9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ به خروج محتویات معده و یا غذای هضم نشده می گویند و سگ ها عضلات شکمشان به هنگام استفراغ منقبض می شود . امکان دارد استفراغ در سگ ها به همراه سرفه باشد، اما به هیچ عنوان شکم خود را جا به جا نمی کنند .

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ در سگ ها

ممکن است استفراغ نتیجه ی مشکلاتی مانند باد کردن شکم، بلعیدن یک ماده ی سمی ، ترس، هیجان ،ناراحتی جزیی معده باشد . حتی بیماری هایی نظیر تومور ، زخم معده ، دیابت و یا انگل ها با حالت تهوع و یا استفراغ همراه هستتند . در مواقعی که سگ به طور مکرر استفراغ می کند ، فورا او را نزد دامپزشک ببرید . در این مواقع سگ ضعیف و خسته شده و شکمش متورم می شود .

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ در سگ ها در اثر انسداد روده

اگر استفراغ حاوی خون قرمز باشد (یا اغلب درون آن ماده ی تیره ای دیده شود ) نشانه ای از خون ریزی داخلی سگ شماست (در دهان و یا روده) و به مراقبت های شدید پزشکی نیاز مند می باشد. همچنین استفراغی که اثری از شکل مدفوع و یا بوی مدفوع را داشته باشد به مراقبت فوری پزشکی نیاز مند است ، زیرا نشانه ای از بروز انسداد روده می باشد.
اغلب استفراغ به صورت یکباره از گلو خارج می گردد ، اما اگر شما مشاهده کردید که سگ در این مواقع مقاومت می کند و یا خروج آن همراه با درد زیادی است نشانه ی وجود انسداد در نقطه ای از بدن سگ می باشد .

استفراغ در سگ ها در اثر نفخ

هنگامی که سگ شما مدام استفراغ کند اما هیچ چیزی تولید نگردد ، مخصوصا اگر این عملیات در حالی باشد که شکم حیوان متورم شده و با درد همراه باشد ، معمولا نشانه ی نفخ است ( یک بیماری تهدید کننده و خطرناک )که نیاز به فوریت پزشکی دارد.  اما اگر مطمین شدید که سگ شما سالم است و با این فرض گاهی اوقات دچار حالت تهوع شد امری طبیعی به شمار می آید .

پیشگیری از اسهال و استفراغ

 • خود داری از تغییر ناگهانی جیره ی غذایی سگ ها
 • عدم استفاده از پس مانده های غذایی برای سگ ها
 • عدم اجازه به سگ برای بازی کردن با اشیاء کوچکی که احتمال بلعیدن آن ها توسط سگ شما وجود دارد.
 • از دادن استخوان طیور ( و یا استخوان دنده ) به سگ ها خود داری کنید.
 • به سگ خود اجازه ندهید که در حوالی خانه ی همسایه پرسه بزند ، به دلیل این که احتمال این وجود دارد که به سراغ سطل آشغال آن ها نیز برود.
 • به صورت مرتب یا مکرر نمونه ای از مدفوع سگ را جهت آزمایش و با هماهنگی نزد دامپزشک ببرید.

اقدامات لازم در هنگام بروز استفراغ :

 • تا ۲۴ ساعت پس از استفراغ به سگ غذا ندهید.
 • آب تازه و کافی در اختیار سگ قرار دهید.
 • اگر علایم پس از ۲۴ ساعت متوقف شد می توانید از گوشت سفید جوشانده شده و بدون استخوان به همراه برنج سفید پخته به مدت دو الی سه روز جهت تغذیه ی حیوان استفاده کنید.
 • به تدریج نوع تغذیه را به غذای معمولی سابق سگ تغییر دهید .
 • علایم بسیار شدید اسهال و استفراغ که نیاز به مراجعه فوری به دامپزشک دارند:
 • طول کشیدن علایم بیش از ۲۴ ساعت
 • اسهال و استفراغ مکرر
 • تب
 • وجود خون در اسهال و استفراغ
 • ضعف و یا غش
 • وجود درد
 • از دست دادن آب بدن ( پوست بعد از کشیده شدن به جای اول بر نمی گردد و چشم ها در کاسه ی چشم فرو می روند )
 • وجود علایم دیگری مانند آبریزش بینی و یا چشم و همین طور میزان تنفس بالا.
 • وجود هر نوعی از اسهال و استفزاغ در توله سگ ها.

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

دلایل بروز استفراغ شدید

استفراغ نشان دهنده ی این است که مشکل خاصی در بدن سگ وجود دارد که این مشکل احتمال دارد که فقط به دلیل عدم هضم غذیی خاص و یا حتی نشانه بروز بیماری های خطرناک باشد. از دلایل بروز استفراغ شدید در سگ ها می توان به مشکلات دستگاه گوارشی، سرطان ها ، حساسیت های غذایی و انگل ها اشاره کرد.
یکی از مهمترین کار هایی که نیاز است شما انجام دهید این است که جهت تشخیص صحیح تر دامپزشک ، تمام علایمی که در بدن و یا رفتار سگ وجود دارد را یاد داشت کنید و به دامپزشک گزارش دهید.

دلایل مختلف بروز استفراغ در سگ ها

استفراغ در سگ ها به طور معمول به دلیل ناراحتی معده و یا دمای خارج از تحمل آن ها اتفاق می افتد که لزوما نشانه ی یک مشکل حاد نیست. اگر چه احتمال این هم وجود دارد که نشانه ی وجود بیماری های کبدی و یا عفونت ویروسی باشد.

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها
استفراغ سگ ها به علت مشکلات معده :
سگ ها اغلب وسایل گوناگون و یا حتی غذای انسان (باعث ناراحتی معده ی آن ها می شود ) را قورت می دهند . هر چه آن غذا و یا شی ء بلعیده شده برای سگ سمی تر باشد ، استفراغ شدید تر خواهد بود . در این زمان باید بدون کوچکترین درنگی سگ را به دامپزشکی ببرید.
با قورت دادن غذای جویده نشده و پر خوری نیز استفراغ اتفاق می افتد .

استفراغ سگ ها به علت انگل های روده ای : 

انگل های روده همانند کرم کدو و همین طور کرم قلاب دار باعث ناراحتی روده شده و در نتیجه سگ دچار استفراغ و اسهال می گردد . هر چند وقت یک بار صورت سگ خود را به منظور یافتن کرم و یا هر نشانه ای مبنی بر حضور کرم در بدن سگ به دقت چک کنید و فراموش نکنید که سگ خود را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک مجرب ببرید .

استفراغ سگ ها به علت عدم تحمل مواد غذایی :
احتمال این وجود دارد که رژیم غذایی سگ شما باعث استفراغ او گردد . سگ ممکن است نتواند بعضی از مواد غذایی را تحمل کند . حتما برچسب های مواد غذایی سگ خود را چک کنید و با حذف مواد غذایی مختلف بعد از استفراغ ، حساسیت سگ خود را به یک ماده ی خاص غذایی ، مورد آزمایش قرار دهید .

خوردن علف (چمن) :
علف بافت ویژه ای دارد که سگ را وادار به استفراغ می کند . بنابرین اگر سگ در هنگام خوردن علف آن را به خوبی نجود ، علف با تحریک و غلغلک معده باعث استفراغ خواهد شد . البته احتمال این هم وجود دارد که سگ ها به صورت هدفمند و برای استفرغ کردن از علف استفاده کنند .

استفراغ سگ ها به علت تغییرات رژیم غذایی :
تغییرات در رژیم غذایی سگ هم می تواند منجر به استفراغ و یا حتی اسهال سگ شود . مخصوصا اگر این تغییر در رژیم غذایی با غذای مرطوب و یا خام همراه باشد . تا هنگامی که بدن سگ به رژیم غذایی جدیدش عادت کند او به اسهال و استفراغ ادامه می دهد . بنابرین همیشه لازم است که قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی سگ خود با دامپزشک مجرب مشورت کنید . فراموش نکنید که تغییر در رژیم غذایی حتما باید به صورت تدریجی صورت بگیرد.

استفراغ سگ ها به علت عفونت ها :
عفونت های باکتریایی ، قارچی و ویروسی از عوامل دیگری هستند که موجب استفراغ سگ ها می شوند . که این عفونت ها با تماس مستقیم سگ شما با سگ های مبتلا قابل انتقال است . علائم دیگر ابتلا به عفونت ها عبارتند از :

 • بی اشتهایی
 • تب
 • اسهال و بی حالی

درمان این عفونت ها با داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها و یا داروهای ضد قارچ قابل امکان پذیر می باشد.

استفراغ سگ ها به علت گرما زدگی :
در هنگام گرما زدگی سگ ها استفراغ کرده و به تشنج دچار می شوند. در هنگام گرما ی شدید از کمپرس سرد استفاده کنید و نگه داشتن حیوان را زیر نور مستقیم خورشید خود داری نمایید .

بهتر است بدانید که حتی استفراغ می تواند نشانه ی یک بیماری جدی نظیر عفونت ویروسی ، بیماری های کبد ، کلیوی ، تیروئید ، التهاب روده، زخم معده ، نکروزانت ، التهاب معده ، تومور و غیره باشد .

منبع: https://asanteb.com

4.5/5 ( 2 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا