بوته میری گلرنگ : نشانه و زیست شناسی - آسان طب

بوته میری گلرنگ : نشانه و زیست شناسی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بوته میری گلرنگ ابتدا در سال 1348 توسط آل آقا در مزارع آزمایشی دانشکده کشاورزی کرج به طور پراکنده روی گلرنگ واریته فریو دیده شده است . بیماری بوته میری گلرنگ در اکثر مزارع کشت گلرنگ در ایران وجود دارد و در سال 1349 نیز نمونه های زیادی از این بیماری از مزارع گلرنگ شیدان اصفهان توسط نگارنده مشاهده و جمع آوری شده است . میزان آلودگی و خسارت بیماری تا حدود 10 درصد بوته های گلرنگ می باشد .

بوته میری گلرنگ

نشانه های بیماری بوته میری گلرنگ 

به طور کلی 4 الی 7 روز پس از آلودگی در گلخانه علایم بیماری بوته میری گلرنگ ظاهر می شود ، که عبارتست از رنگ پریدگی عمومی در برگها همزمان با خم شدن بوته ها ، گاهی شدت حمله بیماری بوده و بوته ها از پا می افتند . چنانچه بوته بیمار خم شده را بررسی کنیم می بینیم بوته ها در ناحیه طوقه ویا ریشه برنگ قهوه ای روشن در آمده و تمام نسوج در این ناحیه تیره رنگ شده اند . همچنین در ناحیه طوقه ویا ریشه برنگ قهوه ای شده باریک شدگی یا لاغر شدگی دیده می شود . این باریک شدن ناحیه ای مربوط به جمع شدگی و لهیدگی نسوج می باشد . در حالیکه قسمتهای فوقانی آن فرم طبیعی خود را حفظ کرده اند .

بوته های بیمار پس از مدت کوتاهی پژمردگی عمومی یافته و می افتند و خسارت اصلی بیماری مربوط به این مرحله از حمله عامل بیماری بوته میری گلرنگ می باشد . بوته های بیمار به آسانی از خاک خارج می شوند . چنانچه خاک خشک و سفت باشد از ناحیه طوقه قطع می گردند .

به طور کلی در یک مزرعه گلرنگ بوته های بیمار ممکن است به طور تک تک و پراکنده و یا به طور دسته جمعی در قطعات محدود ویا نقاط گود و آبگیر دیده شود .

زیست شناسی بوته میری گلرنگ 

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، قارچ عامل بیماری بوته میری گلرنگ در تمام مراحل رشد گیاه گلرنگ می تواند آنرا مورد حمله قرار دهد ولی به نظر می رسد که بوته های 2-3 برگه به علت ضعیف بودن و عدم رشد کافی حساس تر بوده و زودتر از پا در می ایند . طبق بررسیهای گلذانی آل اقا ، هفت روز بعد از تلقیح مصنوعی علایم بیماری ظاهر می شود . و به تدریج گیاه از بین می رود و دوره کمون 4-7 روز به طول می انجامد . بیماری در زمین های سفت و سخت که رطوبت را برای مدتی نگاه می دارد به سرعت پیشروی می نماید . در مزرعه زئوسپورهای قارچ عامل بیماری بوته میری گلرنگ در آب شنا کرده و خود را به ریشه و طوقه گیاهان سالم مجاور رساند و بدینوسیله آنها را مورد حمله قرار می دهند .

بوته میری گلرنگ

مبارزه با بوته میری گلرنگ

اجرای تناوب زراعی و رعایت بهداشت زراعی و آبیاری نشتی در تخفیف بیماری بوته میری گلرنگ بسیار موثر است ، ضمنا چنانچه مقرون به صرفه افتد مبارزه شیمیایی مطابق انچه در مورد بوته میری جالیز نیز ذکر شده است درباره این بیماری نیز قابل اجرا است . با گل سبز کنجد و نشانه های بیماری اشنا شوید .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...