معرفی کامل گیاهان دارویی استان کرمان در طب سنتی

معرفی کامل گیاهان دارویی استان کرمان در طب سنتی

استان کرمان که بعد از جداسازی خراسان حالا به عنوان پهناورترین استان ایران شناخته می شود ، دارای جمعیتی 630 هزار نفری است که در جنوب شرقی ایران واقع شده است . مرکز این استان ، کرمان می باشد که یکی از کلان شهر های ایران می باشد . استان کرمان به خاطر داشتن ۱۷۵۶ متر ارتفاع از سطح دریا ، دارای تابستان های معتدل می باشد که همین علت باعث شده است که گیاهان دارویی استان کرمان ، از گوناگونی فراوانی برخوردار باشند . پزشکان طب سنتی همواره از گیاهان دارویی استان کرمان در نسخه های خود استفاده می کردند . در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب به معرفی مهم ترین گیاهان دارویی استان کرمان می پردازیم .

گیاهان دارویی استان کرمان

زیره سیاه

معروف ترین گیاهی که در استان کرمان می روید و به نوعی از اصلی ترین محصولات این استان محسوب می باشد ، زیره سیاه می باشد . زیره سیاه یک گیاه دو ساله است که در سال اول دو یا یک شاخه کوتاه در می آورد ولی در سال دوم طول شاخه ها و ساقه ان تا 100 سانتی متر هم می رسد . میوه این گیاه که 5 تا 7 سانتی متر می باشد ، به صورت مستطیلی است و معمولا در حد فاصل تیر تا آبان ماه می روید . زیره دارای مقدار زیادی اسانس فرار است که باعث می شود ترشح شیره گوارشی افزایش پیدا کند . این ترشحات جلوی بوجود آمدن باد های اضافی شکم را می گیرند و در درمان اسهال نیز مناسب است . از دیگر خواص مهم زیره می توان به مقابله با بی اشتهایی ، ضعف دستگاه گوارشی ، درد روده و هضم غذا های سنگین استفاده کرد .

گیاهان دارویی استان کرمان

کنجد

کنجد که در عربی سمسم نیز نامیده می شود یک گیاه یک ساله است که طولی به ارتفاع 100 سانتی متر دارد . قسمت های بالایی این گیاه معمولا با کرک و پوست پوشیده شده اند و قسمت های تحتانی آن عاری از هر گونه کرک می باشد . گلهای گیاه کنجد به صورت تکی و در برگ های قسمت پایینی ساقه در می آیند . این گل ها دو پرجم دارند که دو تا از آنها کوچک و دوتای دیگر بزرگ می باشند . می توان از دانه های این گیاه استفاده کرد . این دانه ها را به روغن تبدیل می کنند واز آن در موارد گوناگون استفاده می کنند . نوع مرغوب روغن کنجد اثر ملینی دارد و برای درمان یبوست بسیار مفید است . از روغن کنجد می توان به جای روغن زیتون در موارد دارویی استفاده کرد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آدرنالین چیست و علت ترشح آدرنالین

آسه

آسه یک درختچه است که به نام خولان نیز شناخته می شود . این درختچه ها معمولا بین دو تا 5 متر ارتفاع دارند و به صورت وحشی در اقصی نقاط کرمان می رویند . آسه برگ های بیضوی دارد که نوک آنها تیر می باشد . رنگ گل های این گیاه بنفش می باشد و درقسمت های بالایی درختچه می رویند . میوه گوشتالو آسه به رنگ نارنجی تا زرد می باشد . این گیاه یکی از بهترین مولد های عسل است و معمولا کندو دار ها از آن استفاده می کنند . برگ ها و میوه های این درخت اثرات مدر ، مسهلی و ضد تشنجی دارند . استفاده از این گیاه برای رفع سیاه سرفه بسیار توصیه شده می باشد . از میوه این گیاه نیز برای درمان بواسیر استفاده می شود .

ریحان

ریحان که یک گیاهی علفی یکساله می باشد ، از سبزی های خوردنی محسوب می شود که دارای بوی بسیار خوش و معطر می باشد . این سبزی در بیشتر قسمت های کرمان پرورش داده می شود . برگ ها و سر شاخه های جوان ریحان مصارف خوراکی دارند ولی برای اسانس گیری از این گیاه ، باید همه قسمت های تازه آن مورد استفاده قرار بگیرد . برگ ها و سر شاخه های گلدار این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شوند . معمولا از 600 تا 1200 کیلو گرم ریحان ، یک کیلو گرم اسانس به دست می آید . از برگ گیاه برای معطر کردن غذا استفاده می شود همچنین دم کرده این برگ ها خاضیت ضد تشنجی ، نیرو دهنده و مسهلی دارد . همچنین استفاده از این دم کرده برای درمان های سردرد نیز استفاده می شود .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خون لاک‌پشت برای درمان بیماریها

کبوده

کبوده یا درخت سپیددار ، درختی است به طول 20 تا 25 متر که در نواحی مختلف کرمان به صورت وحشی می روید . ساقه این درخت به صورت سفید رنگ می باشد و دارای برگ های بیضی 10 سانتی متری می باشد . این درخت به رشد در سخت ترین شرایط معروف می باشد . از پوست این درخت برای ساختن رنگ استفاده می شود همچنین درست کردن جوشانده از آن به درمان سرما خوردگی و رفع تب ها کمک می کند . برگ و پوست درخت کبوده به علت دارا بودن سالیسین و پوپولین ، اثر تب بری دارند . از پوست تازه این درخت در درمان نازاحتیهای سیاتیک استفاده می شود .

گیاهان دارویی استان کرمان

خرما

یکی از معروف ترین محصولات کرمان که شهرت جهانی دارد ، خرما می باشد . این درخت که ارتفاعش تا 30 متر نیز می رشد ، اصلیتی هندوستانی دارد با این حال بسیاری فکر می کنند که خاستگاه اصلی این درخت در عربستان و آفریقا می باشد . تمام قسمت های میوه خرما به غیر از هسته های آن دارای خاصیت خوراکی می باشد . خرما دارای 25 درصد ساکاروز ، 50 درصد گلوکوز ، آب ، موسیلاژ ،مواد آلبومینوئیدی و پکتیکی می باشد . از جوشانده خرما برای رفه ناراحتیهای سینه استفاده می شود . و از آنجایی که خرما دارای موسیلاژ می باشد می توانند سرفه را نیز بند بیاورد . گلهای درخت خرما طعم تلخ دارند و دارای اثر مسهلی و خلط آور می باشند .

دیگر گیاهان دارویی استان کرمان

+ سیزاب

+ نخل بری

+ رنگ کرمانی

+ حنا

+ پسته

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *