20 داروی گیاهی برای درمان آفت دهان - آسان طب

20 داروی گیاهی برای درمان آفت دهان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

درمان آفت دهان یکی از دغدغه های بیمارانی است که دچار آفت دهان شده اند. آفت دهان به دو روش سنتی و دارویی درمان می شود. روش دارویی منظور داروهای شیمیایی است که با مشورت پزشک و داروخانه باید مصرف کنید. روش سنتی هم همان مصرف داروهای گیاهی است. برای جلوگیری از آفت دهان باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. از داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان می توان به تخم خرفه، فلوس، تخم گشنیز و گیاه ساتوریا خوزستانیکا، جفت بلوط ( لایه نازک قهوه ای رنگ بین پوست بلوط و مغز)، سماق قرمز و قهوه‌ای، گرد غوره، پنیرک، خطمی و خرفه اشاره کرد.

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

برخی داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان به شرح زیر است :

1- پودر زردچوبه :

برای درمان آفت دهان میتوانید یک قاشق غذاخوری از گلیسیرین را با مقدار کمی زردچوبه ترکیب کنید تا به صورت خمیر شود . سپس خمیر را بر روی آفت دهانتان قرار دهید . اگر گلیسیرین نداشتید آب را جایگزین کنید .

2- روغن نعناع :

برای درمان گیاهی آفت دهان کمی روغن نعناع را روی آفت دهان بگذارید . این عمل سبب تسکین درد شما خواهد شد . سعی کتید این عمل روزی دو یا سه بار به مدت 15-20 دقیقه تکرار شود . سپس دهان خود را با آب بشویید .

3- ماست و پنیر محلی :

برای درمان آفت دهان خوردن پنیر محلی ، موز و ماست یا ماست  تنها توصیه می شود .

4- آب پرتقال :

آب پرتقال به درمان زخم آفت دهان کمک می کند . چرا که یکی از دلایل اصلی آفت دهان مصرف کم ویتامین c  می باشد که با خوردن آب پرتقال کم می شود . سعی کنید روزانه سه یا چهار لیوان آب پرتقال مصرف کنید .

5- تخم غرفه :

برای درمان گیاهی آفت دهان میتوانید از تخم غرفه استفاده کنید . مقدار کمی تخم غرفه را روی آفت دهانتان قرار دهید .

6- آب :

برای درمان آفت دهان به طور پی در پی دهانتان را با آب سرد و آب گرم بشویید . یکبار یک لیوان اب سرد و بعد از ان اب گرم . این کار را مدام تکرار کگنید .

7- شاه‌ توت :

میوه شاتوت بخورید . این میوه سبب کاهش تحریکات زخم دهان و کاهش درد می شود ..

8- تخم گشنیز :

برای درمان گیاهی آفت دهان  از تخم گشنیز  استفاده کنید . مقداری تخم گشنیز را در ابی بجوشانید و وقتی کمی خنک شد دهانتان را سه چهار بار انجام دهید .

9- آلوئه ورا :

قرقره کردن آب آلوئه ورا برای درمان آفت دهان بسیار توصیه شده است .

10- روغن درخت چای :

برای درمان گیاهی آفت دهان مقداری روغن درخت چای را قبل از خواب روی زخمتان قرار دهید. همچنین میتوانید ان را با اب گرم و نمک ترکیب کرده و غرغره کنید و دهانتان را با ان بشویید.

درمان آفت دهان

برخی دیگر از داروهای گیاهی برای درمان آفت دهان

11- گرد غوره :

گرد غوره را روی زخم دهانتان قرار داده و بعد از چند دقیقه آن را بشویید .

12- شیرِ نارگیل :

روزی سه چهار بار شیر نارگیل را مثل دهانشویه مصرف کنید . به گزارش آسان طب این عمل زخم ها را بهبود می بخشد . همچنین میتونید به ان عسل هم اضافه کنید.

13- دوغ :

از غرغره کردن دوغ یا نوشیدن آن یا همچنین شستن زخم با دوغ برای درمان آفت دهان استفاده کنید .

14- دارچین :

برای درمان آفت دهان از دارچین استفاده کنید. با مخلوط کردن پودر دارچین و آب گرم برای خود دهانشویه خانگی بسازید و صبحها دهانتان را بشویید .

15- پنیرک :

برای درمان آفت دهان با داروهای گیاهی از پنیرک استفاده کنید. این روش زخم های شما را بهبود می بخشد و دردتان را تسکین میدهد .

16- پاپایا :

میوه‌ی پاپایا یکی از میوه هایی است که به درمان افت دهان کمک میکند .

17- برگ ریحان :

برای درمان افت دهان برگ ریحان را روزی دوبار بجوید. هربار از 4 برگ ریحان استفاده کنید. تا بهبود زخحم افت دهان این کار را تکرار کنید.

18- گیاه ساتوریا خوزستانیکا :

گیاه ساتوریا خوزستانیکا برای درمان زخم دهان بسیار مناسب است.

19- پیاز :

پیاز سولفور زیادی دارد و میتواند زخم افت دهانتان را بهبود بخشد.

20- گوجه‌فرنگی :

برای درمان گیاهی افت دهان گوجه فرنگی زیاد بخورید . همچنین میتوانید گوجه را روی زخم بگذارید . روش دیگر اینست که اب گوجه فرنگی را بگیرید و مانند دهانشویه دهانتان را با ان بشویید .

21- دمنوش گل‌همیشه بهار/ مریم گلی :

برای درمان گیاهی افت دهان از دمنوش مریم گلی یا گل همیشه بهار استفاده کنید . این دمنوش برای درمان زخم افت دهان موثر است .

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان