روش تغذیه عروس هلندی کوچک یا جوجه ی عروس هلندی

عروس هلندی یا Cockatiel کوچکترین عضو از خانواده طوطی های کاکل دار در استرالیا می باشد. عروس هلندی پرنده می باشد که پس از مرغ عشق جزو محبوب‌ ترین پرندگان زینتی به حساب می آید. در مقاله های قبلی در مورد چند بیماری شایع در پرندگان صحبت کردیم . اما از آنجا که یکی از مسائل مهم در هنگام نگهداری از پرندگان و حفظ سلامتی آن ها مسائل مربوط به تغذیه ی آن ها می باشد، بنابر این تصمیم گرفتیم که در این مقاله از مجله ی پزشکی آسان طب به مسئله تغذیه عروس هلندی بپردازیم.

روش تغذیه عروس هلندی کوچک یا جوجه ی عروس هلندی

تغذیه عروس هلندی

اغلب افرادی که تصمیم به نگهداری از پرندگان می گیرند، به مسائل مختلف نگهداری از آن ها از جمله تغذیه آن ها توجهی نمی کنند. در صورتی که برای داشتن یک حیوان خانگی سالم باید به پاکیزگی محل نگهداری و تغذیه حیوان توجه کافی داشت. شاید شما هم  یک عروس هلندی زیبا داشته باشید و هم اکنون به این قضیه فکر کنید که تغذیه عروس هلندی چگونه باید باشد که سلامتی این حیوان حفظ شود و عمر طولانی تری داشته باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
مراقبت و نگهداری از نژاد شیبا اینو 

روش تغذیه عروس هلندی کوچک یا جوجه ی عروس هلندی

چگونگی تغذیه عروس هلندی

اگر عروس هلندی شما هنوز بچه و یا اصطلاحا جوجه باشد نمی تواند همانند بزرگسالان و یا پرندگان بالغ دانه بخورد. بنابر این برای تغذیه عروس هلندی کوچک (جوجه) باید از روش دیگری مثل روش زیر استفاده کنید:

برای تغذیه عروس هلندی کوچک می توانید از ترکیب چند عدد بیسکویت مادر،  مقداری آب جوش ، خمیر نان باگت (می توانید به جای آن از آرد نخودچی استفاده کنید) و زرده تخم مرغ آب پز استفاده کنید.  مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید تا مایه کامل یک دستی  حاصل شود.

روش تغذیه عروس هلندی کوچک یا جوجه ی عروس هلندی

سپس لوله‌ ی نرم و باریک ۵ سانتی متریتهیه کرده و آن را به سر سرنگ ۱۰ سی سی متصل کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع لوله باید به صورتی باشد که مستقیماً وارد چینه دان پرنده گردد. بعد از این کار با یک دست  خود نوک پرنده را باز کرده  و با دست دیگر خود لوله را به صورتی بسیار آرام وارد حلق پرنده کنید. سپس مایه حاصل شده را با فشار در چینه دان عروس هلندی کوچک خالی کنید، اما توجه داشته باشید کهدر صورت آرام جان دادن این کار احتمال بالا آوردن غذا توسط پرنده وجود دارد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
پلت برای خرگوش ها و میزان دقیق مصرف آن

احتمال این وجود دارد که پرنده بخواهد شروع به بال زدن کند و یا تقلای زیادی داشته باشد. در این صورت می توانید او را طوری درون پارچه‌ اینگه دارید که فقط سر پرنده بیرون باشد و سپس به او غذا بدهید.

روش تغذیه عروس هلندی کوچک یا جوجه ی عروس هلندی

روزانه باید چندین بار به پرنده غذا بدهید و زمان مراجعه برای تغذیه عروس هلندی هنگامی است که چینه دان حیوان کاملا خالی شده است، البته برای تشخیص خالی و یا پر بودن چینه دان عروس هلندی کافی است که به شکم حیوان دست بزنید. پیش از هر بار تغذیه عروس هلندی کوچک وسایلی مثل  لوله و سرنگ را به خوبی با آب جوش و مایع ظرفشویی شستشو دهید و سپس با سرکه سفید خوب ضد عفونی کرده و با آب فراوان بشویید.

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک نظر

  1. جوجه خودش باید غذا بخوره نه به زور . شما با قاشق غذا بدید اگر حرفه ای نیستی . حتما از سرلاک مخصوص طوطی سانان استفاده کنید . سرنگ را از سمت راست پرنده باید وارد کنید . کم کم خودش همراه با صدا ای که در میاره میخوره و صد نکته ظریف دیگه .
    خواهشمندم جوجه هارو تلف نکنید حیفا .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا