پنجه سگ ، آسیب دیدگی ها و جراحات در پنجه سگ ، گربه و مراقبتهای لازم -آسان طب

آسیب دیدگی ها و جراحات در پنجه سگ و مراقبتهای لازم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

پد در ناحیه ی پنجه های دست ها و پا های سگ ، سخت ترین بافت پوستی موجود در بدن آنها است . پد پنجه ها با ساختار نرم و اسفنجی در قسمت تحتانی دست ها و پا های سگ ها و گربه ها وجود دارد . این ناحیه در بدن حیواناتی مثل سگ ها ، گربه ها ، خرگوش ها و ... هر گونه فشار و صدمات ناشی از دویدن و ایستادن را جذب می کند . بنابرین امروز تصمیم گرفتیم که در مورد آسیب دیدگی پنجه سگ ها و گربه ها صحبت کنیم .

آسیب دیدگی ها و جراحات در پنجه سگ ، گربه و مراقبتهای لازم

پنجه سگ ،  گربه و جراحت های وارده بر این نواحی

پنجه ها از لایه های پوستی سطحی ، ضخیم ، زبر و زمخت تشکیل شده اند . در ناحیه کف پنجه ها رگ های خونی زیادی عبور می کنند و در هنگام آسیب دیدگی احتمال خونریزی زیادی را به دنبال خواهند داشت . معمولا آسیب دیدگی کف پنجه ها شامل پارگی ، ساییدگی ، خراش ، سوراخ شدن ، سوختگی و ... می باشد . به علت جراحات وارد شده و محل ناحیه ی کف پنجه ها برخی از آسیب دیدگی ها و جراحات گسترده هیچ گاه التیام نخواهند یافت . بنابرین صاحبان این گونه حیوانات باید مراقب لنگیدن ، خونریزی ، عدم توانایی تحمل وزن حیوان بر روی دست ها و پا هایش ، تغییر رنگ نواحی کف پنجه ، لیسیدن بیش از حد پنجه ، تشخیص آسیب دیدگی پنجه ها (نیازمند معاینه فیزیکی است) و ... باشند .

پنجه سگ ،  گربه و جراحت های وارده بر این نواحی

تشخیص آسیب دیدگی پنجه ها در حیوانات

اغلب آسیب دیدگی ها در ناحیه ی پنجه ها با معاینات فیزیکی قابل تشخیص خواهند بود . امکان دارد که بعضی از این آسیب دیدگی ها مانند خراشیدگی ، پارگی و ... در معاینه مشخص باشند ، اما علت آسیب دیدگی برای دامپزشک مشخص نباشد .

تشخیص ورم نواحی کف پنجه ها نیازمند آزمایش های تکمیلی است . در این هنگام شخص دامپزشک با استفاده از بیهوشی موقت و یا بی حسی موضعی نمونه ای از بافت حیوان آسیب دیده را بیوپسی کرده و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کند . در آزمایشگاه نتیجه ی این که نمونه برداشته شده ، متورم ، سرطانی و یا عفونی است ، مشخص خواهد شد.

مراقبت های دامپزشکی بسته به میزان جراحت حیوان متفاوت می باشد . اگر حیوان شما فقط دچار آسیب دیدگی جزئی (مثل پارگی ، سوراخ شدن و خراشیدگی ) باشد ، دامپزشک محل آسیب دیدگی را ضدعفونی و تمیز می کند و موضع مورد نظر را بانداژ خواهد کرد . در صورت نیاز یک نوع گردنبند برای جلوگیری از لیس زدن و جدا کردن باند توسط حیوان استفاده خواهد شد . تعویض بانداژ ضروری خواهد بود ، زیرا پای حیوان عرق کرده و رطوبت ناشی از آن در سطح باند گسترش می یابد که هم بر تاخیر روند بهبودی تاثیر گذار می باشد و هم احتمال بروز عفونت وجود خواهد داشت . بنابرین هر 2 - 3 روز یک بار نیاز به تعویض بانداژ خواهد بود .

در بعضی از آسیب دیدگی ها ، پس از شست و شو دادن  و ضد عفونی کردن محل آسیب از بخیه استفاده کرده و با قرار دادن بانذاژ ضخیم در زیر بخیه و یا استفاده از تراشه ی مخصوص ، فشار بر موضع آسیب دیده را کاهش داده و به جریان بهبودی سرعت می بخشند .

تشخیص آسیب دیدگی پنجه ها در حیوانات

در برخی از جراحت های پنجه سگ دامپزشک مجبور به برداشتن لایه ای از کف پا می شود و به دلیل این که در این مواقع استفاده از بخیه امکان پذیر نمی باشد ، دامپزشک پس از ضد عفونی از باند و یا آتل ( نوعی تراشه ) استفاده می کند . آتل فشار ناشی از راه رفتن بر روی پنجه را کاهش داده و به بهبود زخم و جلوگیری از عفونت کمک خواهد کرد . البته ژل آلوئه ورا نیز در درمان پنچه آسیب دیده موثر خواهد بود.

در برخی از جراحت ها نیاز به برداشتن کامل کف پنجه حیوان می باشد . اگر پنجه ها در قسمت میانی کف دست و پای حیوان باشد در تحمل وزن  نقش به سزایی دارند که در سگ ها و یا گربه های کوچک راه رفتن با پنجه میانی از دست داده ، مشکلی به وجود نخواهد آورد . اما در سگ های بزرگ پیوند پنجه امری ضروری می باشد .

مراقبت های لازم در زمان جراحت پنچه سگ و گربه

در مورد جراحت های جزئی پنجه سگ یا حیوانات دیگر رابا استفاده از خوب تمیز کرده و در محلول ضد عفونی کننده فرو ببرید تا کاملا ضد عفونی شود . برای تسریع روند بهبودی و مراقبت از این حیوانات ، ممانعت و جلوگیری از لیس زدن زخم توسط حیوان ضروری می باشد ، زیرا احتمال بروز عفونت را زیاد می کند . توجه داشته باشید که حتما باید در مورد آسیب ها و زخم های عیمق با دامپشک خود تماس بگیرید .

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان