X

تقطیر البول در طب سنتی و روش های درمان آن

یکی از حساس ترین قسمت های بدن ، دستگاه تناسلی می باشد که اگر احتیاط نکنیم ، ممکن است به بیماری های زیادی دچار شود . از جمله شایع ترین بیماری های دستگاه تناسلی ، بیماری های ادراری هستند . این بیماری ها در گذشته به دلیل عدم آموزش کافی مردم و عدم رعایت بهداشت فردی از اصلی ترین مشکلات محسوب می شده اند . البته این بدین معنی نیست که این بیماری ها در زمان حال وجود ندارند . تقطیر البول در طب سنتی از رایج ترین این بیماری ها است که هنوز هم در میان مردم رخ می دهد . در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب به معرفی بیماری تقطیر البول در طب سنتی و روش های درمان آن می پردازیم .

تقطیر البول چیست؟

اگر کمی به اسم این بیماری دقت کنید ، می توانید چیز هایی در موردش بفهمید . تقطیر به معنی قطره قطره است و بول هم معنی ادرار می دهد . برای توضیح این بیماری باید پروستات را به یک شیر آب تشبیه کنیم . همان طور که شیر آب می تواند جریان آّب را کنترل کند و به آن اجازه خروج بدهد و همچنین جلویش را بگیرید ، پروستات هم همین کار را با ادرار می کند . اما گاهی برای شیر آب مشکلی پیش می آید که باعث می شود شیر چکه کند . این دقیقا همان مشکلی است که در بیماری تقطیر البول با آن درگیر هستیم .

علل بروز تقطیر البول

هر گاه در کارکرد پروستات ما مشکلی ایجاد بشود ، می تواند باعث بروز تقطیر البول شود . اما این مشکلات خود به چند دسته تقسیم می شوند . یکی از رایج ترین این مشکلات ، ورم پروستات می باشد . در این صورت همیشه مقداری ادرار بعد از تخلیه باقی می ماند که بعد از بلند شدن به صورت قطره قطره از مثانه شما خارج می شود . در خانوم ها از آنجایی که پورستات وجود ندارد ، این مشکل به خاطر ضعف در مثانه بوحود می آید . در این حالت مثانه توانایی کنترل ادرار را ندارد و به صورت قطره قطره خارج می شود . گاهی نیز این مشکل به خاطر افتادگی مثانه رخ می دهد . در کل این مشکل بیشتر در کهن سالی و افراد سالمند رخ می دهد .

روش های درمان تقطیر البول در طب سنتی

سنجد

یکی از ابتدایی ترین روش ها برای درمان این بیماری یا به عبارت دیگر پیشگیری از آن ، استفاده از سنجد می باشد . سنجد نه تنها در کتاب های زکریای رازی و جالینونس به عنوان یکی از بهترین دارو ها برای درمان بیماری های اداری ذکر شده است ، بلکه در روایات اسلامی نیز از آن به عنوان ماده ای که که پوست می رویاند و جلوی تقطیر و نفتیر را می گیرد ، یاد شده است . استفاده از سنجد به شما کمک می کند تا کارکرد پروستات شما بهبود پیدا کند .

روغن گل سرخ

در روایتی از ابوعلی سینا آمده است که مردی همیشه پیش وی می رفته است و از تقطیر البول گلایه می کرده است . ایشان هر دوا و درمانی را امتحان کرده بوده است ولی هیچکدام فایده ای نداشته اند . حکیم نیز از درمان این بیماری نامید گشته بوده است که در کتابی در مورد خواص روغن گل سرخ می خوانند . ایشان می فرمایند : " بعد از اینکه آن مرد را به استفاده از روغن گل سرخ ترغیب کردم ، بعد از گذشت 5 هفته ، ایشان درمان گشتند و از آن پس من درمان تقطیر الوبل را در روغن گل سرخ یافتم . " اگر کسی به این بیماری دچار است می تواند از روغن گل سرخ استفاده کند تا بر بیماری فائق بیاید .

اسپند

استفاده از اسپند نیز یکی از بهترین راه ها برای درمان تقطیر البول در طب سنتی می باشد . استفاده از اسپند حنی در روایتی از امام صادق نیز توصیه شده است . اسپند نه تنها می تواند جلوی تقطیر البول را بگیرید ، بلکه از آن برای درمان کسانی که به بیماری سلس نیز دچار شده اند بسیار مفید است . برای این که اسپند بر روی شما تاثیری نیکو داشته باشید ، باید آن را خشک کرده و از آن جوشانده درست کنید . سپس از آن هر صبح و وقتی که ناشتا هستید استفاده کنید . حکیمان تاکید دارند که این نسخه باید تا 40 روز ادامه پیدا کند تا اثر داشته باشد .

دیگر نسخه های طب سنتی

+ اسفاده از ترکیب مصطکی ، کندر ، زنجبیل ، انغوزه ، زیره ، جاوشیر ، سقمونیا و مسرویطوس

+ میوه ها و غذای هایی که خاصبت رطوبت زا دارند مانند : هندوانه و ماست به ویژه در کسانی که به سو مزاجی های سرد و تر دچار هستند .

+ استفاده از حمام های که موجب تعریق در بیمار می شوند ( استفاده از سونا می تواند بسیار مفید باشد )

+ شما می توانید از تخم خیار نیز استفاده کنید . برای این کار کافی است تا تخم خیار را مانند آدامس در دهان خود بجوید .

+ استفاده از جوشانده مرکب از : ریشه ایرسا و بوزیدان

+ استفاده از معجون گوگردی مرکب از : گوگرد ، کره ، علک البطم و تخم خطمی

منبع : https://asanteb.com