هربال در گربه های خانگی پشمالوی تمیز و پیشگیری آن

هربال در گربه ها ( مخصوصا اگر گربه از نژادی که دارای موی بلند و پرپشت یا به اصطلاح پشمالو باشد) مشاهده می شود . از آنجا که این حیوان خانگی خیلی زیاد به تمیزی خودش حساس می باشد ، خیلی خود را می لیسد تا تمیز باقی بماند .  زبان گربه دارای خارهای کوچک ( به حالت سمباده ای ) است و هنگامی که خود را می لیسد مقداری مو در معده حیوان جمع می شود. این تجمع مو در معده گربه را هربال (hairball) می نامند . در این مطلب از آسان طب راجع به هربال ، کنترل و درمان آن صحبت می کنیم .

هربال در گربه های خانگی پشمالو بسیار شایع است. پیشگیری از بروز هرپال حائز اهمیت می باشد.

آشنایی با هربال در گربه و علائم آن :

برای اینکه متوجه بشوید آیا گربه خانگی شما هم دچار هربال شده یا مشکل دیگری دارد باید به نشانه هایی که می بینید دقت کنید . عارضه هربال دارای علائمی می باشد که عبارتند از :

  • اگر استفراغ پر از مو و شکلی مشابه سیگار داشته باشد احتمال تجمع توده ای از مو در معده گربه خانگی حتمی می باشد .
  • استفراغ سریع غذا پس از خورده شدن و بلعیدن دوباره آن هم نشان دهنده وجود هربال است .
  • وجود مو در مدفوع گربه
  • کاهش اشتها
  • از دست دادن وزن

البته دو مورد آخر به ندرت در گربه ها مشاهده شده اند . به هر حال حیوان ممکن است کلیه علائم مربوط به هربال را در خود نشان ندهد .

هربال در گربه و علائم آن

درمان خانگی هربال در گربه خانگی :

توجه داشته باشید که دز صورت مشاهده هربال در گربه ، حیوان شما نباید به مدت چند ساعت آب و غذا بخورد . در نظر داشته باشید که استفراغی که با خون همراه باشد خطرناک است و لازم است ، خیلی سریع با دامپزشک خود تماس بگیرید . در غیر اینصورت استفاده از نفت خام سفید ژله مانند ( به میزان یک تا دو قاشق چایخوری ) توصیه می گردد . اگر گربه از خوردن آن امتناع کند ، می توان آن را به دست گربه مالید ، زیرا دستش را می لیسد و دارو وارد بدنش خواهد شد . این عمل را هر روز تکرار کنید و اگر پس از گذشت 2-3 روز ، مشکل ادامه داشت به دامپزشک مراجعه کنید .

روش دیگر برای درمان هربال در گربه ، استفاده از خمیر مالت می باشد .  هر گربه بالغ به طور متوسط به 3-5 گرم مالت در یک هفته نیاز دارد. برای استفاده از آن ، مقدار کمی از خمیر را کنار لب گربه می گذاریم به صورتی که به کناره ی لب بچسبد و گربه با لیسیدن آن باعث ورود خمیر به دهان و متعاقبا به دلیل مزه ی خوب آن باعث ورود آن به سیستم گوارش می شود .

هربال در گربه های خانگی درمان پذیر است

کنترل یا پیشگیری از بروز هربال در گربه های پشمالو :

درست است که درمانهای مختلفی برای این عارضه وجود دارد ولی پیشگیری‌ ، نگهداری و مراقبت صحیح از گربه ارجحیت دارد. برای پیشگیری از هربال در گربه ها ، هر روز موهای آنها را برس  بکشید ( بخصوص در فصول گرم سال ) . گربه ها از برس کشیدن یا شانه زدن موهایشان فراری هستند ، که اگر شما به صورت مداوم این عمل را تکرار کنید باعث عادی شدن آن برای حیوان خواهید شد . روش دیگر برای به حداقل رساندن احتمال بروز هربال در گربه و یا پیشگیری از آن ، استفاده از رژیم غذایی کنترل هربال در گربه ها می باشد که بسیار کاربردی است .

کنترل یا پیشگیری از بروز هربال در گربه‌های پشمالو با شانه یا برس کشیدن امکان پذیر می باشد. بانظافت ، تربیت و آموزش صحیح حیوان خود می توانید به او کمک زیادی کنید .

نکاتی ضروری درباره پیشگیری از هربال:

  • مراقبت و شانه زدن مو های گربه ، احتمال ابتلا به هربال در گربه را %90 کاهش می دهد.
  • گربه ها مخصوصا گربه های کوچک به فیبر نیازمند هستند . پس در وعده های غذایی آنها به مقدار نیازشان فیبر بگنجانید .
  • گربه را تشویق کنید  که آب بیشتری بنوشد . زیرا آب قبل از اینکه در معده بماند ، مو را خارج می کند .
  • در این مطلب در مورد رژیم غذایی  آنتی هربال یا ضد هربال هم صحبت کردیم که تاثیر فراوانی در جلوگیری از هربال در گربه ها دارد . تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی باعث ناراحتی معده می شود ، پس با دامپزشک خود در این زمینه مشورت نمایید .

 

منبع : Asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *