آشنایی با گیاهان دارویی استان مازندران در طب سنتی

آشنایی با گیاهان دارویی استان مازندران در طب سنتی

شاید بتوان گفت که مهم ترین استان شمالی کشور ، مازندران می باشد . این استان که همواره به خاطر داشتن آب و هوای معتدل ، سواحل دریایی زیبا و کشتی معروف می باشد ، یکی از بهترین مکان ها برای رشد گیاهان مختلف می باشد . به همین علت گیاهان دارویی استان مازندران ، از جمله مهم ترین مواد دارویی در طب سنتی محسوب می شوند و شما این گیاهان را نمی توانید در هیچ جای دیگر ایران پیدا کنید . جالب است بدانید استیو ربیو ، گیاه شناس معروف فرانسوی ، استان مازندران را مهم ترین استان از نظر تنوع گونه های گیاهی ، در نظر گرفته است . ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب قصد داریم تا شما را با گیاهان دارویی استان مازندران آشنا کنیم .

گیاهان دارویی استان مازندران

گیاهان دارویی استان مازندران

بنفشه سه رنگ

بنفشه سه رنگ یک گیاه یک ساله می باشد که دارای ساقه ای زاویه دار می باشد و رنگی سبز مایل به زرد دارد . این گیاه ارتفاعش 15 تا 25 سانتی متر می باشد . ریشه بنفشه سه رنگ کلفت است و طعم بسیاری تلخی دارد . بنفشه سه رنگ دارای اسید سالیسیلیک ، ویولین و ویلاکوئرسیترین می باشد . به همین دلیل است که این گیاه دارای اثر معرق و خلط آور می باشد و از آن برای تصفیه خون نیز استفاده می شود . شما می توانید از این گیاه برای درمان جوش های خود و آکنه نیز استفاده کنید .

کنف

کنف که در قسمت های شمالی ایران به نام تیل نیز شناخته می شود ، گیاهی بوته مانند می باشد که دارای ساقه های پوشیده از خار است . این گیاه در اکثر نقاط مازندران پیدا می شود ، با این حال خواستگاه اصلی این گیاه سواحل مدیترانه می باشد . گیاه کنف دارای خواص بسیار زیادی در طب سنتی می باشد . دانه کنف که بسیار تند نیز می باشد ، اثر مقوی و اشتها آور دارد . برگ های این گیاه نیز برای معالجه دیسانتری مصرف می شود . از ضماد کنف نیز می توان برای درمان ضرب دیدگی ها و کوبیدگی اعضای خارجی استفاده کرد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با مهم ترین خواص بابونه در طب سنتی

بابا آدم

بابا آدم که به گیاه پهن برگ نیز معروف است ، یک گیاه علفی بزرگ می باشد که ارتفاعش از 80 سانتی متر تا 150 سانتی متر متغیر می باشد . برگ های این گیاه بسیار بزرگ هستند و به رنگ سبز پرنگ می باشند . می توان برگ های گیاه بابا ادم را به گوش های فیل تشبیه کرد . جالب است بدانید که ریشه بابا ادم خاصیت تصفیه کنندگی خون دارد . این گیاه مدر و معرق است و به همین دلیل از دیرباز برای رفع نقرس ، رماتیسم و سفلیس استفاده می شده است . همچنین برگ های آن برای دفع سنگ کلیه و از بین بردن جوش های صورت استفاده می شود .

بنگدانه

بنگدانه یک گیاه علفی دو ساله می باشد که دارای ساقه ای استوانه ای شکل است . این گیاه ریشه راست ، دراز و نسبتا ضخیم دارد . گل های این گیاه معمولا در فاصله ماه های اردیبشت و خرداد ظاهر می شوند . تنها می توان از برگ ها و دانه های آن گیاه استفاده کرد . بنگدانه یک گیاه سمی است که سمش ساختاری شبیه به بلادون دارد . از جمله خواص این گیاه می توان به اثر ضد تشنجی ، تسکین دهندگی ، بازکننده مردمک های چشم خواب آلود و مخدری اشاره کرد . هر چند از این گیاه برای درمان بیماری های تنفسی نیز استفاده می شود .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با مهم ترین تالیفات زکریای رازی در طب سنتی

مای مرز

این گیاه که در بضعی از نفاط مازندران با نام رییس یا لمبیر نیز شناخته می شود ، درختچه ای کوچک است که ارتفاعی دو متری دارد . گل های این درختچه یکپارچه می باشد و به صورت دو شاتون است . قسمت های مورد استفاده این درختچه ، سر شاخه های آن می باشد که دارای ماده ای به نام سابین می باشد . سابین تحریک کننده پوست و مخاطهای بدن می باشد . بیشتر از این ماده برای درمان بیماری های جلدی استفاده می شود که از مهم ترین آنها می توان به درمان زگیل اشاره کرد .

گیاهان دارویی استان مازندران

مارزبان

مارزبان گیاهی به بلندی 10 تا 15 سانتی متر می باشد و دارای ریزوم های کوچک و یک برگ عقیم به طول 15 تا 23 سانتی متر می باشد . این گیاه بیشتر در شهر بابل یافت می شود ولی با این حال در قسمت های دیگر مازندران نیز ممکن که در مقدار کم وجود داشته باشد . تمام قسمت های این گاه دارای خاصیت التیام دهنده می باشد و جوشانده آن دارای مواد لعلبی و اثر قابض است ، از این رو در بعضی نواحی برای درمان آنژین از این گیاه استفاده می شود . همچنین برگ های این گیاه بند آورنده خون می باشد .

دیگر گیاهان دارویی استان مازندران

+ گل سرخ

+ سانیکو

+ سیزاب طبی

+ سلمه تره

+ کوله خاص

+ گالش انگور

+ بارانک

+ باریچه

+ خوشه انگور

+ سرخدار

+ کرف

منبع : https://asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *