چرا کلسیم باید مصرف کرد ؟ فواید کلسیم - آسان طب

چرا کلسیم باید مصرف کرد ؟ فواید کلسیم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بدن نیازمند به کلسیم فواید کلسیم

کلسیم، فراوان ترین مینرال موجود در بدن است. بدن ما تقریباً 1 کیلو گرم کلسیم دارد. که البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت، مسلما این میزان فرق می کند. بیشتر کلسیم در استخوانها و دندانها نشسته است و تنها 1% آن در بقیه بدن وجود دارد همین 1 درصد اعمال زیادی انجام می دهد، مثلاً انقباض همه ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است.

به طور طبیعی هزار تا 1500 میلی گرم کلسیم برای بدن لازم است و زنان شیرده 500 گرم بیشتر نیاز دارند.

فواید کلسیم
فواید کلسیم

همانطور که میدانید میزان جذب کلسیم با سن و نیاز بدن ما رابطه دارد، و البته بدن کودکان حدود 60 درصد از کلسیمی را که می خورند جذب می کند، زیرا در سن رشد هستند و بدنشان برای استخوان سازی به کلسیم زیادی نیاز دارد.

درصد جذب کلسیم بدن به مقدار کلسیمی که استفاده می کنید بستگی دارد و هر چه کلسیمی که وارد بدن می شود بیشتر باشد مقدار جذب بیشتر خواهد بود.

میزان جذب کلسیم در لبنیات کم چرب بیشتر است اما لبنیات بدون چربی نیز مفید نیست زیرا مقدار کمی چربی برای وجود اسیدهای چرب غیر اشباع که مفید هستند، لازم است.

منابع کلسیم فواید کلسیم

انواع لبنیات غنی ترین و بهترین منبع کلسیم هستند و کلسیم موجود در آنها براحتی جذب می شود. هر لیوان شیر 300 میلی گرم کلسیم دارد که یک سوم ِ نیاز روزانه ما را تأمین می کند.

ماست، پنیر و بستنی هم چون از شیر تهیه می شوند کلسیم قابل توجهی دارند.ماهی نیز منبع خوبی برای کلسیم است ماهی هایی چون ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین مقدار مناسبی کلسیم دارند.

بیشتر سبزیجات سبز رنگ کلسیم زیادی دارند : فواید کلسیم

روناس ، اسفناج ، کلم ، کلم بروکلی ، جعفری . بادام هم کلسیم زیادی دارد که با کشمش و انجیر و خرمای خشک، میان وعده هایی مناسب و مقوی هستند. جالب است بدانید که گوشتها و میوه ها کلسیم زیادی ندارند.

برای تأمین کلسیم روزانه، حداقل 2 لیوان لبنیات لازم دارید به علاوه باید از سبزیجات و حبوباتی که کلسیم قابل توجهی دارند نیز بیشتر استفاده کنید.

مقدارجذب کلسیم بستگی به عوامل زیر دارد: فواید کلسیم

• محیط اسیدی روده

• مقدار ویتامین D بدن

• مقدار استروژن بدن

• نوع مکمل کلسیم•

بیشتر مکمل های کلسیم به راحتی در بدن جذب می شوند. اگر میزان جذب و محلولیت مکمل در بروشور آن مشخص نبود، برای تعیین میزان محلولیت آن طبق روش زیر عمل کنید:

مکمل کلسیم را( به شکل قرص یا کپسول ) برای مدت 30 دقیقه در مقدار کمی آب گرم قرار دهید و گاهی آن را هم بزنید. اگر در طی این مدت قرص یا کپسول حل نشد، نشان می دهد در معده نیز حل نخواهد شد.

مکمل های کلسیم به شکل مایع و جویدنی، بهتر در معده حل می شوند زیرا قبل از ورود به معده تجزیه می شوند.

کلسیم چه از طریق غذا و چه به شکل مکمل ، زمانی بهتر جذب می شود که چندین بار در طی روز و هر بار به مقدار 500 میلی گرم یا کمتر مصرف شود. ولی با این همه دریافت یک جای آن، بهتر از این است که هرگز مصرف نشود.

• مصرف مکمل های کلسیم در بعضی افراد عوارض جانبی مثل یبوست و گازمعده را ایجاد می کند. اگر با مصرف مایعات و فیبر غذایی فراوان این مشکل رفع نشد، نوع مکمل خود را تغییر دهید. مثلاً به جای سیترات کلسیم، کربنات کلسیم را مصرف کنید.

فواید کلسیم
فواید کلسیم

فواید پای مرغ به عنوان منبع کلسیم

فواید کلسیم برای سلامتی ما و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار زیاد است. جالب است بدانید یکی از منابع کلسیم پای مرغ است. ولی خب متاسفانه خیلی ها دوست ندارند. همینطور که میبینید مرغ فروشی ها کاملا ان را تمیز میکنند و شبیه بال مرغ می شود . هیچ فرقی با هم ندارند.

حداقل اگر خود پا را دوست ندارید بخورید میتوانید پای مرغ را داخل سوپ بیندازید و سوپ ان را میل کنید. از همین الان مراقب باشید تا کمبود کلسیم پیدا نکنید.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...