اپونتیا | کاکتوس اپونتیا

جنس اپونتیا (Opuntia) دارای بیش از 250 گونه است و متعلق به خانواده کاکتوس می باشد. این گیاهان مناسب گلخانه بوده لیکن برخی نمونه های کوچک آن را می توان در آپارتمان و درون ساختمان کشت داد. این گیاهان به اندازه های مختلفی رشد می کنند. برخی از گونه های دشتی و بیابان به صورت درخت رشد می نماید.

کاکتوس اپونتیا

کاکتوس اپونتیا چیست ؟

اپونتیا دارای ساقه های برگ مانند و برگ های خار مانند هستند که بر سطح ساقه ها به صورت های گوناگونی قرار دارند. ساقه ها گاهی به صورت استوانه رشد می نمایند. خارها معمولا همراه با زوائد سوزنی دیگری است. بسیاری از نمونه ها درآپارتمان گل تولید نمی کنند مگر این که به گلخانه منتقل شوند. گل های آن ها بزرگ زیبا و نمایشی است و از محل اتصال ساقه ها تولید می شوند. گل ها نسبتا لوله ای به رنگ های قرمز و زرد و معمولا در ماه های تابستان تولید می شوند.اپونتیا بر خلاف تصور بایستی آبیاری منظم شود ونیاز به خاک غنی دارد وهمچنین نیاز به تغذیه دارد.گلدان اپونتیا را در جایی قرار دهید (پشت پنجره )که بیشترین نور به آن بتابد.

از گلدان مناسب استفاده کنید چون ریشه های انبوه وزیادی تولید می کند. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعویض کنید. در زمستان در جای خنک وسرد بین Cْ7-3قرار دهید و آبیاری را متوقف نموده لیکن اجازه ندهید خاک گلدان کاملا خشک شود. برای ازدیاد اپونتیا از ساقه های برگ مانند استفاده نمایید. هر کدام از آن ها را می توانید قطع کنید دو یا سه روز در هوای آزاد قرار داده و سپس در کمپوست بکاریدوکمپوست را مرطوب نگهدارید. اپونتیا خیلی سریع ریشه داده و شروع به رشد می نماید . گاهی محل اتصالات صفحات ساقه خیلی سست است وبه راحتی جدا می شود.

تکثیر کاکتوس اپونتیا

ازدیاد اپونتیا از طریق بذر نیز نسبتا ساده است. بذرها چون دارای پوست ضخیمی هستند دیر رویش حاصل می نمایند. بهتر است قبل از کاشت آن ها را در آب به مدت یک یا دو روز خیس کنید. بذر را در ابتدای بهار بکارید و در دمای حدود Cْ21قرار دهید.
آفات در نتیجه حشرات ریز و مورچه ها ممکن است به گیاه وریشه آن صدمه وارد نمایند .گاه بیماری قارچی باعث ایجاد لکه های قرمز رنگی در سطح ساقه ها می شود.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا