مواد معدنی لازم برای بدن را فراموش نکنید

مواد معدنی لازم برای بدن را بشناسید. زیرا که بدون آن ها حیات ممکن نخواهد بود. به عنوان مثال منیزیم و روی دو ماه معدنی ضروری برای بدن هستند که کمبود آنها موجب بیماری های جدی خواهد شد. همچنین پتاسیم برای تنظیم فشار خون عالیست.

مواد معدنی لازم برای بدن
مواد معدنی لازم برای بدن

 معرفی مواد معدنی لازم برای بدن :

برخی از مواد معدنی لازم برای بدن را در این بخش به شما معرفی می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

منیزیم 

به گزارش مجله پزشکی آسان طب در مجموع کمترین مقدار مادهٔ معدنی در بدن شماست، اما این مقدار منیزیم قابل صرف نظر نیست. اولین وظیفهٔ منیزیم این است که استخوان ها و دندان های شما را سالم نگه می دارد و سپس این اطمینان را میدهد که کلسیم، پتاسیم و ویتامین D، و نیز پروتئین وظیفهٔ خود را به خوبی انجام دادهاند. هنگامی که شما ماهیچهٔ خود را منقبض می کنید برای انبساط و راحتی دوبارهٔ آن نیاز به منیزیم دارید.

اخیراً متخصصان کشف کرده اند که یک ارتباط حساب شده و مستقیم بین منیزیم و سلامت شما وجود دارد. کمبود در مواد معدنی می تواند خطر حملهٔ قلبی و فشارخون بالا را افزایش دهد.

پتاسیم 

فشارخون شما را ثابت نگه می دارد، ضربان قلب را تنظیم می کند، مقدار آب را در سلولها متوازن می کند و به شما اطمینان میدهد که ماهیچه ها و اعصاب آن ها وظایف خود را به خوبی انجام میدهند. پتاسیم نیز ممکن است مانند منیزیم نقشی اساسی در سلامت کارکرد قلب داشته باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با عنصر کلسیم و کاربرد آن

 

سدیم 

این ماده معدنی، ماده ای ارزان است، زیرا مادهٔ اصلی نمک و نمک طعام را تشکیل می دهد، اما با وجود این بدن شما برای ابقای موازنهٔ مواد سیال در بدن به این ماده نیاز دارد. امروزه بیشتر مردم سعی می کنند که مقدار نمک را در غذای خود پایین بیاورند، به همین دلیل سدیم از غذایشان حذف میگردد. آن هایی که از خوردن غذاهای شور لذت میبرند، مخصوصاً در معرض خطر امراض قلبی هستند.

اما رعایت این مسئله مفید خواهد بود که هر شخصی مصرف روزانهٔ سدیم خود را به ۳۴۰۰ میلی گرم یا کمتر پایین بیاورد. گوگرد این مادهٔ معدنی نیز در شمار یکی از عواملی است که نقش حمایت کننده و نگهدارنده دارند. خود این ماده به تنهایی نقش مهمی بازی نمی کند، اما نقش آن در همراهی با سوپر استارهای غذایی چوم ویتامین و پروتئین است.

مواد معدنی لازم برای بدن
مواد معدنی لازم برای بدن

ید 

غدهٔ تیروئید شما این جزء از مواد غذایی را برای ساختن هورمون مورد استفاده قرار می دهد. ید درجهٔ حرارت بدن شما را کنترل می کند و متابولیسم هر دستگاه اصلی در بدن را تحت نظم و قاعده درمی آورد. نبود ید در ترکیب غذایی می تواند سلامتی تان را به خطر اندازد و سبب وضع ناهنجاری شود که به آن گواتر گفته می شود.

آهن

یکی از مواد معدنی لازم برای بدن میباشد که بدون یک قاشق چایخوری از این مادهٔ معدنی در بدن شما، شما نخواهید توانست تنفس کنید. آهن هوموگلوبین و میوگلوبین را میسازد، دو مادهٔ مرکبی که اکسیژن را در سراسر خون شما می پراکند و آن را به ماهیچه هایتان می رساند. از این رو هیچ جای تعجبی ندارد که شما هنگامی که کمبود آهن در بدنتان دارید، احساس بی حالی و ضعف کنید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
درمان زنبورگزیدگی با داروهای گیاهی

 

سلنیوم 

حال مادهٔ مشهور و یکی دیگر از مواد معدنی لازم برای بدن را که برای جلوگیری از سرطان به کار میرود معرفی می کنیم؛ این ماده سلنیوم است که وظایف مهم روزانه ای در بدن شما به عهده دارد. برای مثال، این ماده به تیروئید شما کمک میکند که ید را مورد استفاده قرار دهد. همچنین اهمیت آن از نظر ایجاد سلامت در سیستم دفاعی بدن شماست. کمبود سلنیوم می تواند سبب نارسایی قلب و امراض تیروئیدی شود.

روی 

این مادهٔ معدنی دارای چندین وظیفهٔ اساسی است. پاک کردن بدن از شر وجود رادیکال های آزاد؛ ساختن سلول های جدید و ایجاد انرژی از سایر مواد غذایی سه وظیفه ای است که روی انجام میدهد. کمبود روی و نقصان در آن می تواند خطرناک باشد. ایجاد اشکال در هضم و جذب غذاها و به وجود آمدن نقص در سایر کاربردهای مواد غذایی از جمله عوارضی دیگر کمبود روی در بدن است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره مواد معدنی لازم برای بدن تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا