دسته بندی رنگ ها و تاثیر آن بر کودکان - آسان طب

دسته بندی رنگ ها و تاثیر آن بر کودکان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

دنیای رنگ ها دنیای عجیبی ست و هر کدام تاثیر خاص خود را بر ما می گذارد . بعضی رنگ ها آرامش بخش و برخی موجبات آرامش فکر و روح را فراهم می کند . دنیای رنگ ها حتی در نوع عادات غذایی و میزان اشتها و میل ما به غذا خوردن موثر است و می تواند در رژیم های چاقی و لاغری تاثیر گذار باشد . از همین رو به دلیل اهمیت این مساله باید نوع رنگ بدی در اتاق نوزادان رعایت شود چرا که بر شخصیت آن ها اثر می گذارد .

این یک مساله کاملا اثبات شده است تا جایی که برخی از آن ها می تواند کودک را به یک شخصیت پرخاشگر و استرسی تبدیل کند و یا بالعکس کودک شما در کمال آرامش ذهن و جسم باشد و شادابی و نشاط او بیش تر شود یا مثلا باعث شده برخی از کودکان را به مرور به شخصیتی برون گرا یا درون گرا ، مستقل یا وابسته و حتی اعتماد بنفس تبدیل کند . اهمیت این موضوع دلیلی شد که در این مقاله از سایت آسان طب با شما مطالبی در این خصوص به اشتراک گذاریم . لطفا تا انتها ما را همراهی کنید .

 

تاثیر رنگ ها

 

خاصیت رنگ ها ( سرد و گرم )

رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند که دسته گرم شامل قرمز ، نارنجی ، زرد و صورتی است و دسته رنگ های سرد نیز شامل آبی ، بنفش ، سبز ، قهوه ای ، سیاه و سفید هستند . قرمز و نارنجی شور و هیجان را در کودک و حتی بزرگسالان زیاد کرده و جنب و جوش تحرک و فعالیت روزانه شان را بیش تر می کند و یک حس امنیت ایجاد می کند . این دسته از رنگها خواب کودک را نا منظم کرده و در برخی کودکان بی خوابی می آورد . در مقابل رنگ سرد آرامش را بر روح و جسم حاکم می کند اما زیاد به کار بردن آن افسردگی می آورد .

 

قرمز محرک کودک

از بین رنگهای گرم ، قرمز را به عنوان رنگ دیوار یا تخت و کمد اتاق خواب فرزندانتان انتخاب نکنید چون مشکلات عصبی به وجود آورده و مانعی برای تمرکز حواس خواهد بود پس حتما برای بکار بردن این رنگ آن را با رنگ های دیگر ترکیب کرده تا اثرات منفی آن کم شود . البته بهتر است از این رنگ در اتاق نوزاد تازه به دنیا آمده نباشد چون باعث ترس و اضطراب می شود .

 

نارنجی نشاط بخش کودک

زیاد استفاده کردن نارنجی باعث مشکلات پیش فعالی در کودکتان خواهد شد . نارنجی کودکتان را برون گرا و مستقل می کند و باعث می شود به راحتی با افراد دیگر ارتباط برقرار کند . همچنین به افزایش میزان خلاقیت کودک اثر مثبت دارد .

 

نارنجی

 

آبی رنگ آرامش  بخش

آبی مانعی برای استرس و اضطراب است و بسیار آرامش بخش می باشد . از طرفی میزان اشتها ، ضربان قلب و فشار خون را کم می کند . این رنگ بسیار مناسب کودکانی هست که پرخاشگر هستند و یا زیاد گریه می کنند .

 

سبز بی ضرر

سبز را هر چقدر می خواهید در ترکیب دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید هیچ جنبه منفی ندارد و به آرامش بخشی و سلامت ذهن کودک بسیار کمک می کند . همچنین تاثیر به سزایی در روند یادگیری دارد و تمرکز حواس را نیز بالا می برد . این رنگ برای کاهش استرس کودکان تاثیرات مثبتی خواهد داشت و می تواند آن ها را به کودکی با نشاط و شاداب تبدیل کند .

سبز

 

زرد

یکی دیگر از رنگهای که خلاقیت را بالا می برد رنگ زرد می باشد . جز دسته رنگهای گرم است و باعث افزایش شور و هیجان می شود . هرچه درجه زردی رنگ کاهش یابد تاثیر بهتری برای افزایش تمرکز حواس دارد اما دقت داشته باشید زیادی هم از زرد کمرنگ استفاده نکنید چون باعث استرس و آفشتگی و تنش های رفتاری می شود .

 

بنفش و افزایش اعتماد به نفس

بنفش از دسته رنگ های گرم است که علاوه بر اثرات ذکر شده در بالا باعث افزایش اعتماد به نفس می شود . نوعی حس قدرتمند بودن به کودک می دهد و در بعضی با زیاده خواهی در خواسته هایشان همراه است . بنفش می تواند کودک را دلسوزانه و مهربان تر کند .

 

بنفش

 

سفید ، سیاه ، قهوه ای

سیاه رنگی است که برای دیوار اتاق چه کودک چه بزرگسال استفاده نمی شود . معمولا آن را با سفید یا قرمز ترکیب می کنند یعنی وسایلی مثل تخت و کد سیاه دیوار ها سفید یا هر رنگی که سیاه هم خوانی داشته باشد . البته ترکیب این دو رنگ باز هم برای اتاق کودک مناسب نیست . بهتر از از ترکیب انواع قهوه ایی تیره تا روشن به کار برده شود زیرا تعادل را در کودک ایجاد می کند .

 

 

منبع : asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان