فاکتورها و علت سرطان سینه در زنان

سرطان سینه یکی از انواع سرطان است که بیشتر در زنان شایع است. عوامل مختلفی در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار هستند. در این بخش از اسان طب به برخی از علل و عوامل ابتلا به سرطان سینه اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

وزن علت سرطان سینه در زنان

وزن زیاد در ابتلا به سرطان سینه تاثیر گذار است . مخصوصا زنان یائسه‌ای که از درمان‌ های هورمونی لازم استفاده نکرده و دچار اضافه‌وزن هم هستند بیشتر ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

علت سرطان سینه

سیگار کشیدن علت سرطان سینه در زنان

به گزارش آسان طب سیگار کشیدن ، خطر سرطان سینه در زنان را افزایش می دهد. مخصوصا زنانی که قبل از داشتن فرزند اول خود شروع به سیگار کشیدن می کنند.

زندگی غیرفعال علت سرطان سینه در زنان

فعالیت کم و کم تحرکی سبب بیماری های مختلفی در افراد خواهد شد. مخصوصا اینکه زنانی که در زندگی خود فعالیت فیزیکی زیادی ندارند بیشتر ممکن است مبتلا به سرطان سینه شوند.

علت سرطان سینه

سن علت سرطان سینه در زنان

افزایش سن زنان در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه تاثیر گذار است. درواقع زنان بیش از 40 سال نسبت به زنان کمتر از 40 سال به احتمال بیشتری دچار سرطان سینه می شوند.

سابقه‌ی خانوادگی علت سرطان سینه در زنان

سرطان سینه ارثی هم هست. خطر ابتلا به سرطان سینه در زنی که مادر، خواهر یا دختر او به این سرطان دچار شده‌اند  دو برابر افراد دیگر است. البته باید این را در نظر گرفت که 85 درصد از موارد سرطان سینه در زنانی تشخیص داده می‌شود که سابقه خانوادگی ندارند.

ژنتیک علت سرطان سینه در زنان

طبق اطلاعات بدست امده  5 تا 10 درصد از سرطان‌های سینه می‌تواند مربوط به مرد و زنی با ژن‌ های جهشی باشد که از مادر یا پدر خود به ارث برده‌اند. ژن‌های  BRCA 1 و 2 در این زمینه متداول‌ترند. داشتن هر یک از این ژن‌های جهشی خطر ابتلا به سرطان سینه در طول زندگی را افزایش می‌دهد.

چند نکته برای پیشگیری از سرطان سینه

اول از همه این نکته را یاداوری کنیم که برای پیشگیری از تمام بیماری ها چه روحی و چه روانی تغذیه و ورزش توصیه شده است.

خانم ها باید سالی یکبار ماموگرافی انجام دهند. چون زود پی بردن به سرطان سینه خیلی خیلی بهتر از دیر پی بردن به آن است.

چربی زیاد نخورید و همچنین چربی سالم میل کنید. طبق بررسی های بدست امده بسیارى از انواع چربى ها موجب افزایش سطح استروژن در بدن شده و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهند.

به گزارش آسان طب روغن هاى اشباع نشده مانند روغن زیتون، کانول و اسیدهاى چرب امگا ۳ که در ماهى آزاد و ساردین وجود دارد موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه می شوند.

جالب است بدانید که فیبرها مانع زیاد شدن سطح استروژن در بدن می شوند. از مهمترین مواد فیبر دار میتوان به انواع میوه و سبزی ، کاهو ، انواع لوبیا، برنج سبوس دار (قهوه اى) نان سبوس دار و غلات و … اشاره کرد.

همچنین باید بدانید کلم بروکلى کلم و گل کلم و سویا ضد سرطان هستند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. فقط یادتان باشد اولا مراقب تغذیه و میزان تحرک تان باشید. دوما سالانه یکبار ماموگرافی را انجام دهید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا