نقش ویتامین ها در ایمن سازی بدن - آسان طب

نقش ویتامین ها در ایمن سازی بدن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

نقش ویتامین ها در ایمنی بدن بسیار اهمیت دارد. ویتامین ها نقش دفاعی در بدن داشته و بدن را از انواع عفونت ها و بیماری ها حفظ می کنند. از انواع ویتامین ها میتوان به ویتامین A ، ویتامین B ، ویتامین C و ... اشاره کرد.

نقش ویتامین ها
نقش ویتامین ها

نقش ویتامین ها

طبق تحقیقات دانشمندان و بررسیهای انان نشان داده شده است که انواع ویتامین ها و مواد معدنی و ترکیبات مختلف شفابخش موجود در مواد غذایی، برای تقویت و افزایش سیستم دفاعی مؤثر و ضروری هستند و مقاومت و پایداری وجود انسان را در برابر عفونتهای ویروسی و باکتریایی افزایش داده و از ابتلا به انواع بیماری ها، مخصوصاً سرطان، جلوگیری می کنند.

به گزارش آسان طب مواد غذایی و ترکیبات شیمیایی موجود در ویتامینها برای کنترل خون از نظر تقویت و توانایی گلبولهای سفید که سربازان بدن هستند، بسیار مؤثر است. مواد غذایی و رژیمهای غذایی مناسب، برای تقویت و افزایش سیستم دفاعی طبیعی بدن، لازم و بسیار ضروری می باشند.

۱- نقش ویتامین ها در تقویت سیستم دفاع طبیعی بدن

سلول های سیستم ایمنی بدن برای کار خود به انرژی نیاز دارند. ویتامین ها برای فعل و انفعالات شیمیایی تجزیه ی مواد پرانرژی (هیدروکربنها) ضروری هستند. این ویتامین ها را باید به طور مرتب از مواد غذایی تهیه کرد. هر یک از ویتامین ها وظایف مهم و جداگانه ای به عهده دارند.

ویتامینC: به عنوان کاتالیزور در واکنش های آنزیمی بدن ایفای نقش می کند.

ویتامین A :سطح بیرونی پوست صدمه دیده را مرطوب نگه می دارد و نیروهای دفاعی بدن را تقویت می کند.

ویتامین E: در ساخت و ساز آنتی ژنهای کمک و ویتامین A را فعال میکند.تقویت  کننده سیستم دفاعی، بدن می باشد.

ویتامینهای گروه B: برای ساخت و ساز سلول های بدن ضروری هستند. این ویتامین ها در کلیه و کبد ساخته می شوند و در ساخت و ساز انتی بادی ها لازم و ضروری هستند.

بتاکاروتن ها : پیش ساز ویتامین A بوده و آنرا برای بدن تامین میکند.

نقش ویتامین ها
نقش ویتامین ها

۲- نقش سیر در تقویت سیستم دفاعی بدن

سیر قدرت دفاعی سلول های سفید را بالا برده و سلولهای ماکروفاژ را تحریکی کرده و قدرت دفاع بدن را در مقابل میکروب ها افزایش می دهد. ماده ی آلیسین که .در سیر وجود دارد، جریان اخلاط را تنظیم می کند.

۳- نقش ویتامین میوه و سبزیها به عنوان ضد میکروب

اسفناج و هویج و انواع سبزی های دیگر سرشار از بتاکاروتن هستند. هر قدر مقدار بتاکاروتن بیشتر باشد، نیرو ی حمایت کننده ی سلولهای سیستم مدافع بدن بیشتر خواهد شد. بنابراین رژیم غذایی شامل مواد غذایی سرشار از بتاکاروتن مانند اسفناح، کلم، سیب زمینی، کدو حلوایی و هویج مقدار کافی بتاکاروتن برای تقویت سیستم دفاع طبیعی بدن را می توانند، فراهم نمایند.

4-نقش عنصر روی (زینک) در سیستم دفاعی بدن

این عنصر به عناوین مختلف در سیستم دفاعی بدن دخالت دارد. از جمله در تولید آنتی بادی بر ضد میکروبها و همچنین در فعالیت گلبولهای سفید کمک زیادی دارد. کمبود روی در انسان باعث دچار سرماخوردگی و ناراحتیهای عفونی در مجاری ادراری و مجاری تنفسی می شوند. روی در غده تیموس و تشدید فعالیت آن در تولید هورمون موثر میباشد.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان