یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » انواع زگیل و راه درمان آنها را بشناسید

انواع زگیل و راه درمان آنها را بشناسید

در این مطلب از سایت آسان طب برای شما از علل ایجاد زگیل و انواع آن و درمان زگیل صحبت می کنیم ..

 

 

زگیل (زیگیل) چیست و انواع آن کدامند :

سه نوع زیگیل وجود دارد، که هر کدام محتاج درمان خاص خود است. این سه نوع شامل زیگیلی معمولی، زیگیلی کف پایی و زیگیل تناسلی است.

 

زیگیل معمولی

زیگیل معمولی ممکن است در اندازه های مختلفی از سر سوزن گرفته تا اندازهٔ یک یک سکه باشد و ممکن است روی دستها، پاها، ساعد و صورت دیده شود. زگیل عصر بافتی سفت و نامنظم است که ممکن است مسطح یا برجسته، و خشک یا مرطوب باشد و معمولاً سطحی خشن و فرورفته دارد.

 

در صورتی که مطمئن نیستید ضایعهٔ سری شما زیگیل است یا نه حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا در برخی از موارد توده های خشن پوستی ممکن است ضایعاتی از نوع دیگر یا حتی سرطان باشند.

 

زیگیلها بر اثر نوعی ویروس به وجود می آیند و به شدت واگیردار هستند. در صورتی که شما یا عضوی از خانواده به زیگیل مبتلا هستید عاقلانه است که از شما حوله های مجزا استفاده کنید

 

در مورد زگیلها حقیقت آن است که رهاکردن آنها به حال خود ممکن است به بهبودی آنها بینجامد. اما اغلب مردم ظاهر آنها را دوست ندارند و تمایل دارند آنها را بردارند. داروهای فراوانی برای برطرف کردن زگیلها وجود دارد که بسیار مؤثرند.

 

 

در اینجا به مشهورترین و موفقترین درمانها ی آن اشاره می کنیم :

 

 

نسخهٔ طبیعی درمان زگیلهای معمولی :

ویتامین E را مستقیماً روی زگیل بمالید و سپس آن را با یک باند ببندید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید تا در نهایت زگیل برطرف شود. این درمان بین یک هفته تا چندماه طول میکشد.

 

یک حبهٔ سیر خردشده را مستقیماً بر روی زگیل قرار دهید و سپس آنرا با باند بپوشانید. بعد از بیست و چهار ساعت زمانی که تاول ایجاد شد باند را بردارید. زگیل ظرف یک هفته خواهد افتاد..

 

می توانید از داروهای بدون نسخه نیز استفاده کنید. این داروها محتوی اسید سالیسیلیک هستند و بی خطر و مؤثر اند

 

 

زگیل کف پایی :

این نوع زیگیل روی کف پا ایجاد می شود و مانند زگیلهای معمولی ناشی از یک ویروس است. این زیگیلها نیز واگیردار هستند و به سهولت با پابرهنه راه رفتن در محیطهای عمومی نظیر دوش یا حمام مشترک و رختکن باشگاه انتقال مییابند.

 

در صورتی که به این نوع زیگیل مبتلا هستید بهتر است پابرهنه در خانه راه نروید. در صورتی که محل این زگیلها در جایی باشد که باعث ایجاد فشار دائمی به هنگام راه رفتن یا دویدن شوند، ممکن است دردناک باشند.

 

مؤثرترین شیوهٔ برطرف کردن این نوع زیگیلها استفاده از داروهای بدون نسخهٔ حاوی اسید سالیسیلیک است. این داروها در ابتدای ظهور ضایعات، بیش از هر وقت دیگری نتیجه بخش هستند. بهتر است به منظور افزایش نفوذ دارو، پاها را در آبگرم غوطه ور کنید یا پس از استحمام یا دوش گرفتن دارو را مصرف کنید.

 

به بیماران توصیه می کنیم مقداری و ازلین روی پوست اطراف زگیل بمالند تا دارو به بافت اطراف نفوذ نکند. گاهی افراد دارو را بدون دقت کافی به کار میبرند که منجر به آسیب بافتها می شود و به اندازهٔ خود زگیل دردناک می شود.

 

 

در صورتی که به زگیل تناسلی مبتلا هستید؛

خودداری از تماس جنسی تا زمان درمان زگیل حائز کمال اهمیت است. زگیلهای تناسلی در فرج، نوک آلت تناسلی و اطراف مقعد ایجاد می شوند. گاهی این ضایعات به شکل گل کلم هستند. در صورتی که فکر می کنید به زگیل تناسلی مبتلا هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا این ضایعات در خانه قابل درمان نیستند.

 

برخلاف سایر انواع زگیلها که تا زمانی که ایجاد ناراحتی نکرده اند می توان به انها بی اعتنایی کرد، زگیلهای تناسلی را حتی در صورتی که ایجاد هیچ نوع درد یا ناراحتی نکنند باید درمان کرد میتوانید با مراجعه به متخصص پوست از راه جراحی آنها را بردارید.

همچنین ببینید

اختلالات ناشی از اضطراب و تاثیر آن بر ایجاد بیماری آلزایمر

یکی از مواردی که در سراسر ایالات متحده و یا حتی جهان بسیار شایع است، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *