو گونه Sesam radiatum و Sesamum indicatum گزارش کرده است . بیماری ویروسی گل سبز کنجد در ایران اولین بار در سال 1944 توسط پاگ مشاهده شده است و سپس مصطفوی مطالعاتی درباره آن انجام داده است .

بیماری گل سبز کنجد
بیماری گل سبز کنجد

نشانه های بیماری گل سبز کنجد

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، در بیماری گل سبز کنجد تمام قسمتهای مختلف گیاهان آلوده به این بیماری به استثنای پرچم تبدیل به برگ یا شبیه برگ شده و حالت فیلودی نشان می دهند . فواصل بین گره ها به خصوص در راس گیاه کوتاه مانده و پرچمها که در گل آلوده تعدادشان به جای چهار به پنج عدد می رسد . خاصیت بارور کردن ندارند . گلهای کنجد آلوده رنگ سبز دارند . برگها رشد طبیعی خود را از دست داده و کم رنگ می باشند . در گیاهانی که شدت بیماری گل سبز کنجد  در انها زیاد است جام گل به کلی تبدیل به برگچه شده ودر نتیجه بذر نمی دهد . بذر کپسولهایی که احیانا در قسمت پائین ساقه گیاه آلوده قرار داشته و دیرتر مبتلا شده اند بستگی به شدت و ضعف بیماری چروکیده و پوک می باشند ، قدرت نامیه خود را از دست داده اند . وزن هزار دانه از گیاه بیمار واریته محلی ورامین رقم 2822 محصول سال 1348 فقط 1/566 گرم بوده ، در صورتیکه وزن هزار دانه گیاه سالم از همان واریته و همان سال 3/334 گرم بوده است .

گل سبز کنجد
گل سبز کنجد

عامل بیماری و زیست شناسی گل سبز کنجد

علل متعددی را برای بیماری گل سبز کنجد ذکر کرده اند . مثلا کاشی رام آنرا یک نوع بیماری فیزیولوژیکی می نویسد که بر اثر کشت زودتر از موقع و پس از بارانهای شدید به وجود می آید . اما پال و پوشکارنات اولین کسانی هستند که ویروسی بودن این بیماری را ثابت نموده اند . واسودواوشامبی امکان انتقال این بیماری به بوسیله حشرات :

Balclutha sp .
Eutettix phycitis Dis.
Bemisis tabaci Genn.
Empoasca flavescens Fabr .

مورد بررسی قرار داده ولی نتیجه آن منفی بوده است ، در صورتیکه حشره deltocephalus توانسته است بیماری مزبور را انتقال دهد . مصطفوی با استفاده چند نوع گیاه محک و مایه زنی عصاره کنجد بروش مکانیکی به انها نتوانسته است موفق به کسب نتیجه مثبت گردد و بدین جهت لازمست در ایران حشرات ناقل و چگونگی انتقال ویروس مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد .

در این بخش با بیماری گل سبز کنجد اشنا شدید. این بیماری مخصوص گیاه کنجد است و کشاورزان باید به موقع ان را درمان کنند.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...