انواع هپاتیت چیست ؟ نشانه های هپاتیت a و b و c - آسان طب

انواع هپاتیت چیست ؟ نشانه های هپاتیت a و b و c

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

انواع هپاتیت چیست ؟ هپاتیت Hepatitis یک التهاب در پارانشیم کبد است. علت Hepatitis متفاوت است که بعضی مسری و برخی غیر مسری هستند. از مهمترین علل آن میتوان مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس را نام برد. متاسفانه نوع ویروسی آن موجب عفونت کبدی شده و به آن آسیب می زند.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب عامل بیماری Hepatitis ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می‌ تواند مثل یک سرماخوردگی باشد، ولی کم کم حتی باعث از کار افتادن کبد و سایر مشکلات خواهد شد. Hepatitis با توجه به نشانه ها و علت شان به انواع مختلفی تبدیل کی شوند.

انواع هپاتیت چیست

انواع هپاتیت چیست ؟

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع هپاتیت ( a ، b ، c ) و نشانه های آن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

انواع هپاتیت چیست

هپاتیت A چیست ؟

هپاتیت A یکی از انواع هپاتیت و یک عفونت کبدی به شدت مسری است که توسط ویروس Hepatitis a به وجود می آید. ویروس آن موجب التهاب شده و بر توانایی عملکرد کبد اثر خواهد گذاشت. ویروس از طریق غذا یا آب آلوده و یا از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا منتقل یا ایجاد میگردد. انواع خفیف آن نیازمند درمان نیست. یکی از بهترین راه های پیشگیری رعایت بهداشت شامل شستن مرتب دستها، واکسیناسیون و ... است.

نشانه های هپاتیت A

نشانه های هپاتیت A معمولاً تا چند هفته پس از مبتلا شدن به ویروس آشکار نخواهد شد. از برخی از علایم این بیماری میتوان به مواردی مانند خستگی، تهوع و استفراغ، درد و ناراحتی های شکمی، به ویژه در ناحیه کبد در سمت راست، زیر دنده های آخر، کاهش اشتها، تب خفیف، ادرار تیره، درد عضلانی، زردی پوست و چشم ها (یرقان) و ... اشاره کرد. به گزارش مجله پزشکی آسان طب علائم و نشانه های آن معمولاً کمتر از دو ماه طول می کشد، اما گاهی ممکن است تا 6 ماه باقی بماند.

هپاتیت a چیست

هپاتیت B چیست ؟

هپاتیت B یک عفونت کبدی خطرناک است که از ویروس HBV نشات می گیرد. عفونت Hepatitis c حتی در موارد شدید باعث نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز (زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی) خواهد شد. بیشتر بزرگسالان مبتلا به آن حتی اگر علایم و نشانه های شدیدی داشته باشند، به طور کامل بهبود می یابند. احتمال مزمن شدن آن در نوزادان و کودکان بیشتر است. اگر فردی مبتلا به Hepatitis b باشد، باید اقدامات لازم را بکار گیرد تا از انتقال بیماری به دیگران پیشگیری کند. برای پیشگیری از ان میتوانید واکسن بزنید.

نشانه های هپاتیت B

به گزارش مجله پزشکی آسان طب نشانه های Hepatitis b معمولاً حدود 3 ماه پس از مبتلا شدن بیمار به عفونت ظاهر شده و می تواند خفیف تا شدید باشد. علایم و نشانه های Hepatitis b شامل درد شکمی، ادرار تیره رنگ، تب، درد مفاصل، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، ضعف و خستگی
زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی) و ... می باشد.

هپاتیت b چیست
b

هپاتیت C چیست ؟

یکی دیگر از انواع هپاتیت، هپاتیت C است که یک عفونت ویروسی بوده و به کبد حمله می کند. اغلب افراد مبتلا به ویروس HCV علایمی ندارند و مدت ها بعد زمانی که آسیب کبدی از طریق آزمایشات پزشکی روتین مشخص شد، متوجه بیماری شان می شوند. Hepatitis c خطرناک ترین نوع هپاتیت محسوب می شود. Hepatitis c از طریق خون آلوده ( معمولاً از طریق استفاده مشترک از سوزن آلوده برای تزریق مواد مخدر) و ... انتقال می یابد.

نشانه های هپاتیت C

این مشکل معمولاً در مراحل اولیه علایم و نشانه ای ندارد. پس از آن خود را با علایمی مانند خستگی،تب، حالت تهوع و کاهش اشتها، دردهای مفصلی و عضلانی، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها( یرقان یا زردی) خود را نشان می دهد.

هپاتیت c چیست

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان