گربه اسفینکس ، معرفی نژاد و نحوه صحیح مراقبت از آنها - آسان طب

معرفی نژاد گربه اسفینکس و نحوه صحیح مراقبت از آنها

گربه های نژاد های مختلفی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند . می توان به عنوان یکی از این نژاد های متفاوت گربه به ، گربه اسفینکس اشاره کرد . در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب ، قصد داریم شما را با این نژاد گربه جالب آشنا کنیم .

معرفی نژاد گربه اسفینکس و نحوه صحیح مراقبت از آنها

نژاد گربه اسفینکس از نژاد های بی مو

در دهه ی 1960 در کانادا ، گربه های نژاد اسفینکس ( Sphynx Cat ) در کشور کانادا پرورش یافتند . در اثر یک جهش ژنی ، اولی گربه اسفینکس به وجود آمد . پروش دهندگان پس از مشاهده آن شگفت زده شده و شروع به تکثیر گربه های نژاد اسفینکس کردند . بدن گربه های اسفینکس تقریبا مو ندارد . روی سطح پوست آن ها کرک های بسیار نازکی وجود دارد که تراکم آن در برخی از نقاط بدن بیشتر و در قسمتهایی دیگر کمتر می باشد .

پوست آنها رنگی می باشد . معمولا گربه های نژاد اسفینکس با رنگ های قهوه ای لکه دار و یا به رنگ صورت دیده می شوند.  این نژاد با طرح های رنگی نقطه دار ، خال دار و یا راه راه وجود دارند.

نژاد گربه اسفینکس به دلیل نداشتن مو هایی که آن ها را گرم نگه دارد ، خیلی راحت گرمای بدن خود را از دست می دهند . شاید به همین دلیل است که بسیار زیاد به نوازش شدن و جا های گرم علاقه مند هستند .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
4 مورد از انواع بیماری رایج در ماهی کوی آکواریومی

در برخی از گربه های نژاد اسفینکس ممکن است سیبیل وجود داشته و در برخی ممکن است وجود نداشته باشد . اگر در آنها سیبیل وجود داشته باشد ، امکان کوتاه یا کامل بودن آن نیز می باشد.

گربه های اسفینکس ، گربه های با انرژی ، باهوش ، کنجکاو و علاقه مند به صاحبان خود هستند . رفتار آنها بیشتر شبیه سگ ها است که برای استقبال از صاحب خود به نزدیک در می روند .  گربه های اسفینکس عاشق نوازش کردن بوده و بسیار با وفا می باشند .

نژاد گربه اسفینکس از نژاد های بی مو

آناتومی و مشخصات گربه اسفینکس

سر گربه اسفینکس به شکل مثلت است و و دارای گونه هایی با استخوان های برجسته و چشم های درشت هستند . گوش های آنها ببسیار بزرگ بوده و هیچ مویی در داخل آن ها وجود ندارد. در بعضی از آن ها ممکن است مقداری کرک در گوش ها و جود داشته باشد . اسفینکس ها دارای گردن کشیده ، عضلات قدرتمند ، سینه های فراخ ، شکمی گرد و جثه متوسطی هستند .

دم آن ها مانند شلاق است و ضخامت دم از نوک تا بدن به تدریج زیاد می شود ، که در بعضی از آن ها در انتها یا نوک دمشان مو های بلندی وجود دارد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خوردن مدفوع گربه توسط سگ ها ،2 مورد از دلایل و خطرات اینکار

مراقبت از گربه اسفینکس

چربی روی پوست گربه ها توسط مو های آن ها جذب می شود ، در صورتی که در گربه های اسفینکس چربی ها روی پوست می ماند . بنابرین آنها به بصورت منظم به حمام احتیاج دارند . حمام به صورت هفتگی برای آن ها مناسب می باشد . به یاد داشته باشید که بیش از دو هفته ای یک بار حمام آن ها طول نکشد .

مراقبت از گربه اسفینکس 

گربه های اسفینکس نباید در معرض مستقیم خورشید قرار بگیرند ، این کار احتمال آفتاب سوختگی را زیاد می کند و ممکن است منجر به سرطان پوست شود . این گربه ها باید در خانه نگهداری شوند ، بخصوص  وقتی هوا سرد باشد. برای  افرادی که در نواحی سرد سیر زندگی می کنند ، توصیه می کنیم برای این نوع گربه ها لباس تهیه کنید تا بدن شان گرم بماند .

گوش های گربه اسفینکس از سایر نژاد های دیگر گربه ، حساس تر می باشد . بخش هایی از گوش که دیده می شود باید تمیز شوند ، چون در گوش آن ها هیچ مویی وجود ندارد که بتواند جلوی آلودگی ها را بگیرد .

 

منبع : https://asanteb.com

 

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *