انواع آبسه دندان

انواع آبسه دندان به سه گروه تقسیم می شود . این سه گروه عبارتند از :

•    آبسه لثه: به گزارش آسان طب آبسه لثه فقط بافت لثه را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این نوع آبسه هیچ تاثیری بر روی دندان یا بافت بین دندانی نخواهد داشت.

•    آبسه پریودنتال: آبسه پریودنتال یکی از انواع آبسه دندان است. به گزارش اسان طب این نوع آبسه از ساختارهای بافت استخوانی نگهدارنده دندان ها شروع خواهد شد.

•    آبسه پری آپریکال: این نوع آبسه از بافت نرم پالپ دندان شروع می شود.

این نکته را یاداوری میکنیم که آبسه دندان یازمند درمان است، در غیر این صورت ممکن است کم کم این آبسه باعث از بین رفتن بافت استخوانی بشود.

آبسه دندان
آبسه دندان

علت آبسه دندان

به گزارش مجله پزشکی آسان طب داخل دندان شما وقتی آسیب ببیند، ممکن است باکتری ها به این ناحیه وارد شوند و سبب ایجاد عفونت شوند.

وقتی آبسه در دهان تشکیل می شود شما یک ناحیه متورم چرکی را (پوسته ضخیم محتوی مایعی به رنگ سفید مایل به زرد) را در دهانتان میبیند. اگر امکان خارج کردن چرک از آنجا نباشد، ناحیه مورد نظر کم کم متورم تر و دردناک تر می شود. در اصطلاح این عارضه را آبسه دندان می نامند.

آبسه دهان و دندان یک پوشش را در اطراف چرک ایجاد می کند، با این کار بدن شما سعی می کند از پخش شدن عفونت ایجاد شده در سایر اعضا جلوگیری کند. معمولاً در بسیاری از موارد، آبسه لثه و دندان بسیار سریع تشکیل می شود، گاهی اوقات حتی در طول یک یا دو روز پس از شروع عفونت ایجاد می شود.

اگر دندانهایتان زرد رنگ شده و دوست دارید انها را سفید کنید پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش سفید کردن دندان با 10 قدم اصلی را مطالعه کنید.

علایم آبسه دندان

باید بدانید که اگر برای درمان یک دندان ترک خورده ، شکسته، ریشه های در معرض آسیب یا حتی پوسیدگی عمیق دندان، به موقع اقدام نکنید ممکن است دچار این مشکل بشوید.

حتی کودکان هم میتوانند دچار این مشکل بشوند. طبق اطلاعات بدست امده ،افرادی که برای مدت طولانی به دندان پزشک مراجعه نمی کنند، به خاطر عدم دریافت درمان مناسب برای پوسیدگی های ایجاد شده در دهان تحت تاثیر عواملی همچون رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان و مصرف زیاد شکر در رژیم غذایی یا محدودیت های مالی احتمالی، مستعد ابتلا به آبسه دهانی خواهند شد.

 برخی از علایم آبسه دندان عبارتند از :

اولین علایم آبسه دندان درد (درد دندان) است که به سرعت تشدید می شود. این درد اکثرا شدید و ضربانی است.

یکی دیگر از علایم آبسه در دندان ورم در لثه  است که می تواند باعث حساس شدن آن شود.

یکی دیگر از نشانه های این آبسه ورم صورت است. در این هنگام پوست روی آبسه ممکن است قرمز و متورم شود.

به گزارش اسان طب یک نشانه دیگه حساس شدن دندان آسیب دیده به تماس با اجسام خارجی است که حتی می تواند به لق شدن دندان در دهان منجر بشود.

%d8%a2%d8%a8%d8%b3%d9%87-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

بالا رفتن دمای بدن (تب) و احساس ناخوشی عمومی در بدن هم از نشانه های این مشکل است.

همچنین باید بدانید که در موارد جدی، ممکن است عضلات فک دچار اسپاسم و گرفتگی شوند. پس مراقب این مشکل باشید.

به محض دندان درد یا دیدن نشانه ای در دهان برای چکاو به دندانپزشک مراجعه کنید.

متاسفانه به گزارش اسان طب ، یکی از مشکلات شایع دندان آبسه دندان است که بسیاری از افراد دچار آن می شوند . پیشنهاد میکنیم اگر دچار آبسه دندان شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند .

آبسه دندان یک عفونت چرکی است که اکثرا روی لثه اتفاق می افتد و گاهی درد هم دارد . آبسه لثه یکی از انواع آبسه دندان است.