آنتی اکسیدان ها و خواص آن ها در جوان ماندن پوست

آنتی اکسیدان لغتی است که براحتی در صنایع آرایشی بکار میرود تا با آن ارزش ترکیبات پوستی مختلف استفاده شده در هزاران محصول را نشان دهند. به طور کلی، آنچه که ما آنتی اکسیدان می نامیم، هر مادهای است که اکسیژن را مهار میکند.در این مطلب از مجله پزشکی آسان طب درباره خواص آنتی اکسیدان ها توضیح می دهیم.

چگونه رادیکال های آزاد و اکسیژن باعث پیری پوست می شوند؟

 

 در حالیکه انسانها بدون هیچ شکی برای ادامهٔ حیات به اکسیژن نیاز دارند، اکسیژن می تواند برای پوست خطرناک هم باشد زیرا باعث تحریک و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد در سلولهای انسان می شود.

 

آسیب ناشی از رادیکال های آزاد میتواند به تخریب سلولی منجر شود دور نگهداشتن غذا از هوا به کمک ظرفهای مخصوص یا کیسه پلاستیکی مانع از تخریب سریع آن نسبت به وقتی که در مجاورت هواست می شود.

 

شواهد وسیعی وجود دارند که نشان دهندهٔ نقش رادیکالهای آزاد در ایجاد تعدادی از بیماریها و مشکلات بهداشتی مانند آرتریت [ التهاب مفاصل ] و بیماریهای قلبی هستند.

 

رادیکالهای آزاد عوامل شیمیایی فوق العاده فعالی هستند که به طور طبیعی در جریان متابولیزم [ سوخت و ساز ] غذاها در بدن تولید می شوند، اما در اثر تماس با هوای آلوده، دود، و نور خورشید هم بوجود می آیند.

 

بهرحال اکسیژن، متهم اصلی است. وقتی سلولی اکسیژن را به انرژی تبدیل می کنند، ملکولهای کوچکی بنام رادیکالهای آزاد هم ساخته می شوند. رادیکالهای آزاد وقتی به میزان طبیعی ساخته می شوند، بدن را از سموم مضر رهایی می دهند

 

در بسیاری از اعمال اصلی زندگی، شامل سیستم ایمنی، مابولیزم [ سوخت و ساز ]، و تولید کلاژن دخالت میکنند و همه چیز را سالم نگه می دارند.

 

امّا وقتی رادیکالهای آزاد به مقادیر سمی تولید می شوند، به ماشین سلولی بدن آسیب رسانده و باعث مرگ سلولی و آسیب بافتی می شوند.

 

متأسفانه شما نمی توانید بدن را پوشش مخصوص یا کیسهٔ پلاستیکی محدود کنید تا از آسیب رادیکال آزاد اکسیژن پرهیز شود.

نقش آنتی اکسیدان ها در مبارزه با رادیکال آزاد چیست؟

 

 

آنتی اکسیدان ها

 

 

تحقیقات زیادی نشان دادهاند که مصرف خوراکی آنتی اکسیدانها از تداخل اکسیژن با دیگر ملکولهای و ناپایدار کردن آنها جلوگیری می کند، و میتواند مانع شود که واکنش زنجیرهای رادیکال آزاد از کنترل خارج شود.

منبع آنتی اکسیدان ها:

 

آنتی اکسیدان ها

 

 

طیف آنتی اکسیدانها از ویتامین C،A، B تا سوپراکساید دیسموتاز، فلاوونوئیدها، بتا- کاروتن، گلوتاتیون، روی، چای سبز، و آب انگور تا بسیاری چیزهای دیگر می باشد.

 

در تحقیقات عمده ای در مورد تأثیر رادیکالهای آزاد در پیری انسان، که بی شک بر چروک شدن پوست تأثیر دارد انجام شده اند.

 

باید بر این خیالی که یک آنتی اکسیدان پیدا شود که تیر جادویی و نهایی برخورد با پیری باشد، خط بطلان کشید.

 

این روزها تقریباً تمام شرکتها مرطوب کننده های حاوی آنتی اکسیدان ها را با ادعاها و وعده های مختلف می سازند، به طوریکه یافتن آنها کار مشکلی نیست.

 

اگر واقعاً آسیب رادیکال آزاد، و در نتیجه تخریب ساختمان پوست آهسته گردد یا آسیب نور خورشید کاهش یابد، میتوان گفت که آنتی اکسیدان ها کمک میکنند.

 

هر چند شما هیچ تفاوتی در پوست خود نخواهید دید در حال حاضر تمام اینها در حد فرضیه است، و هیچ کس نمیتواند میزانی مشخص یا ترکیباتی اختصاصی را ارائه کند، حتی صنایع آرایشی که سعی در انجام چنین کاری دارند.

 

آنتی اکسیدان ها

 

 

همچنین جالب است بدانید که تقریباً تمام آنتی اکسیدان ها از رتینول گرفته تا چای سبز، ویتامین C، آب انگور وغیره، بدون استثناء ناپایدار هستند. بدین معنی که در معرض نور خورشید و هوا تخریب می شوند.

 

احتمال اینکه محصولی با این ترکیبات، بتواند سطح محتویات خود را پس از باز شدن بسته بندی حفظ کند مورد تردید است.

4/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا