بررسی حصبه در طب سنتی و روش های درمان آن

بررسی حصبه در طب سنتی و روش های درمان آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

یکی از بیماری هایی که در گذشته بسیار خطرناک محسوب می شده است ، حصبه بوده است . این بیماری به حدی خطرناک و کشنده بوده است که وقتی مردمان شهری بدان مبتلا می شدند ، آن شهر را به طور کلی قرنطینه می کردند . امروزه به راحتی می توان این بیماری را با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان کرد . در دیرباز نیز حکیمان و طبیبان برای درمان این بیماری نسخه های زیادی می نوشته اند و در راستای درمان آن تلاش می کرده اند . امروزه حصبه در طب سنتی ، مبحثی است که هنوزه در موارد کلان دنبال می شود و هنوز از نسخ قدیمی در درمان این بیماری استفاده می شود . در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب به بررسی حصبه در طب سنتی می پردازیم .

حصبه در طب سنتی

حصبه در طب سنتی

حصبه

این بیماری که به نام های تب روده  و تب تیفوئید نیز شناخته می شود ، در گذشته یکی از خطرناک ترین بیماری ها بوده است که سالیانه جان انسان های زیادی را می گرفته است . عامل اصلی این بیماری باکتری به اسم سالمونلا تیفی می باشد . امروزه با علم به اینکه عامل بیماری یک باکتری است ، به راحتی می توان با مصرف آنتی بیوتیک ها از شر این بیماری خلاص شد ولی در گذشته چنین چیزی هنوز کشف نشده بوده است . این باکتری بیشتر در آب های آلوده و مواد غذایی فاسد یافت می شود . متاسفانه این بیماری بسیار مسری بوده و به همین علت بوده است که حصبه در سرباز خانه ها و اجتماعات نزدیک شایع تر بوده است . همین عوامل باعث می شده است که این بیماری یکی از تهدیدات اجتماعات محسوب شود . حصبه در دوران جنگ بیشترین قربانی را می گرفته است چون که همه چیز در بدنرین شرایط قرار داشته است .

حصبه در طب سنتی

حصبه به چه چیز هایی مربوط است ؟

این بیماری به عوامل زیادی بستگی دارد . شدت این بیماری می تواند بسته به جنسیت ، سن ، حرفه و طبیعت خاص بیمار مختلف باشد . عاملی که از همه موارد یاد شده از اهمیت بیشتری برخوردار است ، این است که بیمار اهل کدام منطقه و شهر است . آیا زادگاهش در مناطق گرم و خشک مانند کرمان و یزد است یا در مناطق مرطوب و معتدیل مانند گیلان و مازندران در شمال کشور قرار دارد . باید دقت کرد که این بیمار بومی آن منطقه است یه اینکه به آن منطقه مهاجرت کرده است . سبک زندگی او چگونه است ؟ شهری است یا روستایی یا ایلاتی ؟ صحراگرد است یا کوه نشین ؟ باید از خوراک و تمام عادت های زندگی او اطلاع یافت و بعد نسبت به انها برای وی دارویی تجویز کرد . یکی از نکاتی که باید پزشکان رعایت کنند ، توجه به وضعیت مالی بیمار نیز است که آیا می تواند از پس هزینه نسخه او بر بی آید یا نه . به دلیل اینکه می توان از نسخ گوناگون استفاده کرد ، بهتر است پزشکان به شرابط مالی بیمار نیز فکر کنند . در این قسمت نسخه ای برای یک فرد شهری که در شرایط نرمال زندگی می کند برای شما می آوریم :

حصبه در طب سنتی

نسخه روز اول

جوشانده منضج طبیعی مرکب شده از مواد : بنفشه ، زوفا , پرسیاوشان ، اصل السوس ، عناب سپستان ، دانه و ترنجبین . برای این کار باید این مواد را با هم مخلوط کنید و سپس بجوشانید . در صورت لزوم نیز از تنقیه از شکر سرخ ، تاجریزی ، گز علفی ، گل پنیرک ، گل خطمی ، نمک طعام ،روغن بادام شیرین یا روغن خوراکی نیز می توان استفاده کرد .

نسخه روز دوم

مسهل مرکب از مغز فلوس ، ترنجبین ، گل سرخ ، بنفشه ، نیلوفر ، روغن بادام شیرین ، عناب سپستان و دانه باید به بیماری خورانده شود .

نسخه روز سوم

باید به بیمار یک جوشانده گیاهی منضج مرکب از : زوفا ، نیلوفر ، اصل السوس ، عناب سپستان ، دانه و ترنجبین خورانده شود . در صورت لزوم نیز می توانید از تنقیه ای که در نسخه روز اول گفته شده است استفاده کنید . در ضمن اگر بیمار دارای طبیعتی گرم می باشد ، بهتر است از شیرخشت یا بیدخشت بجای ترنجبین استفاده شود .

نسخه روز چهارم

تکرار مسهل فلوس

بدیهی است که پزشک می تواند به میل خود با به درخواست بیمار در این نسخه تغییراتی به عمل آورد / هر وقت که بار زبان زیاد و حالت خفگی بوجود بیاید ، می توانید از مسهل استفاده کنید . در غیر این صورت بهتر است مسهل را به روز پنجم موکول کرد و به همین روش تا روز هشتم پیش بروید . از روز هشتم به بعد دیگر نباید از این مسهل استفاده کنید .

حصبه در طب سنتی

کلام آخر

باید توجه داشت که حصبه در طب سنتی ، بیماری لا علاجی نیست و به راحتی می توان آن را با نسخه های گیاهی درمان کرد . چنانچه بیمار در حین مصرف این نسخه دچار بی خوابی شد ، می تواند شب ها از عصاره تخم گشنیز ، تخم کاهو و تخم خشخاش استفاده کند تا بر این بی خوابی غلبه کند .

منبع : asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان