چهارشنبه 27 دی 1396
خانه » روانشناسی » سنبل کوهی موثر در درمان بیخوابی است

سنبل کوهی موثر در درمان بیخوابی است

در مطلب قبل از سایت آسان طب برای شما از علل بیخوابی گفتیم..در این مطلب از درمان بیخوابی برای شما صحبت می کنیم

 

درمان بیخوابی :

 

بهتر است بدانید که بیخوابی رابطهٔ تنگاتنگی با افسردگی دارد. در واقع در حدود نیمی از تمام موارد بیخوابی دارای علتی روانی است. اگر تاکنون یک مورد جراحی بزرگ داشته اید، یا یک تغییر عمده در زندگی نظیر طلاق یا مرگ یک عزیز،از دست دادن شغل یا مهاجرت را تجربه کردهاید، یا فقط نگران مبلغ مالیات هستید، ممکن است به بیخوابی مبتلا شوید.

 

اگر مشکلی شما شدید است، بهتر است برای درمان بیخوابی کمک بگیرید اما به هرحال روشهایی را که در اینجا برای درمان بیخوابی شرح داده خواهد شد، مفید خواهید یافت.

 

اگر مشکلی شما، هیچ یک از موارد فوق نیست ممکن است علت ان این باشد که عادات خواب شما درست نیست. خواب در واقع نوعی عادت است، پس بهتر است الگوی خواب مناسبی اتخاذ کنید و هر شب آن را رعایت کنید تا بدن و ذهن شما آرامش پیدا کند و برای درمان بیخوابی شما مفید باشد.

 

پیش از وقت خواب از هر کار شاقی خودداری کنند. میتوانید یک رمان بخوانید، تلویزیون تماشا کنید، به موزیک گوش دهید یا فقط به مرتب کردن لباسهای خود برای روز بعد بپردازید تا به درمان بیخوابی خود کمک کنید

 

ممکن است بدیهی به نظر برسد اما برخی نمیدانند که یک چرت بعدازظهر ممکن است خواب شب را مشکلتر کند. افراد مسن اغلب در این مورد مشکل دارند.

 

یکی از مهمترین عادات خوب خوابیدن، هر شب سر ساعت معین به رختخواب رفتن است. بسیاری از افرادی که یک شب تا دیر وقت بیدار می مانند، با مشاهدهٔ اینکه شب بعد نیز به جای اینکه به راحتی به خواب روند، دچار بیخوابی می شوند، تعجب میکنند.

 

یک درمان بیخوابی که بسیار مؤثر شناخته شده است، مکمل غذایی اسیدآمینه ای به نام ال – تریپتوفان است. ممکن است راجع به این مکمل مطالبی شنیده باشید که چند سال پیش گروهی از افرادی که از آن استفاده می کردند، بیمار شدند.

 

بعداً مشخص شد که یک محموله از مادهٔ فوق آلوده شده بود و مشکل ایجاد شده ارتباطی به مسمومیت با خود تریپتوفان نداشت. تصور می کنم تریپتوفان مجدداً روزی در دسترس قرار گیرد. ولی تا آن زمان می توانید بر منابع طبیعی تریپتوفان تکیه کنید که در غذاهایی نظیر شیر و گوشت بوقلمون و ماهی تن یافت می شود.

 

تجربهٔ چندین و چند ساله ثابت کرده است که در درمان بیخوابی یک لیوان شیر داغ پیش از رفتن به رختخواب واقعا در القاء خواب مؤثر است زیرا سرشار از تریپتوفان است و ارزش امتحان کردن دارد.

 

توصیه به مصرف مکمل کلسیم پیش از خواب، در درمان بیخوابی موفقیت فراوانی داشته

 

دارویی گیاهی وجود دارد، بنام سنبل کوهی که سالها به عنوان آرامبخش به کار رفته و برخی از بیماران با آن به نتایج قابل توجهی دست یافته اند. سنبل کوهی، فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را کاهش میدهد و بافت عضلات صاف را شل می کند. داروی گیاهی دیگری وجود دارد که وقتی به صورت چای دم کشیده شود در القاء خواب و درمان بیخوابی مفید واقع می شود. این داروگل ساعت نام دارد که دارای خواص آرامبخش و ضددرد است.

 

علاوه بر مصرف گیاهان دارویی و مکملهای غذایی و حذف منابعی که در هنگام خواب باعث ایجاد تحریک می شوند، کار دیگری که می توانید برای ایجاد خواب آرامش بخش انجام دهید، ورزش است.

 

در حالی که ورزش به هنگام غروب کار درستی نیست زیرا ممکن است بیش از حد تحریک کننده باشد، ورزش در هر موقع دیگری از روز باعث مهار تنش و آرام شدن بدن می شود به طوری که خواب شب راحتتر می شود و در درمان بیخوابی به شما کمک می کند.

 

پیاده روی در طی روز و همین طور هر نوع ورزش مرتب و سبک این مهم را برآورده می کند. ورزش به کاهش تنش کمک میکند. اما برخی از افراد مبتلا به بیخوابی به برنامهٔ آرامش بخش اختصاصی تری نیاز دارند.

 

نظریات چندی راجع به چگونگی اتخاذ بهترین روش جهت القاء آرامش (ریلاکس شدن) وجود دارد. می توانید از نوارهای خود ھیپنو تیزم یا کتابهای موجود دربارهٔ روشهای آرمیدگی استفاده کنید.

 

مجسم کردن خود در حالت خوابیده روی شنهای گرم ساحلی و انجام دم و بازدم آهسته با ضرباهنگ امواج است. همچنین میتوانید تجسم کنید که دم را از نوک انگشتان دست خود انجام می دهید، مسیر آن را تا شانه ها و پائین به سمت ریه ها و بعد به سوی ساق و پاها تعقیب کنید و از طریق شست پاها بازدم را انجام می دهید. اگر بر تخیلاتی نظیر آنچه شرح داده شد تمرکز کنید، درمییابید که عضلات شما شل می شوند و به صورتی مطبوع احساس گرما و خواب آلودگی خواهید کرد.

همچنین ببینید

علائم بیماری کرون

علائم بیماری کرون و روش های تشخیص آن

علائم بیماری کرون از خفیف تا شدید متغیر است و این علائم بسته به اینکه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *