چهارشنبه 27 دی 1396
خانه » اخبار پزشکی » نشانه ایجاد بیماری زونا در انسان چیست

نشانه ایجاد بیماری زونا در انسان چیست

این مطلب از سایت آسان طب به بیماری زونا و علایم بیماری زونا اختصاص دارد ..با ما همراه باشید :

 

 

بیماری زونا چیست :

بیماری زونا بر اثر ویروس هرپس زوستر که عامل آبله مرغان است ایجاد می شود. اگر احساسی ناشی از ابتلاء به آبله مرغان را فراموش کرده باشید، بیماری زونا خاطرهٔ ان را در شما زنده خواهد کرد.

 

بیماری زونا با احساس سوزشی، خارش یا درد در یک قسمت از بدن اغاز می شود و پس از چند روز تاول ها و بثورات پوستی ظاهر می شوند.

 

زوستر به زبان یونانی به معنی کمربند یا بند است، چون بیماری زونا به صورت حلقه ای روی شکم یا قفسهٔ سینهٔ بروز می کند، هر چند ممکن است گردن، کمر، پیشانی و چشمها را نیز درگیر کند.

 

تاولهای بیماری زونا معمولا به مدت یک تا دو هفته ادامه پیدا می کنند سپس دلمه می بندند و خوب می شوند. متأسفانه درد ناشی از بیماری زونا ممکن است مدتها بعد از حملهٔ اولیه ادامه یابد.

 

این امر به ویژه در سالمندان صادق است. به علاوه حملات بیماری زونا هر زمان امکان عود دارند. فرد چگونه به زونا مبتلا می شود؟ حتی در صورتی که آبله مرغان مدتها پیش رخ داده باشد، ممکن است ویروسی که باعث ان شده است سالها در اعصاب ستون فقرات به خواب برود.

 

هر عامل تحریک کننده نظیر خستگی، استرس، تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان، استفاده از داروهای ضدسرطان، نقص سیستم ایمنی، بیماری هوچکین و سرطانهای دیگر باعث انتقال ویروس به پایانه های عصبی نزدیک سطح پوست می شود و ایجاد درد و تاولهایی می کند که به بیماری زونا موسوم است.

 

زونا از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود مگر آنکه نفر دوم هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده باشد. این مطلب حائز اهمیت است، زیرا اگر به بیماری زونا مبتلا شده اید باید مراقب باشید که از خانمهای بارداری که به آبله مرغان مبتلا نشده اند، دوری کنید – .زیرا ممکن است مادر و جنینش را آلوده کنید درد زونا ممکن است طاقت فرسا باشد.

 

درمان آن دو جنبه دارد: تسکین درد و پیشگیری از عوارض بعدی، به ویژه نورالژی پس از هرپس که دردی ناتوان کننده و دائمی است که احتمالا به علت اسیب عصبی ناشی از ویروس ایجاد می شود.

 

در صورتی که به زونا دچار شدید باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید. او احتمالا اسیکلویر (زو ویرا کسی) را جهت کمک به کاهش ناراحتی و تسکین درد، تجویز خواهد کرد. به علاوه بهتر است به منظور کمک به تسکین و پیشگیری از علائم به بیماران توصیه می کنند از مصرف مداوم استروئیدها اجتناب کنند

 

مگر آنکه به دستور پزشک تجویز شده باشد و مصرف آنها تحت کنترل باشد. دربارهٔ تأثیر استروئیدها در تسکین درد، کماکان اختلاف نظر وجود دارد. به علاوه استروئیدها ممکن است تأثیر زیانمندی بر سیستم ایمنی داشته باشند و ایجاد عوارض دیگری بکنند.

 

توصیه می کنند بیماران از مصرف هر نوع کرم ضددرد یا ضد خارش که محتوی استروئیدها باشد خودداری کنند. مبتلایان به زونا مشتاق تسکین فوری هستند.

همچنین ببینید

ویتامین های مورد نیاز بدن در زمستان

ویتامین های مورد نیاز بدن در زمستان چه می باشد؟

بدن ما به ویتامین های مختلفی نیاز دارد تا سالم بماند و دچار بیماری های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *