3 نوع از بیماری های رایج در سنجاب های خانگی

سنجاب نیز یکی از انواع جوندگان به حساب می آید و از خانواده سنجابان (Sciuridae) می باشد که معمولاً بر بالای درخت ها زندگی می‌کند. امروزه سنجاب ها هم از حیوانات خانگی به حساب می آیند و مانند همه حیوانات خانگی دیگر بیماری هایی در میان آن ها شایع می باشد. امروز ما قصد داریم که در این مطلب به این بیماری های سنجاب ها ، علائم و راه های درمان و همچنین روش پیشگیری از آن ها در سنجاب ها بپردازیم. برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری های سنجاب در مجله ی پزشکی آسان طب با ما همراه باشید.

3 نوع از بیماری های رایج در سنجاب های خانگی ( بیماری های سنجاب )

بیماری های سنجاب های خانگی

همان طور که گفتیم سنجاب ها دچار بیماری‌ هایی می گردند، البته معمولاً دلیل اصلی این بیماری های سنجاب ها صاحبان حیوانات خانگی هستند که به علت نا آگاهی و کمبود اطلاعات در مورد نگهداری و شیوه های تغذیه در مورد حیوان خود،  به صورت نا خواسته باعث بروز بیماری‌های در آنها می گردند. ما تصمیم گرفته ایم که در این مقاله در مورد سه نوع از بیماری های سنجاب های خانگی به نام های پوکی استخوان ، انگل های داخلی و انگل های خارجی صحبت کنیم.

3 نوع از بیماری های رایج در سنجاب های خانگی ( بیماری های سنجاب )

بیماری پوکی استخوان نوعی از بیماری های سنجاب خانگی

بیماری پوکی استخوان در سنجاب های خانگی به دلیل تغذیه ی نا مناسب و در نتیجه  کبود فسفر ، فقر کلسیم و کمبود ویتامین دی اتفاق می‌افتد. بنابراین برای جلوگیری از بروز این بیماری در سنجاب های خانگی ، یک نوزاد سنجاب خانگی باید حتماً شیر مادرش را به میزان کافی دریافت کند و همچنین غذا های حاوی کلسیم و مکمل ها به رژیم غذایی وی اضافه شوند.

3 نوع از بیماری های رایج در سنجاب های خانگی ( بیماری های سنجاب )

بیماری انگل داخلی از بیماری های سنجاب های خانگی

بیماری انگل داخلی از بیماری‌ هایی می باشد که موجب بروز برخی از بیماری های دیگر در سنجاب های خانگی همانند بیماری توکسوپلاسموز، بیماری هیداتوز ، بیماری کوکسیدیوز ، بیماری فاسیولوز و بیماری ژیاردیوز می گردد. که برای درمان هر کدام از این بیماری ها نیاز به وجود دامپزشک و تشخیص وی می باشد.

بیماری انگل خارجی از بیماری های سنجاب خانگی

انگل های خارجی (مانند کک ، کنه ، شپش و غیره) در سنجاب های خانگی هم خون خوار هستند و هم قادر خواهند بود بیماری هایی را انتقال دهند.  اما مسئله ی امیدوار کننده این است که این نوع بیماری با استفاده از دارو قابل درمان می باشد که به علت سمی بودن ، این نوع از دارو ها  نباید توسط سنجاب های خانگی بلعیده شوند. به این دلیل که  موجب مسمومیت این حیوانات خانگی خواهند شد.

انگل خارجی دیگری به نام میاز وجود دارد که در آن نوعی لارو ی مگس های کوتربیا با قرار گیری در زیر پوست در آبسه های زیر پوستی در سنجاب به همراه درد و خارش خواهند بود. برای درمان این نوع بیماری سنجاب خانگی لازم است که آبسه ها درمان گردند و زخم ها ضد عفونی شود.

3 نوع از بیماری های رایج در سنجاب های خانگی

نوع دیگری از انگل خارجی به نام کنه نیز وجود دارد که در صورت ترشح بزاق این نوع از انگل خارجی، حیوان خواهد مرد. برای درمان این بیماری کافی است که فقط سنجاب را نزد یک دامپزشک ببرید. اگر تعداد کنه ها بر روی پوست کم باشد می توانید از پودر های ضد کنه و یا کنه کش و سم هایی که مخصوص حیوانات می باشد استفاده نمایید.

یکی از مهمترین انگلهای خارجی دمودکس نام دارد  باعث بروز خارش ، ایجاد سبوره روی پشت و پهلو ی سنجاب ها ، ریزش مو ها و همچنین ضخیم شدن پوست سنجاب های مبتلا به این بیماری خواهد شد. اگر سنجاب خانگی شما به این بیماری مبتلا شود باید او را سریعاً نزد دامپزشک ببرید.

منبع : https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک نظر

  1. من سنجابم اوایل فقط میوه جات میخورد الان سه ماهشه و فقط تخمه آفتابگردان میخوره و خیلی هم میخوابه و موهای روی بینی و سرش هم ریخته پیش دامپزشک سه بار بردم و اصلا سنجابمو معاینه نکردن و فقط ویتامین نوشتن و همش میگفتن که ولش کنید تو طبیعت بره اینا خونگی نیستن، نمیدونم باید چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا