گل گوشواره ای،زینتی برای خانه شما - آسان طب
خانه » گل و گیاه » گل گوشواره ای،زینتی برای خانه شما

گل گوشواره ای،زینتی برای خانه شما

گل گوشواره ای با نام های مختلفی چون کالسئولاریا,کفشک، گوشی، جیبی، کیفی و فوشیا شناخته میشود، گل گوشواره ای گیاهی است که دو ساله بعنوان گیاه زینتی خانگی در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.زادگاه گل گوشواره ای مکزیک است ، ساقه ها بلند و باریک دارد به طوریکه در اثر وزن خوشه های گل به طرف پایین خم می شوند، گلهای زیبا و آویزان و صورتی و یا قرمز رنگ گل گوشواره ای نه تنها در گلخانه و اتاق بلکه سایبان وسر در منازل نیز در تابستان زینت می دهد، موقعی در معرض فروش قرار می گیرد که گلها باز شده ولی پس از مدت کمی عمر گل تمام شده و به علت عدم آشنایی با عادت گل دهی گلدان را به دور می اندازند.
پس از اتمام دوران گل دهی باید جوانه های انتهایی را مرتباً هرس نمود تا گیاه برای سال آینده خود را آماده نماید.

 

گل گوشواره ای دارای 400 گونه مقاوم، نیمه مقاوم، نیمه مقاوم و حساس و همچنین یک ساله، دو ساله، چند ساله و درختچه مانند می باشد در گونه herbo-hybrida گلها به رنگ مخلوطی از زرد، نارنجی و قرمز دیده می شودند.

 

به گزارش مجله پزشکی آسان طب : گلدهی گل گوشواره ای را می توان به عنوان یک گیاه روز بلند اختیاری، در نظر گرفت.قبل از قرار گرفتن در شرایط روز بلند،باید ۲-۴ برگ تشکیل داده باشد.در شرایط روز بلند در دمای کم و زیاد گلدهی می تواند اتفاق بیوفتد،اما در شرایط روز کوتاه برای گلتنگیزی تیمار سرمایی لازم است که بعد از آن با افزایش طول روز گل دهی رخ میدهد.

 

 

نیاز های گل گوشوارهای :

 

 

نور و دمای مناسب :

 

 

گل گوشواره ای به نور کافی و زیاد احتیاج دارد، آفتاب را تحمل می نماید، مواظب اشعۀ مستقیم آفتاب در وسط روز باشید.اگرچه در تابستان 18 درجه را تحمل میکند ولی بهترین درجه در این فصل 16 است، در درجات حرارت بالا تأمین رطوبت فراموش ننمایید، درجه حرارت مطلوب در زمستان بعلت نیاز سرمایی دوران استراحت 10 درجه توصیه می گردد.

 

 

آبیاری گل گوشواره ای :

 

 

درتابستان هفته ای دوبار و در بهار هفته ای یکبار گل گوشواره ای خود را آبیاری نمایید بعد از شروع گل دهی آبیاری را کاهش داده و اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری نمایید، در زمستان هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است.

 

 

رطوبت مناسب برای گل گوشواره ای :

 

 

در بهار هفته ای دوبار و در تابستان به صورت روزانه گل گوشواره ای را غبارپاشی کنید ( بخصوص در درجات حرارت بالا) .در اواخر تابستان به هفته ای یک بارکاهش دهید و در زمستان غبار پاشی ننمایید. نکته مهم : بهتر است که غبار پاشی را روز انجام ندهید و وقتی خورشید نیست این کار را انجام دهید که در غیر اینصورت برگهای گلهای شما می سوزد.

 

 

تغذیه و خاک مناسب :

 

 

با شروع و ظهور گلها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یک بارگیاه را تغذیه کنید، از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع نمایید.مخلوطی از یک قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت و یک قسمت کود پوسیده دامی برای ریشۀ این گیاه بهترین محیط است.

 

 

تعویض گلدان :

 

 

در اوایل بهار بعد از هرس شاخه های خشک شده گیاه را در گلدان جدید ببرید . برای تمیز نگه دتشتن برگ های گل گوشوارهای از مواد براق کنندۀ شیمیایی استفاده ننمایید، غبار پاشی برای این امر کافی است.

 

 

چگونگی تکثیر گل گوشواره ای :

 

 

ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم( نیمه خشبی) به طول 8-5 سانتیمتر در اوایل بهار یا پاییز در دمای 18 درجه سانتی گراد صورت می گیرد.

 

 

نکات مهم درباره ی گل گوشواره ای :

 

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است و گلها ظاهر نمی شوند: نور کافی نیست گلدانها را به محل پرنوری منتقل نمایید( گیاه آفتاب را به راحتی تحمل می نماید. ولی مواظب اشعه آفتاب ظهر تابستان باشید.) اگر این علایم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هوا است. گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

 

اگر برگها سقوط می نمایند،تشنگی عامل آن است فوراً گیاه را آبیاری و غبارپاشی نمایید، آبیاری را تنظیم کنید.

 

اگر در پاییز و زمستان ساقه ها سبز باقی می مانند،هوا خیلی گرم و آبیاری بیش از اندازه انجام شده است، در پاییز و زمستان هر دو هفته یک باز آبیاری نمایید و اجازه دهید گیاه به استراحت زمستانه رود.

 

اگر گیاه رشد فوق العاده داشته و گلها ظاهر نمی شوند،گیاه از زیاد بودن عناصر غذایی در رنج است، تغذیه مصنوعی زودتر از موعد انجام شده است، تغذیه را متوقف نموده تا گلها ظاهر شوند سپس تغذیه نمایید.

 

اگر گلها پس از باز شدن همراه با برگها سقوط می نمایند، هوا خشک و تاریک است، گیاه را غبار پاشی و به محل پر نوری منتقل نمایید.

 

اگر برگهای جدید ریز باقی مانده و گلها ظاهر نمی شوند، کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است، گیاه را با مواد غدایی مصنوعی طبق دستور تغذیه نمایید تا گلها ظاهر شوند.

 

اگر برگها زرد شده و سقوط می نمایند،آبیاری بیش از اندازه عامل آن است و ممکن است خاک گلدانها باتلاقی شده باشد، در فاصله بین دو آبیازی اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید نمایید، اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند.

 

اگر غنچه ها گل گوشواره ای باز نمی شوند و گلها کمرنگ هستند، هوا خیلی گرم است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

همچنین ببینید

خواص شقایق

شقایق و اثرات شفابخش آن در سلامتی انسان

خواص شقایق یا گل کاسه شکن موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code