علت فاصله بین دندان ها و درمان آن - آسان طب

علت فاصله بین دندان ها و درمان آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

علت فاصله بین دندان ها و درمان فاصله بین دندان ها موضوع این بخش از اسان طب است .خب حتما متوجه شده اید که شما یا اطرافیانتان دچار مشکل فاصله افتادن دو دندان هستیدو حال این دندان ها میتواند دندان جلو یا عقب باشد . خب این فاصله به زیبایی و خندیدن ما اسیب می زند و ما را دچار نگرانی خواهد کرد. در این جا با هم متوجه می شویم که علت این فاصله و راه درمان این فاصله چیست .

علت فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها و راه بستن فاصله ها

حتما دیده اید که در برخی افراد فاصله بین دندان ها وجود دارد. در اصطلاح علم پزشکی به این فاصله ها دیاستم گفته می شوند. اکثرا فاصله بین دندان ها بیشتر برای دندانهای جلو پیش می اید. اما بین دندانهای دیگر هم این فاصله یافت می شود.

خب مسلما این فاصله بین دندان ها باعث می شود فرد از ظاهر خنده های خود ناراضی باشد در نتیجه او مجبور می شود برای حفظ زیبایی و داشتن لبخند زیبا به متخصص ترمیم زیبایی مراجعه کند. خیلی ها در این زمینه ناراحتند . مخصوصا دختران.

علت فاصله بین دندان ها

1. به گزارش مجله پزشکی آسان طب ، درباره علت فاصله بین دندان ها بایئ گفت در بچه ها ، وقتی دندانهای شیری می روید ، سایز این دندان ها عوض نمی شود ولی به مرور فک آنها بزرگ خواهد شد. به همین علت فاصله بین دندان ها ی شیری ، مخصوصا فاصله بین دندان های جلو در دندانهای شیری یک مساله عادی است که برای هر شخصی ممکن است پیش بیاید.

2. اختلاف سایز بین فک و دندانها ، حتی در بزرگسالان از دیگر علت فاصله بین دندان ها است. این موضوع بیشتر در دندانهای لترال ( پیشین) بیمار اتفاق می افتد.

3. یکی دیگر از علت فاصله بین دندانها فرنوم لب بالا است. طی این فرایند گسترش بیش از حد تا روی ریج فکی رخ می دهد و اکثرا هم عامل فاصله دندان جلو گزارش شده است.

4.همچنین از دیگر علت فاصله بین دندان ها میتوان عادتهای اشتباهی مانند مکیدن انگشت شست اشاره کرد. این امر یکی از علل شایع هل دادن دندانها و فک فرد به جلو و ایجاد یک مشکل دنتواسکلتال جدی می باشد.

5. رفلکس بلع اشتباه هم از دیگر علت فاصله بین دندان ها گزارش شده است. این یعنی اگر فردی به جای برخورد نوک زبان به کام در هنگام بلع، نوک زبانش به دندانهای جلو فشار بیاورد، به مرور فاصله بین دندانهای جلو اشکار خواهد شد.

6. مشکلات پریودنتال ( بیماریهای لثه) ، هم از دیگر علل فاصله بین دندانهاست. دلیل این مشکل اینست که به مرور لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان از بین می رود و اگر به داد آن نرسیم دندانها لق خواهد شد. در این موارد دندان از جای خود تکان می خورند و  کم کم فاصله بین دندانها رخ می دهد.

علت فاصله بین دندان ها

نحوه درمان فاصله بین دندان ها

1. درمان فاصله بین دندان با درمان اورتودنسی امکان پذیر است. این راه اولین راهی است که به ذهن می رسد. اگر در دندانها بهم ریختگی شدید وجود داشته باشد و ترتیب دندانها هم مرتب نیست طبعا ارتودنسی دندانهای فاصله دار درمان موفقی است.

2. اگر فرنوم بلند ، علت فاصله بین دندانها باشد در صورتیکه در سنین پایین جراحی فرنکتومی انجام شود ، دندانها به جای خود بر می گردند و فاصله بین دندانها متناسب خواهد شد.

3. اگر علت فاصله بین دندانها ، بیماریهای پریودنتال باشد، باید اول از همه مشکل لثه را درمان کرد.

پس از ان با توجه به شرایط دندانهایتان برای درمان فاصله بین دندان ها یا اورتودنسی می شوند ، یا با درمانهای ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیکی و یا روکش کردن دندانها ، این فاصله رفع خواهد شد.

4. در مواردیکه سایز دندان ها کوچک است، برای بستن فاصله بین دندان ها میتوان از روشهای ونیر کامپوزیتی یا لامینت دندانی و یا روکش دندانها استفاده کرد.

این را هم بخوانید : معرفی انواع روکش دندان با مزایا و معایب

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب درباره فاصله بین دندانها تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. این فاصله در زیبایی افراد تاثیر زیادی می گذاردو بهتر است اگر شما یا فرزندتان چنین مشکلی دارید و دوست دارید حل شود همین الان با یک دندان پزشک مشورت کنید.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...