تومور خوکچه (سرطان و تومور خوش خیم و بدخیم در خوکچه ها ) - آسان طب

سرطان و تومور خوشخیم و بدخیم درخوکچه ها( تومور خوکچه )

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

صاحبان حیوانات با همه بیماری های شایع در آن ها آشنا نیستند ، بنابرین برخی از اوقات ممکن است متوجه علائمی شوند و از خود عکس العملی نشان ندهند . در نهایت با اقدام به موقع فقط قادر خواهید بود جان حیوانات را نجات دهید. سرطان و تومور خوکچه از جمله بیماری هایی هستند که نیاز به اقدامات به موقع دارند. با این تفاسیر بهتر است در مورد آن ها نیز اطلاعاتی داشته باشید ، در این مطلب با این بیماری بیشتر آشنا می شوید .

سرطان و تومور خوش خیم و بدخیم در خوکچه ها یا تومور خوکچه

سرطان و تومور خوکچه هندی ها

به وجود آمدن تومورها ناشی از تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن و و همچنین رشد آن ها و توده هایی از بافت هستند . تومور ها به دو دسته تقسیم می شوند :

  • تومور های خوش خیم یا بی ضرر
  • تومور های بدخیم یا خطرناک ( مرگ آور )

بیماری سرطان و تومور خوکچه هندی ها چندان رایج نمی باشد ، اما امکان این وجود دارد که در خوکچه هندی های شش ساله به بالا این بیماری خود را نشان دهد . طبق تحقیقات انجام شده در حدود یک ششم از خوکچه هندی ها به بیماری سرطان مبتلا شده اند . البته خوکچه هندی هایی که در یک قفس با خوکچه های دیگر زندگی می کنند ، بیشتر از بقیه خوکچه ها امکان ابتلا به بیماری سرطان و تومور را دارند .

انجام مراحل درمان به محل تومور خوکچه ، نوع سرطان و حتی به نوع تومور بستگی دارد . تومور های خوش خیم بسیار آسان قابل درمان هستند ، اما در مورد سرطان مسئله متفاوت می شود . متاسفانه سر انجام سرطان هایی مانند سرطان خون ، مرگ حیوان می باشد و خوکچه ها فقط تا چند هفته پس از بیماری زنده خواهند ماند .

سرطان و تومور خوش خیم و بدخیم در خوکچه ها یا تومور خوکچه

علائم بیماری و انواع تومورها

تومور بدخیم بافت لنفاوی ( Lymphosarcoma ) یکی از شایع ترین تومور های شناخته شده در خوکچه هندی ها می باشد . این تومور در نهایت باعث خواهد شد که حیوان به سرطان کبد و خون دچار شود . وجود این تومور در بدن خوکچه هندی ها با علائمی همراه است که عبارتند از :

  • وجود تومور خوکچه در سینه و شکم : که گاهی با لمس کردن سینه و شکم خوکچه هندی قادر خواهید بود وجود این تومور ها را حس کنید .
  • کثیف بودن و ژولیده شدن مو ها
  • تورم طحال
  • تورم کبد

تومور خوکچه دیگری به نام trichoepitheliomas وجود دارد که از تور های پوستی شایع در خوکچه هندی ها به حساب می آید . لازم به ذکر است که نوع تومور پوستی خوش خیم می باشد و در بدن اغلب خوکچه هندی ها مخصوصا خوکچه هندی های جوان وجود دارد. این مسئله بدین معناست که خوکچه هندی های جوان مستعد تومور های پوستی ، سرطان خون و سرطان های پوستی می باشند .

سرطان و تومور خوکچه

روش تشخیص بیماری

در این مورد شما باید در مورد تاریخچه ی سلامتی ، شناسنامه و کلیه ی علائمی که خوکچه هندی شما دارد اطلاع داشته و به دامپزشک همه این موارد را اطلاع دهید .

بعضی از انواع تومور ها به آسانی قابل تشخیص بوده و دامپزشک می تواند با لمس بدن خوکچه هندی شما ، محل دقیق تومور ها را تشخیص دهد . در صورتی که تشخیص تومور های سرطانی و داخلی به این راحتی ها نیست . برای تشخیص تومور های داخلی و سرطانی نیاز به استفاده از اسکن و اشعه ایکس ( X ) می باشد . همچنین برای تشخیص سرطان در خوکچه هندی ها نیاز به آزمایشاتی مثل آزمایش ادرار ، انجام تست ها و همین طور آزمایشاتی که تعداد سلول های خون خوکچه هندی را بررسی می کند ، جهت تشخیص سرطان خون و سرطان کبد می باشد .

درمان مشکل سرطان یا تومور خوکچه هندی ها

به احتمال زیاد برای برداشتن سلول های سرطانی و تومور خوکچه  نیاز به عمل جراحی می باشد . درست است که تومور های خوش خیم مسئله ی نگران کننده ای نیستند ، اما در برخی از موارد ممکن است آن ها با رشد خود مانع جریان طبیعی خون شوند و روند طبیعی سیتم بدن حیوان را به هم بریزند . به همین علت است که تومور های خوش خیم هم نیاز به انجام عمل جراحی دارند .اما در مورد تومور های بد خیم انجام عمل جراحی بسیار ضروری می باشد .

سرطان و تومور خوکچه

در صورتی که در عمل جراحی ، اشتباهی صورت بگیرد باعث آزاد شدن سلول های سرطانی در بدن خوکچه هندی خواهد شد . البته تومور های پپوستی مثل trichoepitheliomas به آسانی با جراحی برداشته خواهند شد ، فقط سرطان خون و تومور بدخیم بافت لنفاوی هستند که اغلب باعث مرگ حیوان خواهند شد .

مراقبت های لازم بعد از عمل تومور خوکچه

خوکچه ای که به تازگی عمل جراحی بر روی آن انجام شده است باید در محیط مناسب و آرامی نگهداری شود و به دور از استرس باشد . هنگامی که دوباره علائمی از وجود تومور و یا سرطان  را مشاده نمودید سریعا با دامپزشک خود تماس بگیرید . البته نگران نباشید ، زیرا همیشه این مسئله تکرار نمی شود و برای احتیاط باید ضمن مراقبت از حیوان  او را چک کنید .

 

 

منبع : https://asanteb.com

 

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان