آنچه که باید در مورد ویتامین ها بدانید

ویتامین ها یکی از مهمترین موادی هستند که بدن ما به آنها نیاز دارد و در صورتی که این ویتامین ها به بدن کم برسد ضعیف شده و بیمار می شویم. ویتامین ها انواع مختلفی دارند و هر کدام منابع خاص خود را دارند. همچنین کمبود هر نوع ویتامین باعث بروز آسیب های خاصی به بدن خواهد شد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب جدول ویتامین ها را همراه با نام ویتامین ها و منابع ویتامین ها برای شما آماده کرده ایم.

جدول ویتامین ها

نقش مؤثر ویتامین ها در سلامت بدن 

ویتامین ها ترکیباتی هستند شیمیایی که برای سلامت و رشد و بقای حیات انسان ضروری اند. ویتامینها رشد طبیعی بافتهای مختلف بدن را تأمین می کنند، آنها همچنین باعث می شوند که اعصاب و عضلات به طور صحیح وظایف خود را انجام دهند.

یک رژیم غذایی متعادل باید دارای کلیهٔ ویتامینهای مورد نیاز بدن باشد، ولی نکتهٔ مهم این است که چند درصد از افراد دارای رژیم غذایی مناسب هستند. تحقیقات نشان داده است که اگر ویتامینها به اندازهٔ کافی به بدن نرسند بدن دچار بیماریهای گوناگون میشود. کمبود ویتامین ها در رفتار و شخصیت افراد نیز اثر میگذارد. بی اشتهایی، تحریکپذیری، بی خوابی از جمله عوارضی است که به واسطهٔ کمبود ویتامینهای B ۱ ،C و B در رفتار شخص پیدا می شود.

برای پیشگیری از کمبود ویتامین در بدن باید سعی شود که حتی الامکان میوه و سبزیجات را به صورت تازه و خام مصرف کرد و رژیم غذایی متنوع داشت. جدول زیر آنچه که باید در مورد ویتامین ها بدانید را در اختیار شما قرار می دهد.

جدول ویتامین ها

جدول ویتامین ها به همراه منابع و اثرات کمبود ویتامین ها

 

نام ویتامین هامنابع ویتامین هااثرات کمبود ویتامین ها
Aشیر، کره، تخم مرغ، هویج، جگر، روغن ماهی، مارگارین، سبزیجات پر برگ. اختلال در رشد طبیعی، شب کوری، ضعف عمومی در مقابل میکروب ها، ناراحتی های پوستی و مو.
B1
( تیامین )
حبوبات، نان و دیگر محصولات آردی، ماهی، جگر، شیر، گوشت بدون چربی. اختلال در اعمال قلب و دستگاه عصبی، بیماری بری بری، از بین رفتن اشتها، یبوست، بی خوابی، تحریک پذیری.
B2
( ریبوفلاوین )
نان و حبوبات غنی، سبزیجات پر برگ، شیر، تخم مرغ، گوشت بدون چربی. بروز بیماری های پوستی، حساسیت چشم ها به نور، اختلال در ساخت و نگهداری بافت های بدن.
B3
( نیاسین )
 حبوبات، نان، تخم مرغ ، گوشت بدون چربی.  بی اشتهایی، بیماری پلاگر، اختلال در دستگاه عصبی. اختلال در تبدیل غذا به انرژی.
Cمرکبات، آب میوه، گوجه فرنگی، انواع انگور، سبزیجات، سیب زمینی، فلفل سبز. ناراحتی در قسمت لثه ها، دندان  ها، استخوان ها، بروز بیماری های اسکوریت، خونریزی های داخلی.
Dزردۀ تخم مرغ، روغن ماهی، شیر، تابش اشعۀ آفتاب به روی پوست بدن. بیماری راشی تیسم ( نرمی استخوان)، اختلال در کار بدن برای استفاده از کلسیم.
Eسبزی های تازه، روغن های گیاهی، تمام دانه های غلات و حبوبات، جوانۀ گندم. اختلال در عمل گلبول های قرمز، جلوگیری از ورود اسید های چرب مورد نیاز بدن.
H
( بیوتین )
شیر، جگر، قلوه، سبزیجات پر برگ، زردۀ تخم مرغ.پیدایش اختلال در سوخت و ساز مواد قندی، اختلال در پروتئین ها و چربی های بدن.
Kاز واکنش های شیمیایی در روده تولید می شود. اختلال در انعقاد خون و بروز خونریزی.
B12جگر، قلوه، شیر، ماهی، صدف ها. بروز کم خونی، اختلال در دستگاه عصبی، اختلال در رشد مناسب دریچه ها.
B6جوانۀ گندم، دانه های حبوبات و غلات، گوشت، موز، سبزیجات. اختلال در سلامت لثه  و دندان ها، اختلال در عملکرد گلبول های قرمز، اختلال در دستگاه عصبی.

در این جدول ما سعی کردیم آنچه باید در مورد ویتامین ها بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از آسان طب درباره اثرات کمبود ویتامین ها و منابع ویتامین ها تقدیم تان کردیم بهره کافی را برذه باشید.

 

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا