انواع بیماری خرگوش های خانگی و نحوه پیشگیری از بیماری

خرگوش ها هم مانند دیگر جوندگان نظیر سنجاب ها دچار بیماری می شوند. جهت نگهداری صحیح از خرگوش های خانگی خود و  همچنین اگر می خواهید از انواع بیماری خرگوش و درمان های آن آگاه شوید، در ادامه این مطلب در مجله ی آسان طب با ما همراه باشید.

انواع بیماری خرگوش های خانگی و نحوه پیشگیری از بیماری

بیماری های خرگوش ها

انواع بیماری های خرگوش معمولا به دلیل مراقبت نادرست و یا عدم رسیدگی به موقع در برخی از موارد ایجاد می گردند . به طور مثال عدم رعایت رژیم غذایی صحیح و مناسب برای خرگوش ها آن ها را دچار آسیب و یا ابتلا به بسیاری از بیماری ها می کند . بنابرین اگز شما از انواع بیماری های شایع در حیوانات خانگی خود آگاه باشید ، می توانید از بسیاری از مشکلات و یا بیماری هایی که در آینده انتظار حیوان را می کشند پیشگیری کنید . حتی ممکن است با آگاهی از یک سری مسائل مهم در رابطه با حیوان خود از پیشرفت یک بیماری جلوگیری کرده و به موقع اقدام نمایید.

انواع بیماری خرگوش های خانگی و نحوه پیشگیری از بیماری

عفونت چشمی یکی از بیماری خرگوش ها

تماس با گرد و غبار و هر عاملی که موجب تحریک مجاری اشک چشم ها می گردد، یکی از انواع بیماری خرگوش می باشد که باعث بروز عفونت های چشمی در اغلب خرگوش های خانگی می گردد. پس باید محیط نگهداری خرگوش ها تمیز و پاکیزه و عاری از هرگونه گردو غبار باشد. اگر که خرگوش شما به این بیماری دچار شد جهت درمان عفونت چشم خرگوش ، می توانید چشم خرگوش را شست و شو بدهید و در این مورد با دامپزشک مشورت نمایید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
نه گام تا رسیدن به خرگوش خانگی خوشحال ، خندان و راضی

تخم گذاری مگس ها در پوست خرگوش ها

خرگوش ها و به خصوص خرگوش هایی که موهای بلند دارند در فصل تابستان و گرما بیشتر دچار این بیماری می گردند. در این فصول، مگس ها در پوست زیر دم خرگوش تخم ریزی می کنند و پس از ۱۲ الی ۲۴ ساعت کرم ها از تخم بیرون می آیند و به بدن خرگوش وارد می شوند. توجه نمایید که این بیماری در خرگوش ها می تواند موجب مرگ خرگوش و از بین رفتن آن شود. بنابراین باید از خرگوش در محیط پاکیزه و قفس تمیز نگهداری شود و قفس حیوان طوری باشد که زیر بدن او رطوبت جمع نگردد . در صورت ابتلا خرگوش به این بیماری، سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید و تا شروع درمان معمولا خرگوش توسط دامپزشک، برای آرامش موقتی خرگوش خود، حمام آب سرد برای خرگوش آماده کرده و تا می توانید این کرم ها را از بدن خرگوش پاک نمایید.

سرماخوردگی از بیماری خرگوش های خانگی

بیماری Snuffle بیماری تنفسی در میان جوندگان است که در میان خرگوش ها نیز رایج است و شبیه بیماری سرماخوردگی انسان ها است. این بیماری عفونی بوده و می تواند موجب ذات الریه گردد. از علائم این بیماری می توان به ترشحات بینی و عطسه اشاره نمود. در صورتی که بیماری پیشرفت کند، ترشحات بینی غلیظ و زرد می گردد. توجه نمایید که اگر این بیماری خفیف باشد، در مان بیماری با گرم و خشک نگه داشتن خرگوش ممکن است و در غیراینصورت برای بهبود حیوان، باید از suifa  یا پنی سیلین و یا یکی از mycin ها استفاده نمایید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
کوتاهی ناخن‌ سگ‌ و رعایت 10 مسئله برای ایجاد آرامش

انواع بیماری های شایع در خرگوش خانگی

بیماری اسهال و یبوست

ممکن است خرگوش ها با تغییر رژیم غذایی دچار بیماری یبوست گردند که با افزایش مصرف سبزیجات سبز در رژیم غذایی آنها، این بیماری درمان می شود. در صورتی که خرگوش شما دچار بیماری اسهال شده باشد، باید سبزیجات سبزرنگ مانند جعفری ، کاهو ، میوه جات و غیره را از رژیم غذایی وی به مدت ۲۴ ساعت حذف گردد و فقط آب و یونجه فقط به او بدهید. درصورت عدم بهبود، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا علت را بیابید و از مرگ حیوان جلوگیری نمایید.

بیماری کوکسیدیوز خرگوش ها

این یک بیماری کبدی می باشد که در آن انگل میکروسکوپی و داخلی موجب این بیماری می گردد. مدفوع خرگوش شما هم شامل این انگل می باشد و به راحتی از خرگوشی به خرگوش دیگر انتقال خواهد یافت. از علائم این بیماری می توان به اسهال مداوم، زردی و ضعف شدید اشاره نمود. درصورت عدم درمان این بیماری، وزن خرگوش شما کم می شود اما به خاطر بزرگ شدن کبد و شکم خرگوش، این کاهش وزن ملموس و قابل مشاهده و تشخیص نخواهد بود. بیماری کوکسیدیوز عامل ضعف و بی حالی خرگوش شما می شود و  می تواند موجب مرگ خرگوش شما گردد. در صورت ابتلای خرگوش شما به این بیماری، باید سریع به دامپزشک مراجعه کنید و خرگوش خود را از خرگوش های دیگر دور نگاه دارید تا سایر خرگوش ها نیز به این بیماری مبتلا نگردند.

 

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا