علت بد رنگ شدن دندان و درمان - آسان طب

علت بد رنگ شدن دندان و درمان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بد رنگ شدن دندان یکی از مشکلات دهان و دندان است که دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. گاهی به صورت ناگهانی یا حتی به مرور متوجه می شوید که رنگ دندانتان تیره تر و مایل به زرد شده است. اما براستی دلیل این تغییر رنگ چیست؟ در این مقاله برخی از علل بد رنگ شدن دندان‌ را بیان میکنیم.

علت بد رنگ شدن دندان ها

علت بد رنگ شدن دندان‌ ها

افزایش سن و سال : وقتی سن به مرور افزایش می یابد به مرور لایه بیرونی مینای دندان ساییده خواهد شد و رنگ زرد عاجهای دندان که طبیعی است نمایان می شود .

عوامل ارثی : علت بد رنگ شدن دندان در برخی از افراد عامل ژنتیکی است . به گزارش آسان طب برخی از افراد بدلیل عوامل ارثی دندانشان تیره تر و برخی روشن تر است .

عوامل محیطی و اطراف : مصرف زیاد فلوراید ممکن است سبب تغییر رنگ دندان شود . این فلوراید در اب اشامیدنی یا دهانشویه ، خمیردندان یا .. می باشد .

صدمات و اسیب به ان : گاهی اسیب هایی که به دندان وارد می شود در مینای دندان اختلال ایجاد میکند . همچنین ممکن است سبب تغییر رنگ ان شود .

نوع تغذیه : نوع تغذیه ما در بدرنگ شدن دندان تاثیر زیادی دارد . مصرف خوراکی هایی مثل چای ، نوشابه ، اب میوه و اب سبزیجاتی مثل سیب و گوجه در لکه دار شدن دندان و بدرنگ شدن دندان تاثیر زیادی دارد .

سیگار و تنباکو : مصرف سیگار و تنباکو در لکه دار شدن و بد رنگ شدن دندان تاثیر زیادی خواهد داشت .

مراقبت نکردن از دندان : باید هر فردی به صورت مرتب نخ دندان و مسواک کشیدن را فراموش نکند . این کارها سبب از بین رفتن پلاک دندان و لک های دندان می شود .

بیماری : برخی از بیماری ها بر بدرنگ شدن دندان تاثیر میگذارد. همچنین برخی روش های درمان بیماری مثل رادیوتراپی در بد رنگ شدن دندان تاثیر می گذارد .

دارو : مصرف برخی داروها مثل انتی بیوتیک، انتی هیستامین و داروهای فشار خون بالا در بد رنگ شدن دندان تاثیر میگذارد.

علت بد رنگ شدن دندان ها

جلوگیری و درمان بد رنگ شدن دندان ( سفید کردن دندان )

برای جلوگیری از بدرنگ شدن دندان مصرف قهوه را به حداقل برسانید. نخ دندان و مسواک فراموش نشود. سیگار کشیدن را ترک کنید . در صورت بدرنگی غیر عادی به دندانپزشک مراجعه کنید. از مصرف نوشیدنی ها و موادغذایی که سبب بدرنگ شدن دندان پرهیز کنید . روکش کردن دندان و باندینگ دندان برای سفید کردن دندان بکار میرود. مصرف مواد سفید کننده با مشورت پزشک و داروخانه را فراموش نکنید.

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...