3 قدم برای درمان اسهال خرگوش خانگی و مواد لازم

اکثر خرگوش ها با بیماری اسهال رو به رو هستند و به نحوی اسهال خرگوش ها شایع ترین بیماری در آن ها می باشد. که در اغلب مواقع به دلیل نا آگاهی صاحبان خرگوش به وجود می آید و باز هم علت عدم آگاهی صاحبان حیوان در مورد اقدامات اولیه ، بدن خرگوش دچار کم آبی شده و در نهایت حیوان می میرد.

3 قدم برای درمان اسهال خرگوش خانگی و مواد لازم

بیماری اسهال خرگوش ها

بیماری اسهال خرگوش بسیار خطرناک است و اگر درمان خانگی جوابگوی حیوان نباشد و بهبودپیدا نکند، باید سریع به دامپزشک مراجعه کرد. جهت این که با این بیماری در خرگوش ها بیشتر آشنا شوید و علل آن را بشناسید و همین طور یک خرگوش سالم و راضی داشته باشید ، در ادامه با ما همراه باشید.

3 قدم برای درمان اسهال خرگوش خانگی و مواد لازم

علائم اسهال خرگوش ها

اسهال در خرگوش ها به معنی شل بیش از حد مدفوع حیوانی باشد که با بوی بدی همراه استو باعث کثیف شدن اطراف و زیر دم حیوانو دست و پای آن می شود. در اغلب موارد حیوان ضعیف و بی حال می گردد و همین طور احساس تشنگی شدید دارد (به علت آب از دست رفته بدن).

توجه داشته باشید اگر مدفوع خرگوش کمی از حالت سفت خارج شده باشد ، نوع دوم مدفوع خرگوش می باشد ( این نوع از مدفوع پر از ویتامین و مواد مغذی است که توسط حیوان خورده می شود و برایش مفید می باشد) و اسهال نیست.

اقدامات اولیه و درمان خانگی در زمان اسهال خرگوش

هنگامی که می بینید خرگوش شما اسهال شده است اولین کاری که باید انجام بدهید این است که آب تازه و فراوانی در اختیار او بگذارید که هر وقت بخواهد بتواند از آن استفاده کند (به علت از دست دادن شدید آب بدن). اما آب خالی کافی نیست و برای جلوگیری از ضعف و بیحالی حیوان سرم خوراکی تهیه کنید (به جای آب از این سرم استفاده شود) و روزانه آن را عوض کنید.

مواد لازم جهت تهیه سرم خوراکی برای خرگوش اسهال شده:

  • یک چهارم قاشق چای خوری شکر
  • یک چهارم قاشق چای خوری نمک
  • ۱۰۰ سی سی آب

دقت داشته باشید که مواد ذکر شده را به خوبی با هم ترکیب کنید تا محلول یکسانی حاصل شود و آن را در اختیار حیوان قرار دهید.

دومین کاری که باید انجام بدهید این است که تمام سبزیجات آبدار و سبزیجات سبز (مثل کاهو، جعفری و…) حذف کنید و تا پایان دوران بهبودی آن ها را در اختیار حیوان قرار ندهید. فقط می‌توانید مقدار کمی سیب رنده شده و یا هویج رنده شده در اختیار خرگوش بگذارید (برای مشکل اسهال خوب است). یونجه خشک شده باید همیشه در دسترس حیوان باشد و برایش ضرری ندارد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
9 روش ایمن کردن خانه در برابر جویدن خرگوش

 سومین اقدامی که باید انجام بدهید تهیه ی معجونی به اسم فرنی برای خرگوش می باشد. بدین صورت که  اندکی کته برنج با آب بیشتر درست کنید ( به صورتی که خیلی نرم شود). دقت کنید که در اینکه هیچ گونه روغن و ادویه ای به کار نبرید. اگر به برنج دسترسی نداشتید، می توانید از آرد برنج استفاده کنید (پخت).  پس از آن که کته خنک شد بهان کمی قطعات موز به صورت ریز ریز اضافه کنید و روزانه مقداری از آن را به حیوان بدهید (تازه و خنک باشد). ‏در اغلب موارد این فرنی اسهال را کاهش داده و باعث بهبود حیوان می گردد.

ممکن است خرگوش خانگی شما تمایلی به خوردن این فرنی نداشته باشد،بنابرین باید تمام غذا ها را از دسترس او خارج کنید و در حد چند دانه شکر به فرنی اضافه کنید (فقط در حد چند دانه). دقت داشته باشید که استفاده از شکر به میزان زیاد برای حیوان ضرر دارد.

هر یک ساعت مقداری از این فرنی را به میزان حداقل یک سی سی به حیوان بدهید. اگر خرگوش شما از خوردن آن خودداری کرد،  بدون زور و فشار حیوان را در آغوش بگیرید و چهار زانو بنشینید و با سرنگ بدون سوزن مقداری فرنی را از گوشه دهان خرگوش کم‌ کم به حیوان بدهید (حواستان باشد یک دفعه مقدار زیادی فرنی در دهانش نریزید ، زیرا غذا در گلویش می پرد و خفه می شود). با توجه به حالت شکننده بدن خرگوش، نباید از زور استفاده کرد و حیوان را با زور نگه داشت سعی کنید با محبت و آرامش رفتار کنید تا خرگوش احساس امنیت کند و فرنی را بخورد. این در صورتی است که حیوان علاقه ای به خوردن فرنی نشان ندهد بهترین راه این است که در گوش خودش غذایش را بخورد.

حواستان باشد که در روز فقط یک بار هویج رنده شده به میزان کمی به خرگوش خود بدهید ،  زیرا مصرف زیاد آن اسهال را بیشتر کند. اما می توانید روزی دو بار به خرگوش خود سیب رنده شده بدهید.

بهداشت خرگوش در زمان اسهال

اگر حیوان در اثر اسهال بدنش کثیف شده باشد می توانید با مقداری آب ولرم و دستمال (یا پنبه که آب آغشته شده است) بدنش را تمیز کنید. اگر با استفاده از آب خالی تمیز نشود می‌توانید از شامپوی مخصوص استفاده کنید و یا در یک لیوان آب ولرم به مقدار یک سی سی شامپو بچه بریزید و از آن استفاده کنید و سپس با آب ولرم آبکشی کنید (قسمت هایی که شامپو زده اید). در آخر حیوان را با حوله خشک کنید (بدون استفاده از سشوار).  دقت داشته باشید که آب به چشم ها ، گوش ها و بینی حیوان نرسد که خیلی خطرناک است. لازم به ذکر است که از حمام کرددن کلی حیوان اجتناب کنید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
نه گام تا رسیدن به خرگوش خانگی خوشحال ، خندان و راضی

3 قدم برای درمان اسهال خرگوش خانگی و مواد لازم

شست و شو یا تمیز کردن قسمت های آلوده به مدفوع در زمان پس از اسهال به دلیل اینکه از عفونت دستگاه تناسلی و مجاری ادراری حیوان جلوگیری می کند لازم است. در این دوران روزانه وسایل قفس و خود قفس حیوان را تمیز کنید (با استفاده از سرکه ی سفید و سپس آبکشی کامل و یا تمیز کردن کامل اثرات سرکه).

طول مدت درمان در زمان اسهال خرگوش

در این گونه موارد اگر ظرف مدت دو روز هیچ بهبودی در حیوان مشاهده نکردید و اگر این مسئله بیش از سه روز طول کشید ، می توانید از شربت میترونیدازول انسانی هر ۱۲ ساعت به میزان ۶ قطره به خرگوش بدهید و تا هشت مرتبه این کار را ادامه دهید ، به دلیل این که امکان عفونی شدن معده حیوان وجود دارد.

این شربت برای زمانی است که شما به دامپزشک دسترسی ندارید. در صورت دسترسی به دامپزشک پس از اقدامات اولیه یا درمان خانگی و اگر پس از دو روز اثری از بهبودی مشاهده نشد ، سریع به دامپزشک مراجعه کنید و سر خود دارو مصرف نکنید.

اقدامات لازم پس از بهبودی اسهال خرگوش

هنگامی که علائم اسهال به کلی قطع شدند و خرگوش شما قدرتش را بدست آورد، می توانید سراغ خوراکی را حذف کنید و به جای آن آب تازه در اختیارش بگذارید. توجه داشته باشید که نباید به صورت ناگهانی رژیم غذایی قبلی را تغییر بدهید و آرام آرام می توانید رژیم غذایی خرگوش را به رژیمی که قبل از اسهال داشت برگردانید و هر ماده غذایی را در طی هفت روز به رژیم خرگوش اضافه کنید.

توجه نمایید که در زمان اسهال از دادن هرگونه ماده غذایی به غیر از مواد غذایی که عنوان کردیم خودداری فرمایید، به این دلیل که ممکن است باعث شدت گرفتن بیماری و یا تلف شدن حیوان گردند.

منبع : https://asanteb.com

 

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا