پپرومیا و انواع گیاه پپرومیا را بشناسید - آسان طب

پپرومیا و انواع گیاه پپرومیا را بشناسید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

گیاه پپرومیا یکی از گیاهان اپارتمانی است که گل نمایشی ندارد، اما برگهای خیلی زیبایی دارند که میتواند باعث سر سبزی و زیبایی منزل شما شود. این گیاهان دارای ریشه های سطحی هستند و نباید زیاد آب بخورند. این گیاهان به سه گروه تقسیم می شوند. در این بخش از مجله آسان طب درباره این گیاهان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

گیاه پپرومیا

گیاه پپرومیا

جنس پپرومیا (Peperomia) دارای بیش از 1000 گونه از گیاهان همیشه سبز است و متعلق به خانواده پیراسه است. برخی از گونه ها به صورت بالا رونده و برخی دیگر به صورت اپی فیت (روی گیاهان دیگر) رشد می نماید. برخی گونه ها برگ های زیبایی دارند و گیاهان ایده آلی برای آپارتمان ( گیاهان اپارتمانی ) و درون ساختمان هستند. گیاهان پپرومیا گل های نمایشی و بزرگی ندارند. گل آذین آن ها به صورت سنبله و فشرده است و معمولا تعداد زیادی از سنبله ها روی گیاه ایجاد می شود که به آن زیبایی خاصی می دهد.

یکی از گونه های متداول زینتی خانه و آپارتمان P.caperata است. مناطق طبیعی آن آمریکای جنوبی و نواحی گرم و مرطوب است. این گیاه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع 25تا30 سانتی متر می رسد. برگ ها به تعداد زیادی تولید شدهو به رنگ سبز تیره با سطوح ناهموار می باشند. رنگ برگ ها گاه متمایل به ارغوانی بودهو قلبی شکل می باشند. دمبرگ ها نسبتا بلند و به رنگ نارنجی هستند. گلزایی آن از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه می یابد.

پپرومیا4

گیاهان پپرومیا معمولا ریشه های سطحی و کوچک دارند و اصولا در مناطق بومی خود غالبا به صورت اپی فیت رشد می نمایند. آن ها در گلدان های کوچک بهتر رشد می نمایند. خاک گلدان بایستی از کمپوست و مواد آلی باشد. گیاه را در بهار و تابستان آبیاری منظمی نموده لیکن در پاییز و زمستان آبیاری را کم نمایید به طوری که خاک گلدان مرطوب یا نیمه خشک باشد. گلدان را در زمستان در دمای حدود ْC10 قرار دهید.

در آبیاری مراقب باشید تا آب زیاد به آن داده نشود. بین آبیاری ها اجازه دهید تا خاک گلدان نسبتا خشک شود. اما در بهار و تابستان گیاه را مرطوب نگاهدارید و هر روز یک یا دو بار برگ های آن را اسپری نمایید. جهتتامین رطوبت بیشتر می توانید گلدان رادر ظرف بزرگتری حاوی خزه و یا ابر خیس شده قرار دهید. نور کافی برای گیاه تامین نمایید. شما می توانید گلدان را پشت پنجره قرار داده تا از نور بیشتری برخوردار شود. لیکن از نور مستقیم به خصوص در ماه های بهار و تابستان دور نگهدارید. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعویض نمایید. در بهار و تابستان هر ماه یک بار با کود مایع تغذیه نمایید.

گیاه پپرومیا

انواع گیاه پپرومیا

گروه اول: بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .

گروه دوم: دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه یبرگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .

گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزانمی شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند وبخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

پپرومیا2

تکثیر پپرومیا

ازدیاد گیاه پپرومیا معمولا از طریق قلمه زدن صورت می گیرد. از برگ ها نیز می توان به عنوان قلمه استفاده نمود. برگ های بالغ را کههنوز شاداب هستند قطع نموده آن ها را در مخلوطی از کمپوست و شن بکارید پس از ریشه زایی آن ها را به گلدان های کوچک محتوی کمپوست و خاک برگ منتقل نمایید.
پپرومیا معمولا عاری از آفات گیاهی است. لیکن ممکن است در نتیجه عدم شرایط مناسب رشد لکه هایی در سطح برگ ها ظاهر شده و از زیبایی آن ها بکاهد. گاه بیماری های قارچی و باکتریایی ممکن است به آن ها آسیب برساند.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...