3 عامل افزایش سن ازدواج جوانان

افزایش سن ازدواج یکی از مشکلات اصلی جامعه ما است که باید راهکارهایی برای آن پیدا کرد. به گزارش آسان طب میانگین سن ازدواج طبق اماری در دختران 28 و در پسران 33 هست. البته این امار در جاهای مختلف فرق دارد. حتی گاهی سن ازدواج از این اعداد هم بیشتر می شود. در این مقاله سعی کردیم به سه عامل اصلی افزایش سن ازدواج بپردازیم :

عوامل افزایش سن ازدواج

الف) عوامل اجتماعی

یکی از عوامل افزایش سن ازدواج عوامل اجتماعی است . زندگی اجتماعی یکی از ضروریات حیات ادمی است . در زیر به صورت مختصر این عوامل را شرح میدهیم :

1ـ افزایش  آسیب های اجتماعی باضافه جرایم اجتماعی

برخی عوامل اجتماعی هستند که سبب پاشیدگی  خانواده ها می شوند. همچنین اعتماد جوانان را برای ازدواج کم می کنند. باعث می شود دیگر جوانان به ازدواج به عنوان عامل خوشبختی نگاه نکنند و عاقبت خود را با ازدواج  ناگوار بدانند. برخی از این عوامل اجتماعی عبارتند از اعتیاد، بی بندوباری، همسر آزاری، طلاق، روابط سرد همسران، دخالت اطرافیان و … . وقتی جوانان اینها را در بین اطرافیان خود می بینند از زندگی و ازدواج دلسرد می شوند و ترجیح میدهند مجرد بمانند .

2ـ تحصیلات دانشگاهی افراد

تحصیلات هم مانع ازدواج می شود . هم اینکه شخص تحصیل کرده توقع دارد با فرد تحصیل کرده ازدواج کند . هم اینکه شخص میگوید اول درسم تمام شود، بعدکار پیدا کنم ، بعد پس انداز کنم ، بعد ازدواج کنم و این عوامل سبب افزایش سن ازدواج در دختر و پسرمی شود.

3ـ  متوزان نبودن جمعیت پسران و دختران آماده ازدواج در ایران

طبق تحقیقات بدست امده تعداد دختران دم بخت 1600000 نفر بیشتر از پسران دم بخت است. بنابراین پسران برای ازدواج عجله ای ندارند و در ازدواج رقابتی ندارند .

4ـ مهاجرت پسران روستایی و به هم خوردن توازن دختر و پسر در روستاها

پسران روستایی به شهر مهاجرت کرده و دختران در روستا میمانند. در نتیجه پسری برای ازدواج نمی ماند و سن ازدواج دختران بالا یا میرود یا اینکه برخی مجرد میمانند.

ب) عوامل اقتصادی

عوامل اقتصادی در افزایش سن ازدواج تاثیر زیادی دارد . خانواده دختر مشکل تهیه جهیزیه را دارد و خانواده پسر مشکل تهیه مسکن ، شغل ، درامد ، خرج عروسی و برخی لوازم منزل .

همچنین دخترانی که شاغل اند در انتظار خاستگار بهتری هستند و میگویند حالا که ما شاغلیم پس صبر میکنیم تا همسر بهتری نصیبمان شود . یا اینکه دختران محصل و دانشجو میگویند الان ازدواج نمیکنیم . بعد اتمام درس وشاغل شدن ازدواج میکنیم تا خاستگار بهتری داشته باشیم . حتی برخی دختران با شاغل شدن میگویند مستقل شدیم  و ازدواج نمیکنیم .برخی از دختران هم برای ترس از از دست دادن شغل ازدواج نمیکنند .

همچنین پسران با خود میگویند اول درسمان تمام شود ، بعد سربازی برویم ، بعد ارشد بخوانیم ، بعد شغل پیدا کنیم ، بعد پس انداز کنیم ، بعد به فکر ازدواج بیفتیم و اینگونه است که سن دختر 30 به بالا و پسر 40 به بالا می شود .

ج) عوامل فرهنگی

یکی از دلایل افزایش سن ازدواج عوامل فرهنگی است . در زیر دو مورد از آن را بیان میکنیم :

1ـ منسوخ شدن و از بین رفتن ارزش های معنوی

از بین رفتن ارزش های معنوی و فرهنگی و جایگزین شدن ارزش های مادی در زندگی افراد  سبب شده است که جوانان به جای اینکه به اهداف مهم ازدواج مثل کمال – ارامش و نزدیک شدن به خدا فکر کنند فقط به فکر جمع کردن مال هستند تا از هم پیشی بگیرند. مثلا میگویند فعلا پول جمع کنیم بعد ازدواج میکنیم. یا اینکه ملاک ازدواجشان را پولدار بودن طرف مقابل قرار میدهند تا با ازدواج افزایش مال داشته باشند.

2ـ آرمان گرا بودن جوانان

برخی از جوانان ارمانگرا شده اند ، در رویا به سر میبرند و به تجربه های پدر مادر خود توجه نمیکنند . به گزارش آسان طب در این حالت ازدواج نمیکنند تا زمانی که همسری رویایی یا ارمانی نصیبشان شوند. اما روزی میرسد که میبینند چنین کسی وجود ندارد و عمرشان تمام شده است. بایدبدانید هر شخصی ویژگی منفی دارد و هیچ وقت نمیتوانید همسری با تمامی ویژگیهای مثبت مد نظرتان پیدا کنید. گاهی هم جوانان مبتنی بر احساسات ازدواج میکنند که اکثرا سبب شکست در زندگی مشترک می شود .

نکته : تا جایی که میتوانید معیارهای ازدواجتان را پایین بیاورید ، وضع مالی و قیافه طرف مقابلتان را ملاک قرار ندهید ، دلیل اصلی افزایش سن ازدواج بالا رفتن معیارهای ازدواج چه برای دختر چه برای پسر است . پول جمع کردن و پیشرفت بعد از ازدواج هم انجام می شود اگر زن و شوهر هم دیگر را بخواهند و به پیشرفت هم کمک کنند .

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *